Parlamentarni summit Inicijative Tri mora (3SI) pod nazivom “Osnaživanje Inicijative triju mora: vizija, odgovornost, partnerstvo” održava se u Zagrebu, danas i sutra, 24. i 25. ožujka 2026. godine. Summit okuplja predsjednike i potpredsjednike parlamenata zemalja članica, pridruženih država i strateških partnera inicijative, kao i posebne goste. Svečana večera dobrodošlice za čelnike nacionalnih parlamentarnih izaslanstava održati će se večeras, 24. ožujka u hotelu Esplanade, a domaćin je predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković. U jutarnjim satima 25. ožujka plenarna sjednica summita održat će se u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, gdje će se raspravljati o prioritetima i budućim projektima Inicijative.
Inicijativa Tri mora nastala je kao neformalna politička platforma 13 država srednje i istočne Europe, članica Europske unije, smještenih na potezu između Baltičkog, Jadranskog i Crnog mora. Osnovana je 2015. godine na inicijativu hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović i poljskog predsjednika Andrzeja Dude, s ciljem jačanja prometne, energetske i digitalne infrastrukture te povezivanja sjever-jug unutar EU.
Članice inicijative su Austrija, Bugarska, Češka, Estonija, Grčka, Hrvatska, Litva, Latvija, Poljska, Rumunjska, Slovačka, Slovenija i Mađarska. Područje država članica inicijative obuhvaća 28% teritorija EU i 22% stanovništva, dok čini tek oko 10% BDP-a, što ukazuje na veliki prostor za razvoj i ekonomski rast kroz izgradnju učinkovitih prometnih koridora i modernizaciju infrastrukture.
‘Inicijativa se nadovezuje na povijesnu ideju Međumorja’
Ova inicijativa se nadovezuje na povijesnu ideju ‘Međumorja’, koju su početkom 20. stoljeća zastupali poljski maršal Jozef Pilsudski i poljska inteligencija. Prvi sastanak održan je 2016. godine u Dubrovniku, a na sljedećim sastancima sudjelovali su i svjetski lideri poput tadašnjeg i današnjeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, kao i predstavnici Europske komisije. Hrvatska je tijekom godina predstavila niz projekata ukupne vrijednosti 1,78 milijardi eura, uključujući LNG-terminal na otoku Krku, Jonsko-jadranski plinovod i Luku Rijeka, što su ključni projekti za diverzifikaciju opskrbe energentima i jačanje regionalne povezanosti.
Ciljevi inicijative uključuju jačanje političke i ekonomske suradnje između država članica, jačanje regionalne sigurnosti i stabilnosti, poticanje razvoja prometne, energetske i digitalne infrastrukture te smanjenje ovisnosti EU-a o ruskom plinu. Posebno je ovaj aspekt postao značajan nakon početka rusko-ukrajinskog rata 2022. godine, kada je diverzifikacija opskrbe energentima postala prioritet svih članica inicijative. Inicijativa Tri mora također razvija transatlantske veze i suradnju sa strateškim partnerima poput SAD-a, Japana, Njemačke i Turske, dok partnerske odnose ima s Albanijom, Crnom Gorom, Moldavijom i Ukrajinom. Tijekom svog prvog desetljeća, inicijativa se prvenstveno fokusirala na tri područja: prometnu povezanost, energetiku i digitalizaciju, čime je postavljena čvrsta osnova za daljnji razvoj i širenje suradnje među zemljama članicama.
Održavanjem parlamentarnih i vrhunskih summita, Inicijativa Tri mora nastoji osnažiti viziju, odgovornost i partnerstvo među državama članicama te stvoriti konkretne projekte koji jačaju sjeverno-južnu povezanost Europe. Hrvatska trenutno predsjeda inicijativom i aktivno koordinira projekte i summite, pokazujući važnost zemlje kao ključnog regionalnog aktera u ovom strateškom prostoru.

