U utorak, 25. lipnja, izvijestili smo kako su osnivač WikiLeaksa Julian Assange (53) i američka vlada postigli dogovor koji mu omogućuje povratak u svoju domovinu – Australiju. Danas se, konačno, taj dogovor pretočio i u djelo tj. polučio epilog kojeg su Assange i njegova rodbina, ali i brojni simpatizeri diljem svijeta čekali dugih 14 godina.
Naime, Julian Assange, u srijedu, 26. lipnja, izjasnio se na američkom sudu u Saipanu, na Sjevernomarijanskim otocima (američki prekomorski teritorij nedaleko od Filipina) krivim za kršenje američkog zakona o špijunaži, u nagodbi s pravosuđem SAD-a. Time je završena dugogodišnja pravna bitka, te je Assange, inače australski državljanin, napustio sudnicu kao slobodan čovjek.
Njegovu nagodbu s tužiteljima odobrila je sutkinja Ramona Manglona, koja je Assangeu, u skladu s nagodbom o priznanju krivnje, izrekla zatvorsku kaznu koju je on zapravo već odslužio s obzirom kako je pet godina proveo u zatvoru u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Nakon što je pročitala presudu tužiteljstvo je odmah povuklo svoj zahtjev za izručenje Assangea, što je bio veliki trenutak s obzirom kako je osnivač WikiLeaksa proveo godine na sudu pokušavajući izbjeći izručenje SAD-u. Sutkinja je rekla da se američka vlada složila kako neće pokretati druge kaznene postupke
Assange se nasmiješio kad mu je prethodno čestitala rođendan (sljedeći tjedan navršava 53 godine), rekavši kako se nada da će početi novi život s tom pozitivnom notom.
Assange je na saslušanju na spomenutom sudu priznao krivnju po jednoj točki optužnice koja ga je teretila za urotu kako bi pribavio i objavio povjerljive američke obrambene dokumente. Sada je slobodan čovjek i može se vratiti u svoju rodnu Australiju nakon godina provedenih u egzilu.
Ekskluzivni razgovor s ocem J. Assangea: Neke bi vlade željele vidjeti mog sina mrtvog
Objavio tisuće povjerljivih američkih vojnih i drugih dokumenata
Assangeova platforma WikiLeaks objavila je tisuće povjerljivih američkih vojnih dokumenata o američkoj invaziji na Afganistan i Irak.
Washington je tvrdio da je Australac time ugrozio živote američkih agenata te da nema opravdanja za njegova kriminalna djela. Pobornici ga pak slave kao heroja koji je kazneno progonjen zbog otkrivanja američkih zločina.
WikiLeaks je, između ostalog, 2010. objavio videosnimku američkih vojnih helikoptera koji ubijaju civile u iračkoj prijestolnici Iraku, kao i informacije o stotinama ubijenih civila tijekom američke invazije u Afganistanu.
Slika je postala složenija 2016. kada je njegova web stranica objavila velike količine e-mailova Demokratskog nacionalnog vijeća – DNC, i osobni Gmail račun Johna Podeste, tada voditelja predsjedničke kampanje Hillary Clinton. Među ostalim otkrićima, ukradeni e-mailovi pokazali su znakove da je DNC pogodovao Hillary Clinton tijekom njezinih predizbora protiv Bernieja Sandersa.
Mnogi demokrati optužili su Assangea da surađuje s ruskim obavještajcima kako bi potkopao kampanju Clinton. Assange je odbacio tu tvrdnju.
Britanska policija uhitila je Assangea 2019. u ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu gdje je boravio sedam godina. Ostalo je sve povijest.
Kraj dugogodišnjeg iživljavanja: Julian Assange pušten iz britanskog zatvora