Šest sindikata javnih službi najavilo je za subotu, 21. ožujka, prosvjedni skup pod nazivom “Sindikalno proljeće” na Europskom trgu u Zagrebu. Razlog prosvjeda je, kako navode, izostanak socijalnog dijaloga s Vladom te zahtjev za njegovu obnovu i pokretanje pregovora o granskim kolektivnim ugovorima.
Predsjednik Školskog sindikata Preporod, Željko Stipić, istaknuo je na konferenciji za novinare kako prosvjedom žele poručiti da socijalni dijalog ne može biti zamijenjen Vladinim uredbama te traže poštivanje i uvažavanje sindikata. “Prosvjed organiziramo jer su iscrpljene druge mogućnosti, a želimo pokazati da sindikati imaju potporu članstva, pa i drugih radnika i građana”, dodao je.
Uz Preporod, prosvjed organiziraju Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama RH, Radnički sindikat Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, Sindikat zaposlenih u kulturi i Sindikat Zajedno. Pet od ovih šest sindikata su reprezentativni, naglasio je Stipić, te najavio da će više pojedinosti o prosvjedu objaviti u četvrtak. Također je rekao kako njihov prosvjedni skup nije u suprotnosti s onim koji organiziraju sindikalne središnjice 18. travnja u Zagrebu te da ga podržavaju.
‘Socijalni dijalog je mrtav’
Predsjednik Nezavisnih sindikata zaposlenih u srednjim školama, Zrinko Turalija, kazao je da je prosvjed nastavak aktivnosti obrazovnih sindikata koji nastoje vratiti socijalni dijalog, jer ih Vlada, kako tvrdi, obezvrjeđuje. “Vlada stvara percepciju da smo nebitni. Nemamo drugog izbora nego prosvjedovati kako bi bili vidljiviji”, poručio je Turalija.
Glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, Matija Kroflin, rekao je da prosvjedom žele mijenjati ignorantski stav Vlade prema zaposlenicima u javnim službama. Slično razmišlja i Kruno Kušec iz Sindikata Zajedno, koji zastupa članove u zdravstvu i socijalnoj skrbi. Ustvrdio je da je socijalni dijalog mrtav, jer je Vlada Uredbom utvrdila osnovicu za obračun plaće, a sindikate se sve manje sluša.
Vlada ne čini ništa, a financijska situacija za zaposlenike je lošija nego lani, smatra Kušec. Napomenuo je da se kroz provedeno izjašnjavanje 96 posto sindikalnog članstva izjasnilo da ne podržava Vladine postupke.

