Više od mjesec dana traje rat između SAD-a i Izraela protiv Irana, pri čemu je ubijen ajatolah Ali Hamenei na čije je mjesto došao njegov sin Modžtaba dok su istovremeno diljem svijeta porasle cijene nafte nakon što je Teheran zabranio, odnosno ograničio kretanje u Hormuškom tjesnacu.
Američki predsjednik Donald Trump kaže da bi mogao „uzeti naftu u Iranu” i moguće zauzeti njihov glavni naftni terminal na otoku Kharg u intervjuu za Financial Times. Cijena nafte porasla je na više od 115 dolara kada su se tržišta otvorila u Aziji. Iran je zaprijetio da će proširiti napade na sveučilišta i domove američkih i izraelskih dužnosnika.
Struja je ponovno uspostavljena u većem dijelu Teherana nakon što je iranska vlada objavila da je njihova energetska infrastruktura oštećena u napadima, dok Izrael kaže da je požar u industrijskom postrojenju na jugu zemlje, izazvan iranskim napadom, stavljen pod kontrolu. Pakistanski ministar vanjskih poslova kaže da se zemlja priprema biti domaćin mirovnih pregovora „u narednim danima”, ali nije jasno jesu li Iran ili SAD potvrdili sudjelovanje. Ranije je predsjednik iranskog parlamenta rekao da snage „čekaju” američke kopnene trupe kako bi mogle „zasuti ih vatrom”, nakon američke objave da se 3.500 vojnika nalazi u regiji zajedno s ratnim brodom USS Tripoli.
Tijek događaja pratite na portalu Dnevno
5:10 Australija najavila smanjenje trošarine
Australija će prepoloviti trošarinu na gorivo do kraja lipnja kako bi smanjila troškove za kućanstva. Trošarina, porez na promet koji australska vlada naplaćuje na gorivo na benzinskim postajama, bit će smanjena za 26,3 centa po litri benzina. Australski premijer Anthony Albanese rekao je u objavi na platformi X (nekadašnji Twitter) u ponedjeljak: “Prepolovljujemo porez na gorivo na tri mjeseca kako bismo vam uštedjeli novac kada točite gorivo. Sukobi u inozemstvu povećavaju cijene kod kuće. I znamo da Australci osjećaju pritisak.”
We’re halving the fuel tax for three months to save you money when you fill up.
Conflict overseas is pushing up prices at home. And we know Australians are feeling the pressure.
— Anthony Albanese (@AlboMP) March 30, 2026
Dvije australske savezne države Victoria i Tasmanija su donijele odluku o privremenom besplatnom javnom prijevozu kako bi obeshrabrile ljude da voze zbog visokih troškova goriva.
5:00 Trump tvrdi: SAD postigao promjenu režima jer su dužnosnici ubijeni
Američki predsjednik Donald Trump rekao je da SAD vjeruje kako je postigao promjenu režima u Iranu, ponavljajući komentare koje je dao prošli tjedan na Fox Newsu, kada je rekao: „Moglo bi se reći da imamo promjenu režima jer su oni ubijeni.”
Govoreći novinarima u Air Force One, rekao je: „Ali već imamo promjenu režima ako pogledate situaciju, jer je jedan režim desetkovan, uništen, svi su mrtvi. Sljedeći režim je uglavnom mrtav, a s trećim režimom imamo posla s drugačijim ljudima nego što je itko prije imao, to je potpuno druga skupina ljudi, tako da bih ja to smatrao promjenom režima, i iskreno, bili su vrlo razumni. Mislim da smo postigli promjenu režima, mislim, teško da možete napraviti puno više od toga. Režim koji je bio stvarno loš, stvarno zao… drugi je bio postavljen, i svi su nestali, svi su mrtvi, osim jednog koji možda još ima malo života u sebi”, rekao je Trump, misleći na broj iranskih vođa ubijenih u jednomjesečnom ratu.
Također je rekao da vjeruje kako će Iran vjerojatno postići dogovor sa SAD-om. “Mislim da ćemo postići dogovor s njima, prilično sam siguran, ali moguće je i da nećemo. S Iranom se nikad ne zna, jer pregovaramo s njima, a onda ih moramo bombardirati”, dodao je.
4:45 Presreli projektile
Saudijsko ministarstvo obrane izjavilo je da je otkrilo i presrelo pet balističkih projektila koji su se kretali prema njezinoj istočnoj regiji. Nije poznato je li bilo štete ili žrtava.
4:30 Najavio zauzimanje otoka Harg
Američki predsjednik Donald Trump je rekao za Financial Times da bi mogao „uzeti naftu u Iranu” i moguće zauzeti glavni iranski naftni terminal na otoku Harg.
„Da budem iskren, moja omiljena stvar je uzeti naftu u Iranu, ali neki glupi ljudi u SAD-u kažu: ‘Zašto to radiš?’ Ali to su glupi ljudi”, rekao je. Sugerirao je da bi taj potez mogao značiti zauzimanje otoka Harg. “Možda zauzmemo otok Harg, a možda i ne. Imamo puno opcija. To bi također značilo da bismo morali biti tamo neko vrijeme.”, rekao je za Financial Times.
Na pitanje o iranskoj obrani otoka rekao je: „Mislim da nemaju nikakvu obranu. Mogli bismo ga vrlo lako zauzeti.”
Trumpovi komentari dolaze u trenutku kada je dodatnih 3.500 američkih vojnika stiglo na Bliski istok, dok rastu strahovi da bi daljnja eskalacija mogla izložiti američke snage iranskim napadima. Trump je dodao da neizravni pregovori između SAD-a i Irana preko pakistanskih “izaslanika” dobro napreduju, ali je odbio komentirati može li uskoro biti postignut dogovor o prekidu vatre.
„Dogovor bi se mogao postići prilično brzo”, rekao je. Podsjećamo, zauzimanje otoka ne bi samo ugušilo iranski izvoz nafte, već bi moglo dalo okupatorima i platformu s koje se mogu izvoditi napadi na kopno. “Osvajanje otoka bi učinkovito prekinulo glavni izvor prihoda Iranskog revolucionarnog korpusa (IRGC), što bi utjecalo na njegovu sposobnost vođenja rata,” kaže sigurnosni analitičar Mikey Kay iz BBC-a.

