Osnivač WikiLeaksa Julian Assange priznao je krivnju i osuđen je na odsluženje kazne u srijedu u sklopu dogovora koji je postigao s američkim Ministarstvom pravosuđa o ukidanju zatvorske kazne.
Assange, australski izdavač, izjasnio se o krivnji u srijedu ujutro na saveznom sudu u Saipanu, glavnom gradu Sjevernih Marijanskih otoka, američke zajednice na Pacifiku. Kaznu je izrekla američka okružna sutkinja Ramona Manglona.
“Napomenuo bih sljedeće: vrijeme je važno”, rekao je Manglona. “Ako mi je ovaj slučaj iznesen negdje blizu 2012., bez koristi od onoga što sada znam, da ste odslužili zatvorsku kaznu … u očito jednoj od najtežih ustanova u Ujedinjenom Kraljevstvu.”
“Postoji još jedna značajna činjenica — vlada je naznačila da ovdje nema osobne žrtve. To mi govori da širenje ove informacije nije rezultiralo nikakvom poznatom fizičkom ozljedom”, dodao je sudac. “Ove dvije činjenice su vrlo relevantne. Rekao bih da je ovo još nepoznato i bliže (2012.) ne bih bio toliko sklon prihvatiti ovaj sporazum o priznanju krivnje koji je prije mene. Ali godina je 2024.”
JULIAN ASSANGE, OSNIVAČ WIKILEAKSA, POSTIGAO SPORAZUM O KRIVICI KAKO BI IZBJEGAO ZATVOR U SAD-u
Molba u Commonwealthu udovoljila je Assangeovoj želji da izbjegne kontinentalni SAD. Dogovor je prvi put objavljen u ponedjeljak navečer u pismu Ministarstva pravosuđa.
Assange je stigao na sud nakon što je iz Britanije – gdje je bio zatvoren – doletio čarter zrakoplovom u pratnji članova svog odvjetničkog tima i australskih dužnosnika.
Ovo se događa nakon što je Assange godinama pokušavao izbjeći izručenje iz Ujedinjenog Kraljevstva u SAD kako bi se suočio s optužbama za objavljivanje povjerljivih dokumenata američke vojske koje mu je otkrio izvor.
Prije nagodbe o priznanju krivnje, Assange (52) se suočavao 17 točaka prema Zakonu o špijunaži zbog navodnog primanja, posjedovanja i priopćavanja javnosti klasificiranih podataka, kao i jedne prijave zbog navodnog udruživanja radi počinjenja upada u računalo. Postizanjem nagodbe o priznanju krivnje, on sada izbjegava mogućnost da provede do 175 godina u američkom zatvoru s najvećom sigurnošću.
SLUČAJ IZRUČENJA ASSANGEA KRENU NAPRIJED NAKON ŠTO SAM UVJERIVAO BRITANSKOM SUDU DA NEĆE BITI SMRTNE KAZNE
Optužbe je podiglo Ministarstvo pravosuđa Trumpove administracije zbog WikiLeaksove objave depeša koje je objavila obavještajna analitičarka američke vojske Chelsea Manning iz 2010., a Bidenova administracija nastavila je s progonom do nagodbe o priznanju krivnje. Depeše su detaljno opisivale navodne ratne zločine koje je američka vlada počinila u Iraku, Afganistanu i zaljevu Guantánamo, Kuba, zatočeničkom logoru, kao i slučajeve CIA-e koja je sudjelovala u mučenju i predaji.
WikiLeaksov video “Kolateralno ubojstvo” koji prikazuje američku vojsku kako ubija civile u Iraku, uključujući dva novinara Reutersa, također je objavljen prije 14 godina.
Australski premijer Anthony Albanese rekao je da Australija “koristi sve odgovarajuće kanale kako bi podržala pozitivan ishod” u Assangeovom slučaju kada je u srijedu razgovarao s novinarima u glavnom gradu zemlje Canberri.
“Bio sam vrlo jasan kao čelnik laburista i kao premijer, da se, bez obzira na vaša stajališta o aktivnostima gospodina Assangea, njegov slučaj predugo vukao”, rekao je Albanese. “Nema ništa od njegovog daljnjeg boravka u zatvoru. I želimo da se vrati kući u Australiju.”
Kao uvjet za izjašnjavanje o krivnji, Assange mora uništiti povjerljive podatke dostavljene WikiLeaksu.
