Pripadnici manjinskih skupina u Bangladešu govorili su za Fox News Digital o nasilju i zlostavljanju s kojim su se suočili nakon pada vlade ranije ovog mjeseca, a svi su koristili lažna imena iz straha od odmazde.
Nasilje, čak i ubojstva i paljenje tvrtki u vlasništvu manjina, vjerskih objekata i rezidencija veliki su problem otkako je vlada bivše premijerke Sheikh Hasine svrgnuta nakon nasilnih prosvjeda. Bangladeš je 90% muslimanski, s nekim kršćanima, ali uglavnom hinduistima i budistima koji čine ostatak stanovništva.
Sathya, hinduistica iz Chittagonga, rekla je za Fox News Digital da Hasina vlada “nije bila najbolja” prema hinduističkoj manjini, ističući slučajeve otimanja zemlje od hinduističkih domova i hramova pod njezinom upravom, ali je sugerirala da su se suočili s boljim tretmanom nego pod drugim vladama – “manje zlo”, ali samo kada “ponestanemo mogućnosti”.
“Hindusi su oduvijek bili ‘žrtveni jarci’ i optuživani su kad god je došlo do ekonomske krize ili drugog političkog problema nad kojim nismo imali kontrolu”, rekao je Sathya. Indijska novina Deccan Herald izvijestila je da je 278 lokacija u vlasništvu Hindusa opljačkano otkako je Hasina pobjegla iz zemlje.
PROSVJEDI U BANGLADEŠU UGROŽAVAJU SIGURNOST VJERSKIH MANJINA KADA HRAMOVI PALJENI, KUĆE PLJAČKANE
Tvrdio je da bi, ako hinduistički dom ostane prazan, skvoteri upali i počeli graditi, a vlada i pravni sustav ne bi učinili malo da zaštite prava hinduista na zemlju. Mafije bi ulazile i uzimale što god žele, poput namještaja, novca i hrane.
Čak i unutar muslimanske zajednice, sekta Ahmadija suočena je s progonom od strane sunitske većine koja ih naziva “hereticima”, rekao je Ali za Fox News Digital. “Naša skupina također je sve više meta poput Hindusa i drugih vjerskih manjina.”
Građanin Bangladeša koji sada živi u SAD-u, kaže da kada pogleda svoju domovinu, ne vidi “nema zakona i reda” i da “Hindusi moraju ostati na oprezu, posebno noću, zabrinuti da će naši domovi biti napadnuti i opljačkani. ”
“Čini se da vlada ne mari za manjine”, rekao je prešućujući svoje ime. “Osigurana je telefonska linija koju su Hindusi mogli nazvati ako budu meta, ali nitko se ne javlja na navedeni telefonski broj.”
STUDENTI PROSVJEDNICI IZ BANGLADEŠA SASTAĆE SE SA POČELNIKOM VOJNE NAKON ŠTO SU SMIJENILI PREMIJERA ZEMLJE
“Iako je regija općenito danas budistička manjina, budizam je nastao nedaleko odavde u obližnjem Nepalu i ima vrlo dugu povijest ovdje te je jedna od glavnih svjetskih religija. Pitamo se zašto ostatak svijeta šuti kada u takvoj smo krizi’, rekao je Rajarshi za Fox News Digital.
Smatrao je da najnovije nasilje pokazuje da svaka skupina koja nije sunitska nije sigurna. “Kakva korist od toga što smo se svi mi borili za neovisnost od Pakistana ako nam se kaže da sada nemamo mjesta u ovoj zemlji?”
Dok kršćani čine malenu manjinu stanovništva zemlje, Fox News Digital nedavno je izvijestio da je organizacija Open Doors, koja prati diskriminaciju kršćana diljem svijeta, rangirala Bangladeš kao zemlju s “vrlo visokim” razinama progona, tvrdeći da se “obraćenici na kršćanstvo suočavaju s najvećim stroga ograničenja, diskriminacija i napadi.”
