Danas se u Hrvatskoj obilježava spomen-dan na vojno-redarstvenu akciju Oluja koja je započela prije točno 29 godina i kojom je oslobođeno 10.400 kvadratnih kilometara teritorija RH.
Najveći uspjeh u operaciji postignut je u prijepodnevnim satima 5. kolovoza, kad su pripadnici 4. i 7. gardijske brigade Hrvatske vojske (podrijetlom iz Dalmacije, Bosne i Hercegovine, Zagorja i drugih područja) oslobodili Knin.
Mnogi građani zato će se danas zaputiti u Knin, gdje se održava svečano obilježavanje 29. obljetnice Oluje.
Na Trgu dr. Ante Starčevića, kod Spomenika hrvatske pobjede Oluja 95, vijence su u jutarnjim satima položili predstavnici obitelji poginulih, nestalih i umrlih branitelja iz operacije Oluja, ratni vojni invalidi, ratni zapovjednici, predstavnici udruga iz Domovinskog rata, županija i gradova te najviši državni dužnosnici.
Središnja svečanost počela je u 9:40 sati na stadionu NK Dinara. Svečanost će završiti prikazom sposobnosti Hrvatske vojske i policije te letačkim programom. Istovremeno, na Kninskoj tvrđavi će se održati tradicionalna ceremonija podizanja zastave Republike Hrvatske.
Sporna odjeća
Nije neuobičajena praksa to da se u Kninu povodom obilježavanja obljetnice Oluje pojavljuju građani i pripadnici braniteljskih skupina odjeveni u odjeću s napisom Za dom spremni. Ranijih godina obilježja s tim napisima bilo je moguće pronaći i na štandovima u Kninu, a osim toga, često se prilikom ceremonija u Kninu uzvikivalo ovaj pozdrav o kojem se i danas u javnom prostoru ozbiljno polemizira.
Ove godine MUP je i prije samog događaja pokušao izbjeći incidente pa su se oglasili priopćenjem. ”Pozivamo sve da toga dana izvjese hrvatske zastave, proslavimo ponosno i dostojanstveno našu najveću pobjedu diljem naše domovine”, poručio je MUP.
Važna poruka može se iščitati i iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira kojim se sva djela iz prekršajne sfere sankcioniraju novčanom kaznom. Sve do ovog zakona uzvikivanje povika Za dom spremni kažnjavalo se kaznama u rasponu od 20 do 150 eura ili pak kaznom zatvora do 30 dana, no sada je za to raspon kazne od 700 do 4.000 eura.
Rigorozne kazne
Ukoliko netko poželi na majici ili bilo kojem drugom predmetu istaknuti sporni pozdrav mogao bi također ostati bez iznosa od 700 do 4.000 eura, a oni koji su radili na ovom zakonskom prijedlogu još su prošle godine tvrdili kako će oštro kažnjavanje suzbiti korištenje ne samo ovog pozdrava, već i drugih ponašanja koja se ovim zakonom oštro kažnjavaju.
Uzvikivanje pozdrava Za dom spremni podvedeno je pod narušavanje reda i mira, premda je doduše sve to i sada stvar interpretacije sudova, što znači da je i prošla Plenkovićeva vlada ove izmjene donijela s figom u džepu vodeći računa o tome da se ne zamjere braniteljskoj populaciji.
Građane šokirao prizor na novogradnji na Sveticama povodom Oluje: ‘Netko je pogriješio, valjda’
Nije tajna da je Plenković baveći se ovom tematikom formirao famozno Vijeće za suočavanje s prošlošću koje je zaključilo da se u izvanrednim prilikama, primjerice komemoriranja obljetnica pogiblje pripadnika HOS-a i sličnih događanja simBoli i znakovlje HOS-a ipak smiju koristiti, takav stav Vijeća naišao je na osudu onih koji smatraju da je time Plenković odlučio podilaziti braniteljima, tolerirajući određenim skupinama korištenje ustaškog znakovlja, što je u međuvremenu izmaklo kontroli.
Izmjenama Prekršajnog zakona priča se svela na stav sudova i sudaca pa se stoga računa da će se uz kazne do 4.000 eura malo tko i ove godine u Kninu odlučiti uzvikivati sporni pozdrav i nositi spornu odjeću.
Komentari