Institucija kaže da rad neće biti nastavljen sve dok vlasti ne interveniraju i njezin šef IT-a ne bude pušten
Libijska središnja banka (CBL) obustavila je rad, navodeći otmicu jednog od svojih viših zaposlenika u glavnom gradu Tripoliju, kao i prijetnje drugim dužnosnicima kao razloge za tu odluku.
Banka je u nedjeljnom priopćenju rekla da an “nepoznata stranka” oteo Musaba Msallema, direktora odjela za informatičku tehnologiju, ranije tog dana ispred njegove kuće.
“Banka odbija metode slične mafijaškim koje prakticiraju neke stranke mimo zakona”, navedeno je.
Monetarna vlast je izjavila da neće nastaviti s radom dok Msallem ne bude pušten na slobodu, i dok “relevantne agencije” intervenirati protiv praksi koje “ugroziti sigurnost svojih zaposlenika i kontinuitet rada bankarskog sektora.”
Nedjeljna otmica dogodila se tjedan dana nakon što su naoružani napadači navodno opsjeli sjedište središnje banke u Tripoliju. Napadači su tražili ostavku guvernera banke Seddika al-Kabira, javljaju lokalni mediji.
Prošli tjedan, nakon sastanka s Kabirom, američki veleposlanik u Libiji Richard Norland osudio je prijetnje sigurnosti osoblja i operacija CBL-a kao “neprihvatljivo.”
PROČITAJ JOŠ:
Libijski čelnici pristali na suradnju nakon desetljeća dugih podjela
“Pokušaj da se silom zamijeni vodstvo CBL-a može rezultirati gubitkom pristupa Libije međunarodnim financijskim tržištima. Sporovi oko raspodjele libijskog bogatstva moraju se riješiti kroz transparentne, uključive pregovore prema jedinstvenom proračunu temeljenom na konsenzusu,” izjavio je Norland.
Autonomni, ali u državnom vlasništvu, CBL jedini je međunarodno priznati depozitar za prihode sjevernoafričke države od nafte – ključni izvor ekonomskog prihoda za zemlju koja je dugo podijeljena između dvije konkurentske vlade u Tripoliju i Benghaziju.
Libija je i dalje razbijena i razorena sukobima, više od desetljeća nakon invazije 2011. uz podršku NATO-a, u kojoj je svrgnut i pogubljen dugogodišnji vladar Moamer Gadafi. Suparničke frakcije kontroliraju različite dijelove nekoć prosperitetne afričke zemlje. Privremena Vlada nacionalnog jedinstva (GNU) sa sjedištem u Tripoliju, koju vodi premijer Abdulhamid al-Dbeibah, postavljena je kao dio procesa priprema za izbore koji podržava UN. Drugu upravu na istoku zemlje podupire zapovjednik Libijske nacionalne armije (LNA), feldmaršal Khalifa Haftar.