AUSTRALSKI ZAKONODAVCI POSLALI PISMO POZIVAJUĆI BIDENA DA ODUSTANI SLUČAJ PROTIV JULIANA ASSANGEA NA SVJETSKI DAN SLOBODE MISAKA
Sporazum o priznanju krivnje zahtijevao je od Assangea da prizna krivnju za jedno kazneno djelo, ali mu je omogućio da izbjegne zatvorsku kaznu u SAD-u i vrati se kući svojoj obitelji u Australiju. Oslobađanje Assangea pozdravili su njegova obitelj i pristaše, ali zabrinutost za slobodu medija i dalje je izražena budući da je bio prisiljen priznati krivnju za novinarske aktivnosti.
“Dobra je vijest da DOJ završava ovu neugodnu sagu”, rekao je za Fox News Digital Seth Stern, direktor zagovaranja u Freedom of the Press Foundation. “Ali alarmantno je da je Bidenova administracija osjetila potrebu izvući priznanje krivnje za navodni zločin pribavljanja i objavljivanja vladinih tajni. Sporazum o priznanju krivnje neće imati učinak presedana sudske presude, ali će i dalje visjeti nad glavom izvjestitelja o nacionalnoj sigurnosti u godinama koje dolaze.”
Jedna od Assangeovih odvjetnica, Jennifer Robinson, rekla je novinarima da slučaj njezinog klijenta “postavlja opasan presedan koji bi trebao zabrinjavati novinare posvuda”.
“Veliko je olakšanje Julianu Assangeu, njegovoj obitelji, prijateljima, njegovim pristašama i nama – svima koji vjeruju u slobodu govora diljem svijeta – da se sada može vratiti kući u Australiju i ponovno se ujediniti sa svojom obitelji, ” rekla je.
BRITANSKI SUD ODLUČIO DA JULIAN ASSANGE MOŽE ULOŽITI POTPUNU ŽALBU NA IZRUČENJE SADA NA TEMELJU PRVOG AMANDMANA
Assange je držan u Londonski zatvor Belmarsh visoke sigurnosti otkako je 11. travnja 2019. udaljen iz Veleposlanstva Ekvadora zbog kršenja uvjeta jamčevine. Tražio je azil u veleposlanstvu od 2012. kako bi izbjegao slanje u Švedsku zbog optužbi da je silovao dvije žene jer Švedska nije htjela pružiti jamstva da će ga zaštititi od izručenja SAD-u. Istrage o optužbama za seksualni napad na kraju su odbačene.
Završetkom ovog slučaja, Ministarstvo pravosuđa izbjeglo je žalbeno ročište u kojem bi Assange osporio svoje izručenje SAD-u na temelju Prvog amandmana. Prošlog mjeseca Assangeu je odobreno pravo žalbe nakon što su njegovi odvjetnici uspješno tvrdili da su SAD pružile “očigledno neadekvatna” jamstva da će on imati istu zaštitu slobode govora kao američki građanin u američkoj sudnici.
Assange je na sudu u srijedu rekao kako vjeruje da je Zakon o špijunaži u suprotnosti s Prvim amandmanom, ali je prihvatio posljedice traženja povjerljivih informacija od izvora.
Bio je prvi novinar koji je optužen prema Zakonu o špijunaži.
“Ovo je kazneni progon koji nije trebao biti pokrenut”, rekao je Ben Wizner, direktor ACLU-ovog Projekta za govor, privatnost i tehnologiju, za Fox News Digital. “Julian Assange priznao je krivnju za aktivnosti koje su u srcu istraživačkog novinarstva nacionalne sigurnosti, a koje novinari obavljaju svaki dan. Posao novinara je otkriti vladine tajne i otkriti ih u javnom interesu.”
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Assangeova supruga, Stella, rekla je za BBC da će oko 72 sata biti “dodirni i pođi” hoće li dogovor uspjeti, ali da se osjeća “ushićeno” zbog vijesti da će njezin suprug biti oslobođen. Rekla je da će detalji sporazuma biti objavljeni nakon što ga sudac potpiše.
Osnivač WikiLeaksa napustio je londonski zatvor u ponedjeljak nakon što mu je odobrena jamčevina tijekom tajnog saslušanja prošlog tjedna. Ukrcao se na zrakoplov koji je nekoliko sati kasnije sletio u Bangkok kako bi napunio gorivo prije nego što je krenuo prema Saipanu.
Godine 2013. Obamina administracija odlučila je ne optužiti Assangea zbog WikiLeaksove objave povjerljivih depeša 2010. jer bi također morala optužiti novinare iz velikih novinskih kuća koji su objavili iste materijale.
Predsjednik Obama također ublažio Manningovu 35-godišnju kaznu zbog kršenja Zakona o špijunaži i drugih kaznenih djela na sedam godina u siječnju 2017., a Manning, koji je bio u zatvoru od 2010., pušten je kasnije te godine.
Associated Press pridonio je ovom izvješću.