Deset najbogatijih ljudi u Sjedinjenim Državama vidjelo je kako im je bogatstvo eksplodiralo za 700 milijardi dolara otkako se Donald Trump vratio na dužnost ranije ove godine, s predsjednikovim programom koji je “doveo nejednakost do novih visina”, prema novom izvješću.
Među najznačajnijim djelima vrhovnog zapovjednika bilo je potpisivanje Velikog, lijepog zakona kojim su smanjene stope poreza na dobit i smanjeni porezi za milijardere. U međuvremenu se očekuje povećanje poreza za kućanstva s najnižim prihodima.
Sada, Oxfam America kaže da je Trumpov kontroverzni zakon omogućio “jedan od najvećih pojedinačnih prijenosa bogatstva naviše u desetljećima”.
Prema izvješću, najsiromašnije kućanstvo u gornjih 1 posto steklo je 987 puta više bogatstva od najbogatijeg kućanstva u donjih 20 posto u prošloj godini. Osim toga, tijekom prošle godine, koja uključuje nekoliko mjeseci pod predsjednikom Joeom Bidenom, bogatstvo američkih milijardera povećalo se za 698 milijardi dolara.
Unatoč ovom golemom porastu bogatstva za najbogatije Amerikance, više od 40 posto zemlje klasificirano je kao osobe s niskim primanjima i žive na manje od dvaput savezne granice siromaštva.
U predgovoru za izvješće, senatorica Elizabeth Warren napisala je da su “najbogatiji među nama” uspjeli steći “nezamisliva bogatstva ne plaćajući praktički ništa poreza”.
Demokratkinja, koja je poduprla porez na bogatstvo kada se kandidirala za predsjedničku nominaciju svoje stranke, također je sugerirala da bi izvješće moglo ponuditi novi put naprijed.
“Ovo izvješće ispituje dubinu nejednakosti u Americi i zacrtava put naprijed”, napisao je Warren. “Znamo što funkcionira.
„Razbijanje velikih korporacija kako bi se osigurala snažna konkurencija, podrška našim radnicima, poništavanje poreznog zakona i ulaganje u usluge ne pomaže samo obiteljima – ono jača cijelo naše gospodarstvo.
“Kada ulažemo u naše ljude, kada pravedno provodimo pravila, kada tražimo od najbogatijih da daju svoj udio, svima nam ide bolje.”
Predsjednica i glavna izvršna direktorica Oxfam America, Abby Maxman, ponovila je Warrenove osjećaje.
“Podaci potvrđuju ono što ljudi diljem naše nacije već instinktivno znaju: nova američka oligarhija je ovdje”, rekla je u izjavi. “Milijarderi i mega-korporacije cvjetaju dok se radničke obitelji bore priuštiti si smještaj, zdravstvenu skrb i namirnice.”
Međutim, milijarderi su odigrali ključnu ulogu u Trumpovom drugom predsjedničkom mandatu.
Tijekom inauguracije na pozornici su mu se pridružili izvršni direktori kao što su Elon Musk, Mark Zuckerberg, Shou Zi Chew, izvršni direktor TikToka i Jeff Bezos.
U međuvremenu, korporacije poput Palantira, OpenAI-ja, Googlea i Lockheed Martina među najvećim su financijerima njegovog projekta vrijednog 300 milijuna dolara, koji se gradi unatoč trenutnom zatvaranju vlade.
Izvješće je čak tvrdilo da je obitelj Trump zaradila nevjerojatnih 3,4 milijarde dolara tijekom njegova dva predsjednička mandata, zahvaljujući dobiti od kriptovaluta, robe marke MAGA i imanja Mar-a-Lago.
Vrhovni zapovjednik se čak radosno hvalio koliko su njegovi prijatelji milijarderi zaradili tijekom njegova mandata.
Ukazujući na Charlesa Schwaba i vlasnika tima NASCAR Rogera Penskea, koji se procjenjuju na 12,9 odnosno 5,6 milijardi dolara, Trump se pohvalio njihovim pozamašnim bogatstvom.
“Zaradio je 2,5 milijarde dolara, a zaradio je 900 milijuna! To nije loše!” rekao je tijekom konferencije za novinare u Ovalnom uredu u travnju.
The Independent je kontaktirao Elizabeth Warren, Ministarstvo financija SAD-a i Bijelu kuću za komentar.

