Započela je još jedna najezda smrdljivih martina. Ove maslinasto-zelene bube nisu opasne, no njihova stalna prisutnost u našim domovima zna biti prilično iritantna, pogotovo jer ovi kukci kad su ugroženi ispuštaju neugodan miris, po ćemu su i dobili ime.
Kako savjetuje dr. sc. Ivana Pajač s Agronomskog fakulteta u Zagrebu za 24 sata, od ovih kukaca najlakše se zaštititi postavljanjem mreža na prozore ili zatvaranjem prozora, kako bi im se fizički onemogućio ulazak u kuću. Međutim, čak i tom slučaju, kukci se mogu ušuljati kroz pukotine na fasadi, pa nekad možemo dobiti dojam kao da se stvaraju ni iz čega.
“To su sve fitofagne vrste koje se hrane biljkama i za vrijeme trajanja vegetacijske sezone žive na biljkama hraniteljicama. Za vrijeme toplih jeseni češće ih uočavamo”, objasnila je agronomistica.
‘Najbolje ih se riješite listom papira’
“Kad se osjećaju ugroženo, ispuštaju miris, pa ako ih želite ukloniti iz prostora nemojte ih dirati golim rukama već se zaštitite jednokratnim rukavicama. Također, nastojte ih ne stiskati i ne dodirivati previše, kako ne bi ispustile miris, kojeg se teško riješiti satima, pa je najbolji način da ih izbacite iz stana to da ih podignete na list papira i izbacite kroz prozor”, savjetovala je profesorica.
Liječnici upozorili, mnogi rade ovu grešku kad se vrate s ljetovanja: ‘Poslije sve pecka i svrbi’
Smrdljivi martini često napadaju vrtove, a najdraže su im biljke poput rajčica, mahunarki i paprika te mogu nanijeti štetu isisavanjem soka iz cvjetova i plodova. Vrtlari ih se mogu riješiti tako da prskaju biljke otopinom sode bikarbone ili kemijskim sredstvima, iako oni mogu brzo razviti otpornost na takva sredstva.
Narodna predaja savjetuje korištenje mirisa mente i češnjaka kao sredstava koja odbijaju ove nametnike. Na “strateška” mjesta možete pošpricati sprej od mente ili nanijeti sitno nasjeckani češnjak kako bi odbili ove dodasne kukce, savjetuju naši stari.
Komentari