Američki predsjednik Donald Trump započeo je svoje, ranije najavljeno, obraćanje javnosti čestitajući na samom početku timu u NASA-i na uspješnom lansiranju misije Artemis II te pohvalio “hrabru” posadu koja putuje prema Mjesecu, potom se u svojem govoru okrenuo temi rata u Iranu.
„Večeras iranska mornarica više ne postoji, njihovo zrakoplovstvo je u ruševinama, a njihovi vođe, većina njih… sada su mrtvi“, rekao je i dodao da su iranske sposobnosti lansiranja projektila i dronova značajno smanjene.
Trump je također u govoru zahvalio američkoj vojsci na brzoj operaciji hvatanja venezuelanskog čelnika Nicoláas Madura, tvrdeći kako je dobio pohvale za nju diljem svijeta. Naveo je da se SAD i Venezuela sada dobro slažu te ih opisao kao “poslovne partnere”, dodajući da SAD više nije ovisan o nafti s Bliskog istoka, već je proizvodi i za svoje saveznike. Kazao je kako je jedan od razloga njegovog obraćanja taj da objasni zašto je operacija Epic Fury „nužna za sigurnost Amerike“ i svijeta.
President Trump Delivers an Address to the Nation, Apr. 1, 2026 https://t.co/QgofMPWtzW
— The White House (@WhiteHouse) April 2, 2026
‘Ne smije im se to dopustiti’
Nabrajao je terorističke napade i druge aktivnosti koje je Iran ili njegovi saveznici provodio tijekom posljednjih 47 godina, nazivajući režim nasilnim i ubojitim, te je spomenuo nedavno gušenje prosvjeda u kojem su poginule tisuće građana.
„Takvim vođama ne smije se dopustiti da dođu do nuklearnog oružja. Nikada to neću dopustiti.“, rekao je i dodao da je Iran nije odustao od svog nuklearnog programa i da je ubrzano razvijao projektile dugog dometa, tvrdeći da su bili „na samom pragu“ razvoja nuklearnog oružja.
Osvrnuo se i na nuklearni sporazum koji je potpisao bivši predsjednik Barack Obama nazvavši ga pogreškom te je rekao da mu je bila čast poništiti ga.
Ne smiju imati nuklearno oružje
Zatim je govorio o napadu koji je naredio u lipnju 2025., operaciji Midnight Hammer protiv iranskog nuklearnog programa. “Nitko nikada nije vidio nešto slično. Potpuno smo uništili te nuklearne objekte“, rekao je.
Zahvalio se i američkim saveznicima u regiji, uključujući Izrael i države Perzijskog zaljeva. „Bili su sjajni i nećemo dopustiti da budu ugroženi ili da na bilo koji način propadnu“, rekao je. Naglasio je da je Iran napadao mnoge od tih zemalja, što, prema njegovim riječima, dodatno potvrđuje da ne smije imati nuklearno oružje.
Trump je rekao da SAD „sustavno uništava sposobnost režima da prijeti Americi ili projicira moć izvan svojih granica“. Dodao je da su iranska mornarica, zrakoplovstvo i proizvodnja projektila uništeni. “Večeras s ponosom mogu reći da smo blizu ostvarenja tih ključnih strateških ciljeva“, rekao je.
Proizvodnja nafte
Trump je također govorio o proizvodnji nafte u SAD-u i Venezueli, naglašavajući da SAD više ne treba uvoz nafte. Rekao je da bi zemlje koje ovise o nafti s Bliskog istoka trebale preuzeti odgovornost za zaštitu Hormuškog tjesnaca. Isporuke energije iz Zaljeva uglavnom su zaustavljene nakon što je Iran zaprijetio napadima na brodove koji prolaze tim ključnim plovnim putem.
“Onima koji ne mogu doći do goriva, a mnogi od njih odbijaju se uključiti u uklanjanje Irana… skupite malo odgođene hrabrosti, idite u tjesnac i jednostavno ga preuzmite. Zaštitite ga”, kazao je te pozvao zemlje da kupuju američku naftu.
Trump je rekao da je SAD nezaustavljiva vojna sila te da je ovaj rat „prava investicija“ za američku djecu i buduće generacije. Usporedio je trajanje ratova u 20. i 21. stoljeću, koji su trajali godinama, s ovim sukobom koji traje tek 32 dana. Zaključio je da Amerikanci više nisu pod prijetnjom iranske agresije i „nuklearnog ucjenjivanja“ te da će SAD biti „sigurniji, snažniji i prosperitetniji nego ikada prije“.

