Američko-ruski odnosi dosegli su najnižu točku u njihovoj povijesti, a s obzirom na tijek i karakter ukrajinskog rata u kojem se dvije nuklearne velesile posredno i međusobno vojno sučeljavaju – stanje postaje krajnje opasno, s mogućim nepredvidljivim posljedicama.
Sve je dodatno kulminiralo 23. lipnja s ukrajinskim napadom američkim raketama dugog dometa ATACMS s kazetnim punjenjem na Krim, preciznije Sevastopolj, kada je na plaži prepunoj kupača ubijeno petoro civila, od kojih i troje djece.
To je izazvalo krajnje oštru reakciju ruskog ministarstva obrane koje je za napad optužilo Sjedinjene Države. Ono napominje da “sve misije leta američkih operativno-taktičkih projektila ATACMS unose američki stručnjaci na temelju američkih podataka satelitskog izviđanja” i da, stoga, “odgovornost za namjerni raketni napad na civile u Sevastopolju prije svega leži na Washingtonu, koji je isporučio to oružje Ukrajini, kao i na kijevskom režimu, s čijeg je teritorija ovaj napad i pokrenut”. “Takve akcije neće ostati bez odgovora”, objavilo je rusko MO.
Istodobno je rusko ministarstvo vanjskih poslova u svoje prostore pozvalo američku veleposlanicu u Rusiji Lynn Tracy i uručilo joj oštar demarš u kojem se navodi kako Sjedinjene Države, koje vode hibridni rat protiv Rusije i zapravo su postale strana u sukobu, “opskrbljuju oružane snage Ukrajine najmodernijim oružjem, uključujući rakete ATACMS s kazetnim bojevim glavama koje se koriste protiv stanovnika Sevastopolja, čije ciljanje i uvođenje letačkih misija provode američki vojni specijalisti, snose jednaku odgovornost kao i kijevski režim za ovaj zločin.” Prema priopćenju ruskog MVP-a, “veleposlanici je rečeno kako takve akcije Washingtona, usmjerene na poticanje pronacističkih vlasti Ukrajine da nastave neprijateljstva do “posljednjeg Ukrajinca” izdavanjem dozvola za napad duboko u ruski teritorij, neće proći nekažnjeno“ i da će „sigurno uslijediti mjere osvete”.
Novi incident nad Crnim morem?
Posljednjih dana ruski mediji govore o službeno nepotvrđenim podacima koji su se pojavili na internetu, o navodnom incidentu nad Crnim morem s američkim strateškim dronom RQ-4 Global Hawk (naslovna foto). Kako je navedeno, došlo je do “vanjskog udara” na američki izviđački dron, uslijed čega je isti izbačen iz zračnog prostora iznad Crnog mora.
Vezano uz tu vijest, može se dodati da je sinoć zamjenik načelnika ruskog Centra za pomirbu zaraćenih strana (CPVS) u Siriji, general bojnik Jurij Popov, izjavio da se dron MQ-9 Reaper koalicije predvođene Sjedinjenim Američkim Državama u Siriji opasno približio zrakoplovu Su-34 ruskih Zračno-svemirskih snaga, koji je obavljao planirani let na nebu iznad Sirije.
Popov je pritom naglasio da je ruski pilot, pokazujući visoku profesionalnost, odmah poduzeo potrebne mjere kako bi spriječio sudar.
Ovdje podsjećam i kako je Europsko zapovjedništvo Oružanih snaga SAD-a 14. ožujka 2023. izvijestilo o sudaru između ruskih zrakoplova Su-27 i američkog MQ-9 Reaper UAV-a iznad Crnog mora, dok su se približavali Krimu. Rusko ministarstvo obrane je tvrdilo je rekavši kako ruski zrakoplovi nisu došli u kontakt s američkim dronom i da nisu koristili oružje u avionu. Prema Pentagonu, “zračni sukob je trajao oko 30-40 minuta”, tijekom kojih je Su-27 nekoliko puta izlio gorivo (kerozin) na dron.
Međutim, od tih više od godinu i tri mjeseca otkako se dogodio spomenuti incident, vojno-sigurnosno stanje u i oko Ukrajine dodatno se pogoršalo, a to je pratila i politička retorika s obiju strana, kao i praktični potezi po pitanju uvođenja novih proturuskih sankcija, uključujući i najave o konfiskaciji prinosa od zamrznute ruske imovine u SAD-u i EU-u i njihovom korištenju za potrebe Ukrajine. Eskalacija u tako postavljenim odnosima i praktičnim potezima na terenu jednostavno je samo pitanje vremena – i u tome se vjerojatno danas svi slažu.
Telefonski razgovor šefova obrane različito interpretiran
U tim i takvim, krajnje složenim i opasnim okolnostima, stigla je vijest o telefonskom razgovoru koji je u utorak obavljen između ministara obrane Sjedinjenih Država i Rusije – prvom, nakon više od godine dana. Nakon njega dvije su strane objavile vrlo različite prikaze samog razgovora, a što pet ne budi optimizam – već samo potvrđuje uvodnu konstataciju iz ovoga teksta.
Naime, Pentagon je priopćio kako su američki ministar obrane Lloyd Austin i njegov ruski kolega Andrej Belousov razgovarali o važnosti otvorenih linija komunikacije, i da je Austin inicirao razgovor koji je bio prvi takav poziv od ožujka 2023. godine. To je novinarima izjavio glasnogovornik Pentagona, general bojnik zračnih snaga Patrick Ryder.
Rusko ministarstvo obrane priopćilo je pak da je Belousov (prije nekoliko mjeseci na toj je dužnosti zamijenio Sergeja Šojgua koji je pak postao novi tajnik ruskog Vijeća sigurnosti nakon što je dotadašnji tajnik Nikolaj Patrušev prebačen u ured predsjednika Vladimira Putina kao njegov pomoćnik) upozorio Austina na opasnosti od kontinuirane isporuke američkog oružja Ukrajini u 28-mjesečnom sukobu te zemlje i Rusije.
Meter: Raste ruski gnjev. Putin će morati udariti! Svijet pred točkom bez povratka
Ni ruski mediji za sada ne izlaze s bilo kakvim drugim informacijama vezano uz navedeni razgovor, ali je nedvojbeno kako će vrlo brzo o njemu početi govoriti tamošnji analitičari.
Istodobno u Americi traju posljednje pripreme za sutrašnju prvu od dvije televizijske debate između Joea Bidena i Donalda Trumpa. Vjerojatno su obojica svjesna i stanja o kojem govori i ovaj tekst. Barem se tomu nadamo.
Ukoliko se dotaknu predmetne teme, u što je teško sumnjati, nedvojbeno će oko svega ovoga imati suprotstavljene stavove s obzirom da je Trump nedavno, reagirajući na navedeni ukrajinski napad na Sevastopolj, na svom predizbornom skupu izjavio kako Biden Ameriku i svijet ubrzano uvlači u Treći svjetski rat.