Sjedinjene Države mogu povećati broj svojih raspoređenih nuklearnih bojevih glava, ali o tome odlučuje predsjednik, rekao je Vipin Narang, vršitelj dužnosti pomoćnika ministra obrane SAD-a za svemirsko-zračnu politiku. Prema američkom dužnosniku, “ako se ne promjene putanje nuklearne vojne politike” Kine, Sjeverne Koreje i Rusije, “možemo doći do točke u kojoj će biti potrebna promjena u veličini ili položaju naših trenutno raspoređenih snaga”, piše na internetskoj stranici Pentagona.
Zasad nema potrebe, ali…
“Još nema potrebe za povećanjem zaliha, ali možda će biti potrebne prilagodbe broja raspoređenih sposobnosti ako naši protivnici nastave svojim trenutnim putem”, rekao je u Centru za strateške i međunarodne studije. Narang je dodao da “samo predsjednik može donijeti tu odluku”, a ovaj potez bi značio da je “on ili ona zaključio da su takve promjene potrebne za odvraćanje protivnika, obranu Sjedinjenih Država i ispunjavanje naših obveza prema našim saveznicima i partnerima.”
Također je rekao, pozivajući se na američkog savjetnika za nacionalnu sigurnost Jakea Sullivana, da Washington ne mora brojčano nadmašiti svoje konkurente prema bojevim glavama ili brojčano nadmašiti njihove “ukupne kombinirane snage” kako bi ih odvratio. “Zapravo, upravo suprotno: predani smo postavljanju samo onoga što je potrebno za vjerodostojno odvraćanje protivnika i zaštitu američkog naroda i naših saveznika i partnera”, rekao je Narang.
Novi val nuklearne utrke?
Ovaj komentar iz Pentagona je zapravo američki odgovor na svakodnevne prijetnje iz Rusije, koje pak dolaze nakon najave da će američka vojska u Njemačkoj rasporediti Tomahawk projektile i nedefinirano “hipersonično naoružanje” od 2026. Nažalost, s obzirom da reakcije uključenih država ne jenjavaju već tjednima, zbilja bi takav potez mogao biti dodatna i bitna prekretnica u novom valu nuklearne utrke.
Zanimljivo je da čak i članovi vladajuće njemačke stranke imaju nedoumice oko razboritosti odluke da ugoste takvo oružje. Ipak takvi projektili mogu vrlo brzo dosegnuti Moskvu i mogu nositi nuklearnu bojevu glavu, Berlin i Washington tvrde da projektili neće biti naoružani nuklearnom, već konvencionalnom bojevom glavom.
Čak je i stranka kancelara podijeljena oko američkih raketa u Njemačkoj