Veliki obavještajni neuspjeh koji je prethodio povlačenju SAD-a iz Afganistana nije samo doveo do kaotične evakuacije, smrti 13 američkih vojnika i 170 Afganistanaca, kao i do potpunog preuzimanja vlasti od strane Talibana – stvorio je sigurnosni vakuum u kojem su američki protivnici iskoristivši.
SAD i njegovi saveznici doživjeli su porast protuzapadnog raspoloženja koje su uglavnom predvodile Kina i Rusija, koje su ojačale veze nakon protivljenja Washingtona ratu Moskve u Ukrajini i agresivnog stava Pekinga u Indo-Pacifiku i šire .
Međutim, dok se SAD nastoji distancirati od svog desetljećima dugog rata protiv terorizma, protivnici poput Kine i Rusije sve više šire svoj utjecaj u južnoj Aziji i na Bliskom istoku.
TALIBANI PARADIRAJU AMERIČKIM ORUŽJEM 3 GODINE NAKON KAOTIČNOG POVLAČENJA IZ AFGANISTANA
“Ne razumijemo da kada okrenemo leđa Afganistanu, i samo želimo zatvoriti vrata i krenuti dalje… tamo ostavljamo vakuum”, Michael Rubin, viši suradnik na American Enterprise Institute i stručnjak za sigurnosna pitanja na Bliskom istoku i u južnoj Aziji, rekao je Fox News Digital. “Netko drugi će to ispuniti.”
Iako niti jedna nacija nije službeno priznala talibane kao legitimnu vladu Afganistana, neke su nacije, uključujući najveće protivnike SAD-a, krenule naprijed u uspostavljanju diplomatskih odnosa s tom ekstremističkom skupinom.
Prošle je godine Peking rekao da talibane ne treba “isključiti iz međunarodne zajednice”, a izvješća ranije ove godine sugeriraju da Moskva razmatra brisanje talibana sa svog popisa terorista – što je daljnji pokazatelj da i Kina i Rusija žele iskoristiti regiju za njihove strateške ciljeve.
Ne samo da protivljenje talibana zapadnoj ideologiji ide naruku Rusiji u širenju antiameričkih osjećaja, Moskva nastoji proširiti trgovinu s Afganistanom i drugim zemljama u regiji kako bi dodatno ublažila ekonomski pritisak uzrokovan zapadnim sankcijama.
Iako sankcije nisu jedini motivirajući čimbenik u širenju trgovine diljem južne Azije.
Talibani su prošle godine objavili svoju namjeru da se pridruže kineskoj inicijativi Pojas i put, a izvješća su sugerirala da Peking opskrbljuje talibane bespilotnim letjelicama, što bi moglo omesti američku strategiju “preko horizonta” kada je u pitanju Afganistan.
NAKON 3 GODINE TALIBANSKE VLADAVINE, ŽIVOT SE NASTAVLJA POGORŠAVATI U AFGANISTANU
Nemogućnost SAD-a da predvidi talibansko preuzimanje nije bila samo obavještajni neuspjeh, već je bila indikacija većeg propusta u razumijevanju protivničkih prijetnji, objasnio je Rubin. “Drugo pitanje, koje ne bih nazvao obavještajnim neuspjehom, nazvao bih ga diplomatskim neuspjehom – bilo je odbijanje da se realno pozabavimo Pakistanom”, rekao je Rubin.
Rubin je ukazao na otkrića nakon jednog desetljeća rata u Afganistanu koja su pokazala da 90% amonijevog nitrata koji se koristio u talibanskim bombama uz cestu dolazi iz dviju tvornica gnojiva u susjednom Pakistanu.
Pakistanske vlasti tvrdile su da rade s Washingtonom 2011. na zaustavljanju napora krijumčarenja u vrijeme kada su se SAD borile da zaustave napade Al Qaide i talibana, samo nekoliko mjeseci nakon što je SAD doživio svoju najsmrtonosniju godinu u Afganistanu, sa smrću gotovo 500 američkih vojnika i više od 700 koalicijskih snaga.
Premda je dodatno otkriće i kasnije ubojstvo vođe Al Qaide i organizatora napada 11. rujna Usame Bin Ladena u svibnju 2011. dovelo mnoge u pitanje pouzdanosti odnosa između Washingtona i Islamabada – pitanje koje ostaje do danas.
Pakistan se uključio u rat u sjeni s pobunjeničkim skupinama na granici s Afganistanom, ali Islamabad je također osumnjičen da je pomagao talibanima kroz tajne operacije.
