Svakog 15. kolovoza slavimo dogmu Uznesenja Djevice Marije na nebo. To je jedann od najvećih blagdana u Katoličkoj Crkvi kojeg slavi cijela crkva.
Za razliku od Uskrsa i Božića ovaj je blagdan potpuno usmjeren na Blaženu Djevicu Mariju, Isusovu Majku. Milijuni ljudi, vjernika katolika diljem svijeta okupit će se danas u crkvama i svetištima posvećenim Djevici Mariji gdje će slaviti Uznesenje Marijino.
Uznesenje Marijino na nebo je dogma a evo nekoliko važnih točaka koje će nam pomoći da bolje razumijemo ovu istinu vjere:
1. Što je dogma?
Dogma je apsolutna, konačna, nepogrešiva, neopoziva i neupitna istina vjere koju je Bog objavio kroz Sveto pismo ili Svetu predaju. Nakon što je proglašena, ne može se poništiti ili zanijekati, niti Papa niti koncilskom odlukom.
Da bi neka istina postala dogma, potrebno je da ju Katolička Crkva izravno predloži vjernicima kao dio svoje vjere i nauka, kroz svečanu i nepogrešivu definiciju Vrhovnog crkvenog učiteljstva.
Dječak od nepune 3 godine imao vizije Gospe, došao do Pape reći mu istinu o Mariji
2. Dogma o Uznesenju Djevice
Prema tradiciji i teologiji Katoličke crkve, Velika Gospa je svetkovina kada su tijelo i duša Marije, majke Isusa Krista, proslavljeni i uzneseni na nebo na kraju njezina zemaljskog života. Ne treba ga brkati s Uzašašćem, koje se odnosi na Isusa Krista.
Rečeno je da će se uskrsnuće tijela dogoditi na kraju vremena, ali u slučaju Djevice Marije ovaj je događaj bio anticipiran jedinstvenom privilegijom.
Ovu dogmu slavi i pravoslavna crkva.
Od 1849. Svetoj Stolici počelo je stizati nekoliko zahtjeva da se Uznesenje Djevice proglasi naukom vjere. Papa Pio XII. je bio taj koji je 1. studenog 1950. objavio apostolsku konstituciju Munificentissimus Deus , koja je uznesenje Djevice Marije na nebo proglasila dogmom vjere ovim riječima:
„Nakon što su uzdignute mnoge i opetovane molitve Bogu i zazvano svjetlo Duha Istine, na slavu svemogućeg Boga, koji je Djevici Mariji udijelio svoju osobitu dobrohotnost; na čast njezina Sina, besmrtnog Kralja stoljeća i pobjednika, grijeha i smrti; da povećamo slavu iste Majke i na radost i veselje cijele Crkve, s autoritetom našega Gospodina Isusa Krista, blaženih apostola Petra i Pavla i s našim vlastitim, izričemo, izjavljujemo: “Mi definiramo božanski objavljenu dogmu da je Bezgrješna Majka Božja, uvijek Djevica Marija, nakon što je završila svoj zemaljski život, uzeta tijelom i dušom u nebesku slavu.”
Papu potreslo ukazanje Gospe: ‘Došla je na Zemlju prije kraja svijeta’
3. Deklaracija dogme
Od 1849. Svetoj Stolici počelo je stizati nekoliko zahtjeva da se Uznesenje Djevice proglasi naukom vjere. Papa Pio XII. je bio taj koji je 1. studenog 1950. objavio apostolsku konstituciju Munificentissimus Deus , koja je uznesenje Djevice Marije na nebo proglasila dogmom vjere ovim riječima:
„Nakon što je uzdigao mnoge i opetovane molitve Bogu i zazvao svjetlo Duha Istine, na slavu svemogućeg Boga, koji je Djevici Mariji udijelio svoju osobitu dobrohotnost; na čast njezina Sina, besmrtnog Kralja stoljeća i pobjednika, grijeha i smrti; da povećamo slavu iste kolovozne Majke i na radost i veselje cijele Crkve, s autoritetom našega Gospodina Isusa Krista, blaženih apostola Petra i Pavla i s našim vlastitim, izričemo, izjavljujemo. i “Mi definiramo božanski objavljenu dogmu da je Bezgrješna Majka Božja, uvijek Djevica Marija, nakon što je završila svoj zemaljski život, uzeta tijelom i dušom u nebesku slavu.”
4. Važnost Velike Gospe
Ova svetkovina ima dvostruki cilj: sretan Marijin odlazak iz ovoga života i uznesenje njezina tijela na nebo. Odgovor na to zašto je to važno za katolike nalazi se u Katekizmu Katoličke Crkve, koji kaže: “Uznesenje Blažene Djevice na nebo predstavlja jedinstveno sudjelovanje u uskrsnuću njezina Sina i iščekivanje uskrsnuća drugih kršćana.” (#966).
Važnost koju Velika Gospa ima za sve nas javlja se u odnosu koji ima između Uskrsnuća Isusa Krista i našeg uskrsnuća. Činjenica da je Marija tijelom i dušom već proslavljena na nebu je iščekivanje našeg vlastitog uskrsnuća, budući da je ona ljudsko biće poput nas.
Udarna poruka Majke čovječanstvu na Veliku Gospu: Radujte se, jer uskoro će se ovo dogoditi
5. Uspenje ili smrt Marijina?
Sveto pismo ne daje pojedinosti o Marijinim posljednjim godinama na zemlji, od Duhova do Uznesenja, samo znamo da je Djevicu Isus povjerio svetom Ivanu. Proglašavajući dogmu o Uznesenju Marijinu, Pio XII nije htio odlučiti je li Djevica umrla i odmah uskrsnula ili je otišla izravno u nebo. Mnogi teolozi misle da je Djevica umrla da bi bila sličnija Isusu, ali drugi podržavaju Gospu koja se na Istoku slavi od prvih stoljeća.
Ono u čemu se oba stajališta slažu jest da Djevica Marija, po posebnoj Božjoj povlastici, nije doživjela truljenje svoga tijela i da je uznesena u Nebo, gdje kraljuje živa i slavna, uz Isusa.
Milijuni slave prvo ukazanje Gospe svijetu, prije 2 tisuće godina: Ovo je moćna poruka koju trebate čuti