Na svom Facebooku, Tanja Belobrajdić, ugledna književnica i braniteljica Vukovara, izrazila je ogorčenje zbog (ne)reakcije dijela profesionalnih feministkinja na slučaj napada na policajku u Zagrebu, koji je počinio državljanin Maroka, Hamza O. “Čekam cijeli dan da se dežurne čuvarice morala oglasne o Hamzi i pretučenoj policajki, ali na njihovim profilima, muk. Tišina takva da čuješ kako raste trava u Možemo uredima,” napisala je.
U svojoj objavi naglašava kako šutnja relevantnih feminističkih aktera pokazuje selektivni odnos prema žrtvama. “Oglasila se jedino Rada Borić, doduše, ne o policajki koju je Hamza mlatio glavom o zid usred Zagreba, nego o Nadi Dimić ubijenoj 1942. godine, hitnije je, Bog joj dao pokoja,” komentirala je.
Tanja je kritizirala i to da bi reakcije bile posve drukčije da je počinitelj bio Hrvat ili branitelj. “Da je kojim slučajem policajku mlatio neki Ante iz Širokog ili branitelj, po mogućnosti u kockastom dresu i s krunicom oko vrata, do sada bi već imale barem tri pressice i pet kolumni o ‘toksičnom patrijarhatu’ i povampirenim ustašama,” napisala je.
‘Šta se ona ima trest kad vidi Hamzu’
U svojoj objavi Tanja podsjeća i na pravni status počinitelja, ističući da Hamza nije ranije osuđivan u Hrvatskoj, već samo ima međunarodnu tjeralicu i nema hrvatske dokumente, zbog čega, prema njezinom mišljenju, žrtva nije dobila potrebnu „revolucionarnu empatiju“. Naglasila je kako je veći skandal od same presude upravo šutnja profesionalnih feministkinja. „Veći skandal od same presude, jedino je šutnja profesionalnih feministkinja koje su još jednom pokazale da su za njih neke žene ‘žrtve’, a neke valjda imaju ozljedu na radu,“ kritizira Tanja.
Ironično je komentirala i potencijalne posljedice po policajku. “Dobro je policajka i prošla, mogla je još završiti u zatvoru zbog prekoračenja ovlasti. I šta se ona ima trest kad vidi Hamzu? Pa zna se tko je u ovoj priči stvarno potresen,” napisala je.
Tanja jje objavila i sarkastično pitanje o pravdi: “P.S. Može li se deportirati su(dac)tkinja umjesto Hamze? Čisto da pravda barem negdje ima smisla,” i time zaključila objavu, jasno izražavajući bijes i nevjericu prema selektivnom reagiranju javnosti.

