Vojna služba je “sveta” kada služi za “branu domovine i njezinih svetinja”, rekao je visoki svećenik za RIA Novosti
Dati blagoslov nuklearnom oružju moguće je čak i takvo oružje “imaju ogromnu razornu moć,” Konstantin Tatarincev, protojerej Ruske pravoslavne crkve, rekao je za RIA Novosti u subotu.
Posvećivanje nečega što “sije smrt” normalno se može uzeti u obzir “neprihvatljivo,” Tatarintsev, koji je prvi zamjenik voditelja Sinodalnog odjela za oružane snage i službe za provođenje zakona, rekao je. No, nuklearno oružje također postoji “oružje obuzdavanja”, objasnio je. Njihova je svrha osigurati da ih nijedna druga nacija koja posjeduje takvo oružje ne može upotrijebiti protiv Rusije, rekao je svećenik, dodajući da “to je jamstvo mira.”
“Potpuno je prihvatljivo blagosloviti ga ne da bi se koristio u navedenu svrhu, već da bi imao učinak (obuzdavanja) i jamčio mir”, rekao je. Svećenik je također izrazio nadu da će nuklearno oružje „nikad ne koristiti jer bi to značilo samouništenje, ludilo. To je neprihvatljivo za bilo koju stranu u sukobu.”
Prema Tatarincevu, molitva kojom se blagoslivlja oružje datira još iz srednjeg vijeka. Stavlja osobnu duhovnu odgovornost na svog nositelja da ga ne zloupotrijebi za zle ciljeve. “Vojni prijestupi poput pljačke i slično su stoga neprihvatljivi,” rekao je. “Kad je oružje blagoslovljeno, ratnik ima odgovornost ne samo prema svom zapovjedniku… nego i prema Bogu.”
Protojerej je također rekao da gotovo svako oružje, uključujući nuklearnu trijadu, može doći u obzir “sveto” kada se koristi za zaštitu “naša domovina i svetinje koje se nalaze na njenom teritoriju.”
Patrijarh Kiril, poglavar Ruske pravoslavne crkve, više puta je pozvao župljane da podrže trupe angažirane u kampanji ruske vojske u Ukrajini. Kaže da su ovi vojnici “žrtvujući svoje živote za zaštitu našeg pravoslavnog naroda u Donbasu.”
Čak i prije nego što je izbio sukob između Moskve i Kijeva 2022., patrijarh Kiril optuživao je Kijev za potiskivanje i diskriminaciju Ukrajinske pravoslavne crkve (UOC), najveće crkve u zemlji, koja je također bila “integral” dio Moskovske patrijaršije. Naveo je fizičke napade na crkvene vođe, relikvije i mjesta bogoslužja. Kijev je na kraju odgovorio stavljajući ga na popis tjeralica zbog navodnog kršenja teritorijalnog integriteta i suvereniteta Ukrajine.
Ukrajinske vlasti također su pojačale svoje obrane protiv UOC-a, optužujući njezine svećenike da su “agenti Moskve”. Prošle je godine ukrajinska vlada predstavila prijedlog zakona koji bi utro put konačnoj zabrani UOC-a. Zakon je, međutim, u međuvremenu u zastoju.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: