Predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika (HSU) Veselko Gabričević govorio je o problemima umirovljenika i otkrio da dolazi jedna bitna promjena.
“Premijer Andrej Plenković se usuglasio, dogovorili smo da će se ove godine odrediti koja je najniža mirovina. To se pokušavalo nekoliko puta, ali sad kažem da ćemo to dogovoriti”, istaknuo je Gabričević, ali nije želio iznositi nikakve brojke.
“Radimo kalkulacije. Cilj je da što više umirovljenika bude van granica siromaštva. Izaći ćemo s brojkama, to nam je u planu. Moram u tom kontekstu reći da će ove godine prosječna mirovina iznositi 723 eura, da su najniže povećane za tri posto, a invalidske deset posto u prosjeku. Sve što smo zacrtali, realizirat ćemo, sto posto”, rekao je na N1.
Podsjetio je i da se ukinula penalizacija i da je to bilo najavljeno. “Za umirovljenike je to itekako velika stvar. Ta penalizacija nije u početku išla jednako pa se sad preračunavalo. Nisu svi ni bili jednako oštećeni. Raspon se kreće na više od 120 eura u jednom mjesecu, a kod nekih 30 ili 40 eura. Zato se došlo do prosjeka”, objasnio je Gabričević.

