Predsjednik Republike Zoran Milanović sudjelovao je na otvaranju I. memorijalnog šahovskog turnira “Sanjin Španović“ u Zagrebu. Nakon otvaranja dao je i izjavu za medije. Na početku je komentirao naoružavanje Srbije.
“Nabavka raketa? To je njihova suverena odluka. Moram priznat da ne znam što žele postići s tom vrstom naoružavanja. Oni dosta troše. Bog te pitaj odakle sva ta sredstva dolaze i je li sve plaćeno. Činjenica je da im je Kina prodala nešto. Zašto to Srbija radi – do određene mjere to da žele imati jako defanzivu razumijem, ali oni se opskrbljuju i napadnim oružjem. I to me brine, ali opet Hrvatska je u NATO-u i Europskoj uniji”, rekao je predsjednik.
“Slovenija je kupila šest baterija protuzračnih sustava, mi kupujemo kao čobani, trpaj što više. Očito mi Srbiji ne vjerujemo, imamo pravi sporazum o vojnoj suradnji iz 2009. Ako već denunciraš Srbiju. Postoji država koji je sistem integrator koji omogućuje da Srbija bude još jača. Koja država to radi? Zovi prijatelja. Da nije Izrael? E baš je Izrael. Ne samo da valjaju Srbiji opasne ofanzivne sustave…”
“Ajmo raščlaniti, hrvatski interes je uvaljivati se državi koja radi za nekoga koga ti otvoreno smatraš neprijateljem? Dvije misaone operacije povežite”, dodao je. “Mene će proglasiti antisemitom? Mene, unuka antifašista i partizana. To su opasni tipovi, smatraju da im je sve dozvoljeno. Satrali su Siriju, pomogli Južnoj Africi da nabave nuklearno oružje i sada treba satrati Iran. Čuvat ću hrvatski ugled i reputaciju koliko mogu. Nisam rekao da je Srbija neprijatelj, neki ljudi u Srbiji žele da bude neprijatelj. Nije dovoljno da sam Vučiću rekao da ne priča svašta, kakav vojni savez? To je gesta bliskosti, zar ne smijemo biti bliski s Albancima? To ne znači da mrzimo Srbe. Slobodno me nazovi ustašom, antisemitom, to je pokušaj moralne ucjene i ušutkavanja”, dodao je.
Dodao je i da na kraju ispada da je Anušić mjesecima tajio od predsjednika Vlade činjenicu da Srbija ima određenu vrstu oružja. “Ne postoji Radman, ne trepće okom bez suglasnosti Plenkovića, ministar obrane ima neke svoje kombinacije, ali da je samo malo razumniji, ne može pričati da nekoliko mjeseci zna za neki tajni podatak. Pretpostavka je da zna od hrvatskih službi, ali on zna 7-8 mjeseci. Zašto Plenković prije 8 mjeseci nije napisao pismo, zašto naš plan nabave nije bio drugačiji, bio bi orijentiran na činjenicu da Srbija ima ofenzivno oružje srednjeg dometa. To je opako oružje, niti jedna europska država ga nema, imaju ga Kinezi, Rusi i Iranci. I sad Srbija to ima. Što će, napasti Hrvatsku? To bi bilo grozno za nas i još gore za njih, pozivam Vučića da ne govori bilo što”, kaže predsjednik.
Trebaju li Vlada i JANAF dozvoliti MOL-u da transportira rusku naftu? Milanović je rekao da se u to neće petljati. “Nema pravnih prepreka, koliko ja shvaćam, da se Mađarima dopusti transfer nafte bilo kojeg porijekla, vlada će odlučiti što će odlučiti”.
Kreditni rejting
“Ja sam naslijedio oplemenjeno smeće, da se malo ja razmećem, moja vlada je obavljana najsloženiju fiskalnu konsolidaciju, To je maksimum koji smo mogli napraviti, to je veleban uspjeh. Ovaj rejting se nekad puno više gledao, ne znači ništa. Možeš imat rejting AAA da su kamate 6 posto i BB da su tri posto. Kamate za državni dug 2015/2016 su bile najniže, bile su niže od onih po kojima se zadužuje danas. Ajde se zaduži za 3 posto. Bitno je kada prestaju dolaziti EU fondovi, plan oporavka i otpornosti, koji je bio jako izdašna pumpa za ovu vlast. To prestaje ove godine, bit će još nekih post efekata, ali to je to. Što će biti generator rasta koji je Hrvatska imala i koji je nadprosječan kada taj novac stane? Jedno je da se uspori ekonomska aktivnost i rast, no Ministarstvo financija govori da že se država u 2027. zadužiti po nekoj kamatnoj stopi, ali tržište ne pita kakav imaš rejting. Pitanje je koliko će se država zadužiti da bi u izbornu godinu ušla s manje više kontinuiranim rastom. Za cijene nafte pitajte Trumpa i Putin”, zaključio je Milanović.
Uskoro opširnije…