“Vjerska uvjerenja povezana su s identitetom zajednice, tako da okretanje od lokalno dominantne vjere prema slijeđenju Isusa može rezultirati optužbama za izdaju”, napisala je grupa na svojoj web stranici. “Bangladeški obraćenici često se okupljaju u malim kućnim crkvama zbog opasnosti od napada.”
PROSVJEDI ZAHVATILI INDIJU ZBOG SILOVANJA I UBOJSTVA LIJEČNIKA
Ranije ovog tjedna indijski premijer Narendra Modi napisao je na društvenoj medijskoj platformi X da je razgovarao s privremenim čelnikom zemlje, profesorom Muhammadom Yunusom, i da su dvojac “razmijenili mišljenja o prevladavajućoj situaciji”.
“Ponovio potporu Indije demokratskom, stabilnom, mirnom i progresivnom Bangladešu”, napisao je Modi. “Osigurao je zaštitu, sigurnost i sigurnost Hindusa i svih manjina u Bangladešu.”
Washington Post je izvijestio da je Modijeva vlada izvršila pritisak na Sjedinjene Države da ublaže kritike tadašnje premijerke Sheikh Hasine, a Bidenova administracija se povinovala – čak je stavila planove za daljnje sankcije bangladeškoj vladi na čekanje.
Američki State Department rekao je za Fox News Digital da “naš stalni angažman na demokraciji i ljudskim pravima u Bangladešu i diljem svijeta govori sam za sebe”, te dodao da “ne komentiramo naše privatne diplomatske komunikacije”.
BROJ POGINULIH OD KLIZIŠTA U JUŽNOJ INDIJI DOSEŽE 151 STRANU POTRAGE TRAJE
Bangladeš je ponovno izabrao Hasinu stranku Awami League u siječnju, produživši svoju vladavinu, koja je započela 2008., što je izazvalo studentske prosvjede na sveučilištima koji su se na kraju prelili u prosvjede diljem zemlje protiv vladavine stranke.
I stranka i njezin čelnik suočeni su s optužbama za “željeznu ruku” i autoritarnu vladavinu, pri čemu su mnogi tvrdili da su izbori 2014. i 2018. “prevare” jer je oporba ili bojkotirala ili je svedena na “beznadnu manjinu”, prema New Yorker.
Smanjenje zaposlenosti i visoka inflacija pokvarili su posljednji mandat Awami lige, a ekonomski stres pokazao se prevelikim za mnoge, posebice nova politika koja je uvela kvote za rad u državnoj službi – čime su uskraćena željena radna mjesta što je, kako su prosvjednici tvrdili, kleptokratski potez.
Naposljetku je Hasina dala ostavku i pobjegla u Indiju, iznenadivši mnoge, ali omogućivši prosvjednicima promjenu koju su željeli, što je uključivalo postavljanje humanitarca i dobitnika Nobelove nagrade za mir profesora Muhammada Yunusa na mjesto glavnog savjetnika privremene vlade uoči novih izbora. u studenom.
Studentski prosvjednici planiraju osnovati novu stranku koja će se natjecati na izborima i okončati dvostranački monopol koji je opterećivao zemlju gotovo dva desetljeća, izvijestio je Reuters. Studentske skupine u središtu prosvjeda žele razgovarati s građanima diljem zemlje prije nego što odluče o svojoj platformi i finalizirat će svoju odluku za mjesec dana.
“Nemamo nikakav drugi plan koji bi mogao razbiti binarnost bez formiranja stranke”, rekao je novinarima Tamid Chowdhury, jedan od studentskih koordinatora koji su bili u središtu nastojanja da se svrgne Hasina.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Drugi je student rekao da je “duh pokreta bio stvoriti novi Bangladeš, onaj u koji se nijedan fašist ili autokrat ne može vratiti.”
“Da bismo to osigurali, potrebne su nam strukturne reforme, za koje će svakako trebati neko vrijeme”, objasnio je Nahid Islam, prosvjednik koji je preuzeo ulogu u Yunusovoj privremenoj vladi.
Reuters je doprinio ovom izvješću.