U ponovljenom suđenju roditeljima dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi, javnost je dočekao jedan od najpotresnijih trenutaka dosad. Maloljetni počinitelj svjedočio je punih pet sati iza zatvorenih vrata, a detalji koji su iscurili u javnost otkrivaju šokantne motive, ali i obrat u njegovim iskazima. U Specijalnom sudu u Beogradu u četvrtak je održano iscrpno saslušanje maloljetnog počinitelja, sina Vladimira i Miljane Kecmanović.
Dječak Kosta iznio je niz uznemirujućih detalja o okolnostima i motivima zločina u Osnovnoj školi ‘Vladislav Ribnikar’, piše Telegraf.rs. Njegovo svjedočenje trajalo je čak pet sati i donijelo je važne, ali i iznenađujuće promjene u odnosu na ranije izjave. Izvođenje dječaka iz psihijatrijske ustanove započelo je rano ujutro pod strogim nadzorom policije.
Oko 7:30 sati jake policijske snage i inspektori u civilu blokirali su pristupe klinici, a točno u osam sati dječak je uveden u sanitetsko vozilo. Kako bi spriječili fotografiranje, policajci su koristili kišobrane kao zaklon, dok je dječak nosio kapu. Sličan scenarij pojavio se i po povratku sa suđenja, kada je bez maske i kape, pognute glave, utrčao natrag u ustanovu.
Optužio oca zbog oružja
Tijekom svjedočenja dječak je jasno teretio svog oca, Vladimira Kecmanovića, zbog dostupnosti vatrenog oružja: “Da nisam imao očeve pištolje, ovo ne bih učinio”, izjavio je, pa naglasio kako je oružje bez problema pronašao u spavaćoj sobi. Dodao je da je pištolje uzeo dva dana prije zločina, a rukovanje oružjem naučio je u streljani, kamo ga je otac vodio. Nakon masakra, pištolj je rastavio ‘iz navike’, kaže.
Jedan od najpotresnijih dijelova iskaza odnosio se na motivaciju. Dječak je priznao da je ideju za zločin dobio nakon gledanja dokumentarca o masovnom ubojstvu u američkoj školi na YouTubeu. Govoreći o svom psihičkom stanju, naveo je da ga je otac jednom nazvao “psihopatom”, što ga je potaknulo da istražuje taj pojam. Prema navodima izvora koje prenosi Telegraf.rs, dječak je izjavio da se u potpunosti poistovjetio s psihopatima te da smatra “vrlinom” to što je hladan i bez emocija.
Na pitanje majke ubijenog Andrije Čikića o razlogu zločina, dječak je kratko poručio: “Osjećao sam se odbačeno”. Nakon toga mu je pozlilo, pa je ostatak iskaza dao sjedeći, uz prisutnost liječnika. Ipak, najveće iznenađenje suđenja bio je njegov pokušaj da zaštiti majku, Miljanu Kecmanović.
Otkriveni brojni izostanci
Dok je ranije tvrdio da su njezina strogoća i pritisak oko uspjeha bili okidač za zločin, sada je promijenio iskaz. Naveo je da njezini postupci nisu utjecali na njegovu odluku, objašnjavajući promjenu time da je “u međuvremenu sazrio”. Tijekom postupka otkriveno je i kako je dječak imao čak 211 izostanaka iz škole. Kako je sam priznao, izostanke je opravdao glumeći bolest ili prehladu jer mu je “bilo naporno ići u školu”.
Nakon ročišta, odvjetnica oštećenih obitelji Zora Dobričanin Nikodinović izjavila je da su jučerašnjim iskazom dobiveni “čvrsti dokazi” koji potvrđuju optužnicu. Podsjetimo, postupak protiv roditelja započeo je iznova nakon što je Apelacijski sud ukinuo dio prvostupanjske presude.
Vladimir Kecmanović optužen je za teško kazneno djelo protiv opće sigurnosti i nepropisno čuvanje oružja, dok se Miljana Kecmanović tereti za zanemarivanje i zlostavljanje djeteta. Sam dječak, koji je u trenutku zločina imao manje od 14 godina, prema zakonu nije kazneno odgovoran te u ovom postupku ima status oštećene osobe.

