Tisuće prosvjednika marširale su u četvrtak većim gradovima u Nigeriji tražeći “trenutnu akciju” u vezi s ekonomskim poteškoćama u zemlji, krizom hrane i inflacijom. Prosvjedi su započeli rano u Lagosu, trgovačkom središtu Nigerije, unatoč potezu vlade da zaustavi prosvjede, prenosi AA.
Mnoštvo, većinom mladi i aktivisti za ljudska prava, marširalo je do središta grada i poslovnih područja Ikeje, Ojote i Ojodua, skandirajući: “Gladni smo, nemojte nas ubiti, dosta je gladi i nevolja, politike protiv siromašnih, okončaj nevolje odmah!”.
Jedan prosvjednik, Idowu Salako, rekao je za Anadoliju da su prosvjednici “umorni od vladine politike”. Osudio je troškove upravljanja usred inflacije. “Predsjednik (Bola Ahmed) Tinubu trebao bi smanjiti broj ministara, namještenika”, zahtijevao je.
U glavnom gradu Abuji, Adams Asmau, koordinator pokreta Take Back Nigeria (Vratimo Nigeriju) i organizator prosvjeda, rekao je da će se demonstracije nastaviti mirno unatoč potezima vlade da ih zaustavi. “Prosvjed je miran. Tražimo od vlade da se pozabavi glađu, visokim cijenama hrane, otvori radna mjesta za mlade”, rekla je okupljenima.
Prosvjednici traže smanjenje cijena struje, benzinskih pumpi i hrane, uz uvođenje besplatnog obrazovanja, dobrog upravljanja, funkcionalnog pravosuđa i ustavnu reformu.
Diljem zemlje
Prosvjednici nisu mogli marširati do Eagles Squarea u blizini Saveznog sekretarijata u glavnom gradu, jer je policija spremna za borbu ogradila objekt. Vlada je ishodila sudske zabrane u Lagosu i Abuji da ograniči prosvjednike da prosvjeduju na ulicama i na nacionalnom trgu u Abuji. Prosvjednici su se, međutim, oglušili o zabrane i marširali ulicama u tim gradovima, te u Port-Harcourtu i Ibadanu na jugu, te Kanu, Bauchiju i Maiduguriju u sjevernoj regiji.
Policija i prosvjednici sukobili su se u epicentru Maiduguriza na sjeveroistoku nakon što je policija ispalila suzavac kako bi rastjerala gomilu. Nema zabilježenih žrtava, javljaju lokalni mediji. Vlada je uvela 24-satni policijski sat u tom području kako bi ublažila napetosti i spriječila nasilje, rekli su dužnosnici.
Prosvjed je prisilio većinu tvrtki, trgovačkih centara, banaka, tržišta, akademskih institucija i ureda da se zatvore u strahu da bi prosvjedi mogli prerasti u nasilje. Šef policije Olukayode Egbetokun najavio je u utorak da će prosvjednici imati policijsku zaštitu dok ostvaruju svoja građanska prava, ali je upozorio na nasilje. “Priznajemo pravo građana na prosvjed i kao sigurnosne agencije, zaštitit ćemo to pravo, ali to je pravo samo na miran prosvjed”, rekao je nakon sastanka s čelnicima sigurnosnih agencija u Abuji.
A Peaceful Protest happening now in Gombe State
Protesters are demanding for Subsidy reversal and Gov’t to terminate hardship situation in the country NIGERIA 🇳🇬#EndBadGovernanceInNig #Akpabiomustresign @Miniko_jnr @HauwaAllahbura @AbbaM_Abiyos @shehu_mahdi @bbchausa pic.twitter.com/BxnYWZfSxs— HUSSAINI (@Comr_LUBO) August 1, 2024
Inflacija cijena hrane
Nigerija se suočava s gospodarskim izazovima jer su visoki troškovi hrane, goriva, plina za kuhanje, lijekova i prijevoza povisili troškove života. U lipnju je inflacija porasla na 34,29 posto s 29,90 posto koliko je zabilježeno u siječnju, objavio je Državni zavod za statistiku. Zainab Usman, nigerijska viša znanstvena suradnica i direktorica Programa za Afriku pri Zakladi Carnegie za međunarodni mir u Washingtonu, rekla je da je inflacija porasla na više od 30%, što je gospodarska kriza koja se događa jednom u generaciji. Rekla je da je inflacija cijena hrane prešla 40%, a valuta naira je deprecirala na oko 80% u odnosu na dolar od sredine 2023.
Inače, Nigerija je trenutno šesta najmnogoljudnija zemlja na svijetu s 220 milijuna stanovnika. No, Nigerija će na toj listi ići prema gore s obzirom da i dalje stanovnici maju visok natalitet, a stanovništvo je mlado. Prema prognozama bi mogli imati čak 400 milijuna stanovnika do 2050. Medijalna dob Nigerijca je samo 17 godina, dok je medijalna dob Hrvata čak 44 godine.
M. Šerić: Nigerija: politička i gospodarska supersila budućnosti