Prije točno 29 godina u pet sati ujutro počela je operacija Oluja. Ova operacija jedna je od najvažnijih vojnih akcija u povijesti Hrvatske. U ovoj operaciji sudjelovali su Hrvatska vojska, policija te pripadnici Hrvatskog vijeća obrane, ukupno gotovo 200.000 ljudi. Iz 30 pravaca pokrenut je napad na tzv. Republiku Srpsku Krajinu, s ciljem oslobađanja okupiranih područja.
Linija fronte već je prvog dana bila probijena, a hrvatske snage su brzo napredovale prema granicama s Bosnom i Hercegovinom. 5. kolovoza 1995. oslobođen je grad Knin, koji je bio središte pobunjeničke vlasti. Kninska tvrđava, na kojoj je zavijorila hrvatska zastava, postala je simbol pobjede.
Dan kasnije u oslobođeni Knin stigao je predsjednik Franjo Tuđman, a 8. kolovoza generalu Petru Stipetiću predao se cijeli takozvani kordunski korpus, koji je brojao oko 5000 vojnika sa svom svojom opremom i naoružanjem. Ova predaja označila je kraj operacije Oluja.
“Znali smo gdje idemo”
Operacija Oluja formalno je završila 8. kolovoza 1995., nakon svega 84 sata trajanja, a oslobođeno je oko 11 tisuća četvornih kilometara hrvatskog teritorija, čime je teritorijalno spojen sjever i jug Hrvatske, što je bilo ključno za cjelovitost države. Operacijom je vraćen u hrvatski ustavno-pravni poredak cijeli okupirani teritorij, osim istočne Slavonije.
Branitelj Miroslav Živković prisjeća se vremena početka akcije, kaže kako je tada bio u umirovljen jer je ranjen u Vukovaru, no pridružio se kao dragovoljac 2. brigadi gdje je bilo mnogo njegovih prijatelja. „To je bio kao šlag na tortu nakon svega. Bio sam od samih početaka uključen u obranu Hrvatske, ranjen sam u Borovu naselju“, kaže Miroslav.
U operaciji je sudjelovalo između 150 i 200 tisuća hrvatskih vojnika, pokazavši izvanrednu koordinaciju i učinkovitost vojnih snaga. Nažalost, tijekom Oluje smrtno je stradalo 239 osoba, a 1430 ih je ranjeno. Dvoje branitelja ostalo je nestalo, a sudbine nekih i danas su nepoznate. „Znali smo gdje idemo, ali nismo znali što će biti. Prelazili smo pontonski most preko Kupe i išli smo za Petrinju. Svi smo bili puni volje i želje za pobjedom. Svi, baš svi, kao jedan“, prisjeća se Miroslav.
MORH objavio snimku gašenja požara iz kanadera: ‘Hrabrost i neumoran rad’
“To je bio trijumf”
Operacija Oluja bila je prekretnica u Domovinskom ratu. Njome je gotovo cijeli okupirani teritorij vraćen pod kontrolu hrvatskih vlasti, a vojni uspjeh značajno je doprinio završetku rata u Hrvatskoj.
„To je bio trijumf i olakšanje, da smo nakon toliko godina došli na administrativne granice Republike Hrvatske. Ostala je još samo istočna Slavonija…, imali smo svi volju da isti tren krenemo za istočnu Slavoniju da se to od nas tražilo“, kaže Miroslav.
Iako je operacija bila vojni uspjeh, posljedice rata ostavile su duboke rane koje su se godinama morale liječiti kroz proces pomirenja i izgradnje povjerenja među zajednicama. Danas se 5. kolovoza obilježava kao Dan pobjede i domovinske zahvalnosti te Dan hrvatskih branitelja, čime se odaje počast svima koji su sudjelovali i žrtvovali se za slobodu Hrvatske. „Sve manje i manje se govori o Oluji. Vjerojatno su došle nove generacije koje to ne zanima toliko“, zaključuje Miroslav.
Komentari