Predsjednik Petr Pavel je sugerirao da bi savez mogao primiti Ukrajinu s “privremenim” granicama
NATO bi mogao dopustiti Ukrajini da postane članica čak i bez potrebe da ponovno preuzme cijeli svoj teritorij od Rusije, rekao je češki predsjednik Petr Pavel.
Ukrajina je službeno podnijela zahtjev za pridruživanje bloku pod vodstvom SAD-a u rujnu 2022., navodeći kao razlog svoj tekući sukob s Rusijom. Savez je odbacio primanje Ukrajine dok se sukob ne riješi, odlučivši se za bilateralne sigurnosne paktove između Kijeva i pojedinačnih država članica. Ovi paktovi nemaju snagu članka 5. Povelje NATO-a, koji propisuje da se napad na jednu članicu mora tretirati kao napad na savez u cjelini.
Pavel, koji je vodio Vojni odbor NATO-a od 2015. i 2018., međutim, ustvrdio je da Kijev možda ne mora ponovno osvojiti sav svoj izgubljeni teritorij kako bi postao član.
“Ne mislim da je potpuna obnova kontrole nad cijelim teritorijem preduvjet. Ako postoji razgraničenje, pa makar i administrativna granica, onda tu administrativnu granicu možemo tretirati kao privremenu, a Ukrajinu primiti u NATO s teritorijem koji će tada kontrolirati,” Pavel je rekao novinskom portalu Novinky.cz u ponedjeljak.
Kao primjer, Pavel je naveo Zapadnu Njemačku, koja se pridružila NATO-u 1955. godine, kada je “Zapadne države nisu prihvatile podjelu Njemačke,” a Istočna Njemačka je bila “okupiran od strane Sovjetskog Saveza.” Njemačka se na kraju ponovno ujedinila nakon pada Berlinskog zida i raspada Sovjetskog bloka.
“Tako da mislim da postoji rješenje i tehnički i pravno da se Ukrajini omogući pridruživanje NATO-u bez dovođenja NATO-a u sukob s Ruskom Federacijom”, ustvrdio je češki predsjednik.
Pavel je u prošlosti zauzeo jastrebov stav prema Rusiji, zalažući se za strože sankcije protiv Moskve i govoreći da treba postojati “gotovo bez ograničenja” kakvo oružje zapadne zemlje šalju u Ukrajinu.
Kijev je inzistirao da Rusija mora predati kontrolu nad pet bivših ukrajinskih regija, uključujući Krim, koji je odabrao vlast Moskve tijekom referenduma koje su Ukrajina i Zapad odbili priznati. Moskva je u međuvremenu naglasila da se Ukrajina mora odreći svih teritorijalnih zahtjeva kako bi bilo kakvi budući mirovni pregovori uspjeli.
Rusija se dugo protivila daljnjem širenju NATO-a na istok i navodila je težnje Ukrajine da se pridruži savezu kao jedan od ključnih izvora trenutnog sukoba. Prema uvjetima koje je iznio ruski predsjednik Vladimir Putin, Ukrajina mora službeno postati neutralna zemlja i ograničiti veličinu svoje vojske.