Premijer Andrej Plenković obratio se javnosti nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a, iznoseći najnovije informacije o ključnim temama, prije svega cijenama goriva i aktualnoj energetskoj krizi.
Naglasio je kako se Hrvatska suočava s posljedicama globalnih poremećaja, ali i da je Vlada, prema njegovim riječima, pravodobno reagirala kako bi ublažila udar na građane i gospodarstvo. Istaknuo je da u idućih šest mjeseci neće doći do povećanja cijena struje i plina.
“Mislimo i na one najranjivije, na kupce energenata, socijalne slučajeve… Takvih ima oko 125.000. Posebnu pozornost posvetili smo poljoprivrednicima i ribarima. Pokazali smo odgovornost, političko vodstvo, kratkoročnu i srednjoročnu dimenziju te sveobuhvatnu brigu za građane, radna mjesta i životni standard”, naglasio je premijer.
Upozorenja sindikata
Govoreći o reakcijama na Vladin paket mjera, Plenković je rekao kako je podrška stigla od koalicijskih i socijalnih partnera, iako dio sindikata upozorava na moguće poskupljenje hrane zbog rasta cijena goriva.
“Znali smo da će cijene barela nafte rasti, stvar je volatilna. To je bila i tema na Europskom vijeću. Zato smo mjerama pokušali ublažiti rast cijena, ali i da bi se sačuvala radna mjesta i gospodarstvo, s ciljem da ne dođe do pada BDP-a”, kazao je Plenković pa dodao:
“Reakcije svih koji su bili uključeni u donošenje paketa mjera bile su dobre. Pozdravili su našu, rekao bih, odvažnu reakciju. Razumijem zabrinutost zbog mogućeg rasta cijena. Zato smo odlučili održati socijalnu koheziju i držati sve na okupu. Posao države je brinuti o svima. Učinit ćemo sve što možemo da udar na građane bude što manji. Tu smo kako bismo osigurali da sve funkcionira.”
Na pitanje o sjednici Vijeća za nacionalnu sigurnost, premijer je poručio kako će se tim pitanjem baviti u narednim danima te o svemu pravodobno obavijestiti javnost.

