Globalni slom burze izbrisao je milijarde dolara iz neto bogatstva najbogatijih ljudi na svijetu, budući da su dionice povezane s najvrjednijim kompanijama na planetu i najbogatijim milijarderima pretrpjele najveće gubitke. Kako je ukupna tržišna vrijednost sedam velikih američkih tehnoloških kompanija – Amazon, Apple, Meta (Facebook), Alphabet (Google), Microsoft, Nvidia i Tesla – pala za više od trilijun dolara, tako je pala i neto vrijednost milijardera povezani s tim tvrtkama, piše investitor.me
Predsjednik i suosnivač Amazona Jeff Bezos objavio je najveći jednodnevni gubitak od svih milijardera koji se prate na Forbesovoj listi, budući da su dionice njegove tvrtke pale za više od 5%, što je Bezosovo bogatstvo smanjilo za 8 milijardi dolara na 179 milijardi dolara. Izvršni direktor Nvidije Jensen Huang bio je drugi najveći gubitnik među milijarderima, budući da su dionice njegovog diva poluvodičkih čipova s umjetnom inteligencijom pale za oko 7%, čime je bogatstvo Huanga, najvećeg pojedinačnog dioničara tvrtke, palo za 7,9 milijardi na 87 milijardi dolara.
Sljedeći na ljestvici najvećih gubitnika je izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg čija je neto vrijednost pala za 7 milijardi dolara na 164 milijarde dolara, a slijedi ga predsjednik Oraclea Larry Ellison čije je bogatstvo palo za 6 milijardi dolara na 159 milijardi dolara te izvršni direktor Tesle i najbogatiji na svijetu čovjek Elon Musk, čija je neto vrijednost pala za 6 milijardi dolara na 221 milijardu dolara jer su dionice Tesle pale više od 5%.
Milijarderi vezani za druge tvrtke iz Sedam veličanstvenih, koje su manje uključene u svakodnevno poslovanje, također su zabilježili velike gubitke na papiru: suosnivači Googlea Sergey Brin i Larry Page izgubili su više od četiri milijarde dolara, suosnivač Microsofta Bill Gates i bivši izvršni direktor Microsofta Steve Ballmer pretrpjeli su gubitke od tri odnosno četiri milijarde dolara, dok je Lauren Powell Jobs, udovica suosnivača Applea Stevea Jobsa, izgubila oko 580 milijuna dolara.
Ponedjeljak je bio loš dan i za one investritore koji nisu povezani sa “sedmorkom veličanstvenih” zbog globalne rasprodaje dionica. Legendarni investitor Warren Buffett izgubio je četiri milijarde dolara, najbogatiji Europljanin Bernard Arnault siromašniji je za tri milijarde dolara, dok je najbogatiji čovjek u Aziji Mukesh Ambani izgubio četiri milijarde dolara jer je propalo neto bogatstvo brojnih dioničara u uvrštenim tvrtkama, velikim i malim.
Japanski burzovni indeks Nikkei zabilježio je u ponedjeljak najgori dan u gotovo 40 godina, pavši 12%, europski Stoxx 600 pao je više od 2%, a američki S&P 500 pao je više od 3% kako je rasla globalna zabrinutost oko gospodarskog rasta. Rasprodaja na svjetskim burzama u ponedjeljak uništila je cijene dionica mega američkih tehnoloških kompanija koje su potaknule gospodarski procvat u posljednje dvije godine, dok su dionice bile na putu najbržeg pada od početka pandemije Covid-19.
Američki burzovni indeksi potonuli su nedugo nakon otvaranja tržišta u ponedjeljak, dok je Dow Jones Industrial Average pao za 2,8%, otvarajući put svom najvećem gubitku od rujna 2022. S&P 500 pao je za više od 4%, što je najgori dan od rujna 2022., dok je tehnološki bogat Nasdaq Composite pao za 6,2%, najviše od ožujka 2020.