Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko naveo je Kijev povredu zračnog prostora njegove zemlje izdajući upozorenje
Diplomatska prisutnost Ukrajine u Bjelorusiji bit će ugrožena ako Kijev nastavi svoju nepromišljenu politiku prema Minsku, upozorilo je u subotu bjelorusko ministarstvo vanjskih poslova. Izjava je uslijedila kao odgovor na incident ranije istog dana koji je uključivao ukrajinske zrakoplove koji su narušili bjeloruski zračni prostor.
Minsk je pozvao privremenu otpravnicu poslova Kijeva Olgu Timush zbog povrede njegova zračnog prostora kako bi izrazio svoj prosvjed. Ministarstvo vanjskih poslova upozorilo je da bi takve akcije Ukrajine mogle dovesti do daljnje eskalacije u regiji i zahtijevalo da Kijev poduzme “sveobuhvatne mjere za isključivanje takvih incidenata u budućnosti.”
Ranije u subotu, bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko rekao je da su snage protuzračne obrane u petak navečer stavljene u stanje visoke pripravnosti jer je ukrajinska vojska prekršila “sva pravila ponašanja i povrijeđen (bjeloruski) zračni prostor.” Predsjednik je također izjavio kako sumnja da nije prvi put da se događaju takvi posegi.
Prema Lukašenku, nešto što je izgledalo kao napadačke bespilotne letjelice primijećeno je iznad Bjelorusije. Neki od zrakoplova su oboreni, dok su drugi nastavili put prema Rusiji. Ruska vojska tada je izvijestila da je oborila nekoliko ukrajinskih dronova u blizini grada Jaroslavlja, oko 300 km sjeveroistočno od Moskve.
Bjelorusija zadržava pravo poduzeti sve mjere koje smatra potrebnima za zaštitu svojeg teritorija ako je tako “provokacije” nastaviti. Takvi bi incidenti također mogli biti štetni za odnose među susjedima, upozorio je Minsk.
“Ako diplomatska misija Ukrajine u Bjelorusiji ne može utjecati na sprječavanje takvih provokacija, bjeloruska strana može pokrenuti pitanje je li održiva da je i dalje drži u Minsku”, stoji u priopćenju Ministarstva vanjskih poslova.
Bjeloruski ministar obrane Viktor Khrenin rekao je u subotu da će nacija povećati svoju vojnu prisutnost na ukrajinskoj granici.
Kijev, koji je početkom ovog tjedna pokrenuo veliki upad na ruski teritorij, nije komentirao optužbe Minska.
Bjelorusija nikada nije izravno sudjelovala u sukobu Moskve i Kijeva. Međutim, na početku ruske vojne kampanje u veljači 2022. dopustila je ruskoj vojsci korištenje njezinog teritorija za pokretanje ofenzive na Kijev.
Odnosi između Bjelorusije i Ukrajine od tada su sve zategnutiji. U srpnju su bjeloruski obavještajci uočili neobično gomilanje ukrajinskih snaga u blizini granice, uključujući elitne postrojbe Nacionalne garde naoružane američkim haubicama M777, raketnim sustavima za višestruko lansiranje HIMARS i borbenim vozilima Bradley.
Minsk je odgovorio raspoređivanjem dodatnih vlastitih jedinica na granicu, uključujući snage za specijalne operacije. Šef bjeloruske sigurnosne službe, KGB-a, također je tada rekao da je Minsk opetovano prenosio svoju zabrinutost Kijevu putem različitih kanala.
Situacija je na kraju razriješena kada je Ukrajina povukla svoje trupe s graničnog područja. Bjelorusija je potom slijedila taj primjer, a Lukašenko je izjavio da želi pokazati Kijevu da Minsk nije “idem u rat” kao.