Izrael neće biti pozvan na ovogodišnju komemoraciju kojom se obilježava američko bacanje atomske bombe na japanski grad Nagasaki 9. kolovoza 1945. godine. O tom u četvrtak izvješćuje američki medij CNN pozivajući se na riječi gradonačelnika toga grada koji tu odluku obrazlaže potrebom da se osigura „mirna i tužna atmosfera“ na taj tragični događaj.
Zanimljivo je kako je ova odluka u suprotnosti s onom iz Hirošime, čije su vlasti prošlog mjeseca za CNN rekle kako nemaju namjeru povući poziv Izraelu za sudjelovanje na komemoraciji na dan bacanja atomske bombe na Hirošimu, usprkos pozivima da se ta zemlja isključi – što je vezano s izraelskom krvavom vojnom kampanjom u Pojasu Gaze koja traje od sredine listopada prošle godine nakon što je Hamas 7. listopada izvršio brutalni teroristički napad na jugu Izraela.
Oba su grada bila pod pritiskom aktivista i grupa sastavljenih od preživjelih osoba nakon bacanja atomskih bombi da isključe Izrael zbog bombardiranja Gaze, gdje su deseci tisuća Palestinaca ubijeni – navodi CNN. Prema podacima zdravstvenih vlasti u Gazi pod nadzorom Hamasa, do sada je u izraelskim napadima ubijeno najmanje 39 tisuća Palestinaca, a daleko veći broj ih je ranjeno – od čega je daleko najveći broj riječ o civilima.
Gradonačelnik Nagasakija Shiro Suzuki rekao je novinarima u srijedu da je isključenje Izraela bilo zbog sigurnosnih razloga i da nije politička odluka. “Želio bih naglasiti da ova odluka nije utemeljena na političkim razlozima, već na našoj želji da se ceremonija komemoracije žrtvama atomskih bombardiranja održi u mirnoj i svečanoj atmosferi, te da se osigura da ceremonija prođe bez problema”, rekao je, nazvavši odluku “teškom”.
Svake godine diplomati su pozvani na mirovne ceremonije u oba grada, koje se održavaju u razmaku od nekoliko dana, kako bi razmislili o važnosti mira i opasnostima postavljanja nuklearnog oružja. Manifestaciji u Hirošimi, koja je veća, i ove godine će nazočiti predstavnici iz 115 zemalja i Europske unije. Deseci tisuća ljudi umrli su atomskih bombi 1945. godine, kako trenutno, tako i u mjesecima i godinama koje su uslijedile zbog radijacijske bolesti.
U objavi na X, izraelski veleposlanik u Japanu Gilad Cohen opisao je odluku Nagasakija kao “žalosnu”, dodajući da “šalje pogrešnu poruku svijetu”.
“Izrael koristi svoje puno pravo i moralnu obvezu da brani sebe i svoje građane i nastavit će to činiti. Nema usporedbe između Izraela, koji je brutalno napadnut od strane terorističkih organizacija i bilo kojeg drugog sukoba, svaki pokušaj da se to drugačije prikaže iskrivljuje stvarnost”, rekao je.
Kontroverzni standardi
U lipnju je gradonačelnik Nagasakija Suzuki poslao pismo Izraelu pozivajući na prekid vatre u Gazi, ostavljajući poziv na ceremoniju na čekanju zbog rizika od “neočekivanih situacija” poput prosvjeda, prema Kyodo Newsu. Suzuki je u srijedu rekao kako nije primijetio nikakve promjene posljednjih tjedana koje bi umanjile rizik pozivanja Izraela.
Čini se da vlasti Hirošime nemaju iste brige za sigurnost, a one su sa svoje komemoracije isključile Rusiju i Bjelorusiju kako bi “osigurale da ceremonija prođe glatko”, prema glasnogovorniku. Obje zemlje su isključene iz događaja od 2022. kada je Moskva napala Ukrajinu.
Neki lokalni aktivisti i zagovornici mira optužili su vlasti Hirošime za dvostruke standarde jer su isključile Rusiju i Bjelorusiju, al dopustile Izraelu da sudjeluje – piše CNN.
“To nisu dvostruki standardi. Naša politika je pozvati sve zemlje. Međutim, Rusija i Bjelorusija su iznimke zbog invazije na Ukrajinu”, rekao je prošlog mjeseca glasnogovornik gradske vlade Hirošime za ovaj američki medij.
dr.sc. Jadranka Polović: Bacanje atomske bombe na Japan bilo je nepotrebno