Nakon mukotrpnih pregovora između CIA-e i Rusije koji su prolazili van pogleda javnosti, napokon je dogovorena najveća razmjena zarobljenika od kraja hladnog rata.
Ranije, u četvrtak, FSB je priopćio da je kao rezultat razmjene koja se dogodila u turskoj zračnoj luci Ankara osam osoba koje su bile zatvorene u nizu zemalja NATO-a vraćeno u svoju domovinu – prenose ruske RIA Novosti.
U razmjenu je bilo uključeno više država te su bili uloženi ogromni diplomatski napori, a osobito je značajna za predsjednika u odlasku Joea Bidena, kojemu je do kraja mandata cilj ostaviti što veći trag i pozitivno nasljeđe u američkoj politici. U izjavi ranije u četvrtak, Biden je pozdravio sporazum kao “podvig diplomacije”, u suradnji s američkim saveznicima, uključujući Njemačku, Poljsku, Norvešku, Tursku i Sloveniju – prenosi CNN.
Američki doček s obiteljima i novinarima
Iz ruskog pritvora u četvrtak je pušteno 16 osoba, uključujući pet Nijemaca i sedam ruskih državljana koji su bili politički zatvorenici u vlastitoj zemlji. Moskva je zauzvrat dobila bivšeg visokog pukovnika FSB-a Vadima Krasikova, kao i nekoliko osoba optuženih za špijunažu ili kibernetički kriminal.
Reporter Wall Street Journala Evan Gershkovich, bivši američki marinac Paul Whelan i rusko-američka novinarka Alsu Kurmasheva iskrcali su se u Sjedinjene Države, nakon najveće razmjene zarobljenika između Rusije i Zapada od Hladnog rata. Povratnike su u bazi Andrews u Marylandu u četvrtak nešto malo prije ponoći dočekale njihove obitelji, ali i predsjednik Joe Biden te potpredsjednica Kamala Harris.
Whelan, koji je prvi izašao iz zrakoplova, salutirao je prije nego što se rukovao s američkim čelnicima, a nakon njega Gershkovich, koji je zagrlio Harris i Bidena prije nego što je zagrlio svoju obitelj. Kurmaševa je isto tako pojurila u zagrljaj suprugu i kćerima nakon što je pozdravila Harris i Bidena. Njihovo oslobađanje – i oslobađanje suradnika Washington Posta i stalnog stanovnika SAD-a Vladimira Kara-Murze (42) – organizirano je kao dio složene razmjene zatvorenika između Rusije, SAD-a i drugih zapadnih zemalja koja je uključivala ukupno 24 zatvorenika.
Doček u Rusiji: ‘Pozdravljam vas s povratkom u domovinu’
Ruski predsjednik Vladimir Putin stigao je u zračnu luku Vnukovo-2 kako bi osobno pozdravio Ruse koji su bili u pritvoru u zapadnim zemljama, a nedavno su oslobođeni zbog razmjene – piše TASS. Doček u Rusiji bio je nešto drugačiji od onoga u SAD-u. Oslobođenici su dobili dobrodošlicu na crvenom tepihu, na kojoj je sudjelovalo oko 40 ceremonijalnih gardista Predsjedničke pukovnije.
U Rusiju su pristigli Artem Dultsev i Anna Dultseva, Pavel Rubtsov, Vadim Konoščenok, Mihail Mikušin, Roman Seleznjev, Vladislav Kljušin, kao i maloljetna djeca. Osim toga, navodi se i “državljanin Rusije, koji je bio u Njemačkoj i služio doživotnu robiju, poznat pod imenom Krasikov”. Mnogi od tih ljudi optuženi su za suradnju s ruskim obavještajcima, ali u većini slučajeva njihova krivnja nije mogla biti dokazana, naglasio je sugovornik agencije.
Moskva je također zahvalila bjeloruskom predsjedniku Aleksandru Lukašenku na gesti dobre volje i pomilovanju njemačkog državljanina Rica Kriegera, osuđenog na smrt. Osim toga, Kremlj je izrazio zahvalnost zemljama koje su pomogle u pripremi razmjene.
Odmah pri izlasku iz aviona, Putin je svakoga od njih dočekao stiskom ruke ili zagrljajem. Za Anu Dultsevu i njezinu kćer je donio i dva buketa ruža i hortenzija. Prije svega želim svima čestitati na povratku u domovinu, rekao je predsjednik. Ruski ministar obrane Andrej Belousov i direktor FSB-a Alexander Bortnikov također su stigli u zračnu luku kako bi dočekali oslobođene Ruse. Na terminalu zračne luke predsjednik je održao kratak pozdravni govor, zahvalivši im na vjernosti prisezi i čestitavši na povratku.
Zakulisna diplomacija: Unutar tajnih pregovora CIA-e s Rusijom