Unatoč dvosmislenom sigurnosnom položaju, SAD nastavlja održavati bliske veze s Pakistanom, ostajući njegovo najveće izvozno tržište i vodeći ulagač u zemlji – odnos koji nisu promakle Kini i Rusiji.
Peking je također gledao u Islamabad da proširi bilateralna gospodarska partnerstva kroz svoju inicijativu Pojas i put, posebice kinesko-pakistanski ekonomski koridor, u koji je Peking uložio oko 62 milijarde dolara.
Osim toga, usprkos međunarodnom pritisku da se drži tanke linije kada je u pitanju Rusija, Pakistan je signalizirao da bi mogao biti voljan pomoći Moskvi u izbjegavanju zapadnih sankcija čiji je cilj osakatiti njezine ratne napore putem “razmjene” trgovinskog sustava – potencijalno šireći savez koji mogao dodatno opteretiti SAD u regiji u kojoj treba održavati pozitivne odnose.
“Pogrešno je, jednostavno, promatrati Afganistan izolirano”, rekao je Rubin, kimnuvši na korijen propusta SAD-a da procijeni opće stanje sigurnosti u regiji. “Imamo tendenciju ne vidjeti šumu kroz drveće.”
Višegodišnja istraga objavljena 2023. pokazala je da je kolaps američkih obavještajnih službi koji obuhvaća Trumpovu i Bidenovu administraciju ukorijenjen u neuspjehu Washingtona da ispravno protumači sposobnost afganistanske vlade da funkcionira bez potpore SAD-a.
BLINKEN POD PRITISKOM DA ZAMRZNE POMOĆ AFGANISTANU NAKON OTKRIVANJA DA JE GOTOVO 300 milijuna dolara MOGLO OTIĆI TALIBANIMA
KAKO SU SAD KORISTILE AI DA SE SUPROTSTAVLJAJU S TALIBANIMA USRED POVLAČENJA
“Talibani su se grubo ponašali prema nama, a naši obavještajni podaci nisu ništa hvatali”, rekao je Rubin. “Gledali smo Afganistan kroz leću idealizma i ideologije. Ovdje smo gradili demokraciju. S afganistanske točke gledišta, oni su to gledali kroz leću preživljavanja.”
Stručnjak je objasnio da je Kabul pao tako brzo jer su talibani probijali zemlju s lokalnim guvernerima i okružnim načelnicima jednu do dvije godine prije povlačenja – što znači da se pad Afganistana sveo na zamah i prebjege.
“Zapravo ste imali puno obitelji koje bi poslale jednog sina u Afganistanske nacionalne sigurnosne snage – vojsku koju smo obučavali – a drugog sina talibanima”, objasnio je Rubin. “Ideja nije bila da favoriziraju jednu moć nad drugom, ali na ovaj način, ako bi netko od članova njihove obitelji bio otet na kontrolnoj točki, uvijek bi imali nekoga koga bi mogli nazvati da ih pokuša osloboditi.”
U konačnici, nesposobnost SAD-a da razumije Afganistance, koji su živjeli pod stalnom prijetnjom rata pola stoljeća nakon državnog udara 1973., sovjetsko-afganistanskog rata tijekom 1980-ih, talibanske vladavine 1990-ih i zatim 20-godišnjeg američkog rata o teroru, značilo je da nisu prepoznali da obični Afganistanac neće u potpunosti vjerovati da se mogu osloniti na afganistansku vladu bez potpore SAD-a.
“To je ono što je Usama Bin Laden rekao,” nastavio je Rubin, “kada imate izbor između jakog konja i slabog ponija…prirodno je vezati se za snažnog konja. To je ono što Afganistanci rade.”
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Obavještajni podaci iz otvorenih izvora također su pokazali da su talibani ostvarivali uspjehe diljem Afganistana u godini koja je prethodila povlačenju i od tada su se pojavila pitanja zašto ni Trumpova ni Bidenova administracija nisu prilagodile planove povlačenja u skladu s tim.
“Nažalost, ego uvijek nadjačava zdravu prosudbu kada se radi o kreiranju politike u Washingtonu”, rekao je Rubin. “Drugi problem je bila samo iscrpljenost i ideja da se radilo o ratu koji traje dva desetljeća, najdužem ratu u američkoj povijesti, te da ćemo podupiranjem otpora ponovno započeti.”
“Bio je to uvjerljiv argument”, dodao je.