New York Times poduzeo je disciplinske mjere protiv zaposlenika koji je ranije ove godine odao osobne podatke skupine židovskih poduzetnika.
Osobni podaci koji pripadaju stotinama Australaca u privatnom WhatsApp grupnom chatu za židovske poslovne profesionalce počeli su se pojavljivati na internetu početkom ove godine, a pogođeni pojedinci navodno su primali prijetnje smrću i vandalizam protiv svojih tvrtki.
Skupina od preko 600 pojedinaca stvorena je nakon terorističkog napada 7. listopada koji je pokrenuo Hamas prošle godine.
PROSVJEDI NA FAKULTETIMA PROTIV IZRAELA PROŠIRILI SU SE NA AUSTRALIJU KAKO SE NIKADAJU LAMPOVI
Natasha Frost, novinarka NYT-a iz Melbournea u Australiji, optužena je za curenje stotina stranica podataka iz privatne WhatsApp grupe za židovske tvrtke u tom području.
Frost je za The Wall Street Journal rekla da je podatke podijelila samo s još jednom osobom prije nego što su naširoko objavljeni protuizraelskim prosvjednicima.
“Skrenuli smo pozornost da je novinar New York Timesa neprimjereno podijelio informacije s subjektom priče kako bi pomogao pojedincu u privatnoj stvari, što je jasno kršenje naše etike”, rekla je glasnogovornica New York Timesa, prema za The Wall Street Journal.
JERRY SEINFELD RUGA ANTI-IZRAELSKIM HEKLERIMA TIJEKOM EMISIJE U MELBOURNEU: ‘UPRAVO STE DALI VIŠE NOVCA ŽIDOVU’
“Ovo je učinjeno bez znanja ili odobrenja The Timesa”, pojasnila je glasnogovornica.
Frost ostaje zaposlen u The New York Timesu. Dala je izjavu za The Wall Street Journal preko glasnogovornika tvrtke.
“Podijelio sam ovaj dokument s jednom osobom. Njegovo naknadno širenje i zlouporaba dogodili su se potpuno bez mog znanja ili pristanka”, rekao je Frost, prema Journalu.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Dodala je: “Bila sam šokirana ovim događajima, koji su mene i mnoge druge doveli u užasnu opasnost. Duboko žalim zbog svoje odluke.”
Mark Dreyfus, židovski državni odvjetnik Australije, bio je inspiriran curenjem podataka i naknadnim uznemiravanjem da predloži zakon kojim se izričito zabranjuje doxxing.
“Sve veća upotreba online platformi za nanošenje štete ljudima kroz prakse kao što je doxxing, zlonamjerno objavljivanje njihovih osobnih podataka bez njihovog dopuštenja, duboko je uznemirujući razvoj”, rekao je Dreyfus.