Nitko ništa nije znao, a novac je nestajao- tako bi se ukratko dalo opisati ono čemu ovih dana svjedočimo u Hrvatskom skijaškom savezu iz kojega je bez da je itko to primijetio isparilo basnoslovnih 30 milijuna eura u posljednjih desetak godina.
Priča se medijskim prostorom zakotrljala nakon što je naš tjednik 7dnevno otkrio da je glasnogovornik Saveza Nenad Eror nedaleko od granice na Bregani zaustavljen sa torbom neprijavljenog novca u gotovini kao i sa popisom osoba koje su taj novac trebale preraspodijeliti.
Mreža se potom počela rasplitati pa je dovela i do donedavnog direktora Vedrana Pavleka jednog od vodećih ljudi u povijesti hrvatskog skijanja koji je poziciju napustio tek nedavno nakon pokretanja istrage zbog sumnje u financijske nepravilnosti u Hrvatskom skijaškom savezu.
Mreža preko Monaka
No, sve donedavno većina izvučenog novca slijevala se prema Pavlek Ski Managmentu, Pavlekovoj tvrtki iz Monaka. Novac iz Skijaškog saveza tako je dakle odlazio u tvrtku jedne od vodećih ljudi iz Saveza čije poslovanje nije bilo nikakva tajna- tvrtka je uostalom nosila ime i prezime Vedrana Pavleka pa se već samim time nameće pitanje potencijalnog sukoba interesa pa se ujedno ostaje za zapitati je li i samo postojanje ovakve Pavlekove tvrtke u najmanju ruku netransparentno.
Kako je Pavleku i onima koji su tvorili dio njegove mreže omogućeno da se tako razgranaju i što to u konačnici govori o načinu na koji je postavljen sustav financiranja sporta i sportskih organizacija u našoj zemlji? Što to uostalom govori i o nama običnim građanima koji očito ne uživamo isti tretman kakvog je cijelo jedno desetljeće uživao Pavlek kojemu je država omogućila da stvori vlastiti sustav bez da ga je itko išta pitao. Nije afera u Skijaškom savezu još jedna uobičajena hrvatska koruptivna priča mi ovdje govorimo o stotinama tisuća eura koji su se iz Saveza izvlačili u gotovini.
Netko je negdje na to morao staviti svoj potpis, i netko je uistinu morao nešto znati. Oni koji su danas iznenađeni aferom u Savezu, a koji su bili zaduženi za nadzor financija unutar Saveza u najmanju bi ruku morali odstupiti zbog nesposobnosti jer su dozvolili da se u državi u kojoj se građane cijedi za svaki i najmanji prekršaj cijedi kao limun stvori paralelni sustav preko kojeg se izvukao golem novac koji se u konačnici mogao uložiti u mlade sportaše koji status nacionalnog ponosa stječu tek nakon što u dvoranama koje kisnu i na bezuvjetnim terenima uspiju ostvariti kakav zapaženiji međunarodni uspjeh.
Nadzorni odbor Saveza
Novac se u Savez godinama slijevao i put tog slijevanja više je nego jasan. Samo je 2024. Savez poslovao s prihodima od 7.330.567 eura. Savez se financirao iz državnog proračuna, sponzorskih ugovora, međunarodnih izvora, preko Hrvatskog olimpijskog odbora koji im je osiguravao milijunska sredstva za programe, a onda i preko Ministarstva turizma i sporta zaduženog za financiranje projekata i rada Saveza koji je godinama financiran i od strane Grada Zagreba. Tko je financirao Savez nije dakle nikakav misterij. Misterij je zato to kako ništa sporno u tim financijama nije našla ni jedna od vodećih revizijskih kuća PWC. Da ništa nije znao otkrio je pak ovih dana novinarima predsjednik Saveza Miho Glavić. Pitanje je je li Glavić išta i mogao znati kada ništa sporno u Savezovim financijama nisu pronašle ni sportske inspekcije koje su ih obilazile, ni inspekcija HOO-a pa ni revizija koja je dolazila jednom godišnje.
Ništa sporno u ovom slučaju očito nisu vidjeli ni članovi Izvršnog odbora Hrvatskog skijaškog saveza pa ni Nadzorni odbor Saveza u kojem sjede Danijel Krsmanović, Zdravko Popović i Luka Vučinović. Krsmanović je inače dugogodišnji sportski djelatnik povezan sa skijaškim strukturama u Savezu prvenstveno na razini Zagrebačke županije. Spominjan je i kao dopredsjednik Saveza te sudac u alpskom skijanju. Aktivan je i u Skijaškom klubu Samobor. Popović je također dugogodišnji član klupskih tijela Zagrebačkog skijaškog saveza dok je Vučinić aktivni sudionik natjecanja u Masters kategoriji koji je spominjan i kao kandidat za različita sportska tijela unutar Sportskih saveza Grada Jastrebarskog. Osim njih aferom u skijaškom savezu zatečen je i resorni ministar Tonči Glavina, a onda i prvi čovjek HOO Zlatko Mateša.

