Objava Dalije Orešković na Facebooku izazvala je pažnju zbog ozbiljnih optužbi na račun ministra prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branka Bačića i njegove državne tajnice. Orešković piše: “Objavljujem dokaz da je ministar Branko Bačić lagao u pokušaju zaštite njegove državne tajnice.”
Slučaj je počeo nakon medijskih napisa o državnoj tajnici Dunji Magaš i načinu na koji je koristila državni stan, pri čemu je Bačić svoja opravdanja temeljio na netočnim informacijama. Orešković objašnjava: “Nakon što su mediji prenijeli moju objavu o Dunji Magaš, državnoj tajnici u ministarstvu Branka Bačića koja je zloupotrebljavala korištenje državnog stana, ministar je zlouporabu opravdavao s lažima da je Dunja Magaš svoj privatni stan morala godinama uređivati zbog ‘potresnih oštećenja’.”
Dokument koji Orešković prilaže potvrđuje da je zgrada nakon potresa bila označena najboljom mogućom oznakom – uporabljivo bez ograničenja (U1), zelena oznaka, što pobija tvrdnju ministra. Kako je napisala, “Po tumačenju ministra Branka Bačića, državna tajnica Dunja Magaš, inženjerka građevine s 4.000 eura plaće, koristila je svoje ‘zakonsko pravo’, na korištenje državnog stana od 57 m2 za svega 150 eura mjesečnog najma, kako bi tijekom 2.5 godine u zgradi sa zelenom oznakom uređivala svoj privatni stan od 77 m2.”
Sporni uvjeti korištenja državnog stana
Orešković je postavila upit: “Ima li igdje na svijetu priuštivijeg stanovanja od onog koje HDZ omogući svojim članovima, na štetu države i svih ostalih građana koji nemaju povlastice koje dolaze uz stranačku iskaznicu HDZ-a?” Zatim je nastavila: “Andrej Plenković godinama legalizira HDZ-ove zloupotrebe i parazitiranje na državnoj imovini jer zna da ih štiti ‘neovisni’ Ivan Turudić.” U objavi dodaje da premijer “nariče o krizi i ratu, i istovremeno daje blagoslov za otimanje milijuna javnog novca i progon državnih službenika koji ne žele po nalogu vlasti provoditi organiziranu milijunsku pljačku, poput Maje Derek.”
Orešković govori i da je stanje vladavine prava u “režimu” Andreja Plenkovića nedavno najbolje opisala glavna europska tužiteljica Laura Kövesi i da će to, kako je napisala, biti trajni pečat njegove ostavštine: “Uzalud se premijer predstavlja spasiteljem nacije. Europska tijela su ga već svrstala među demontažere demokracije.”
Zaključujući objavu, Orešković je istaknula kako: “HDZ je dobar samo za one koji od njega imaju koristi, i sve dok svoju korist ostvaruju, ni za što drugo ne mare. Ni za Hrvatsku, ni za državnu imovinu, ni za druge. Ponajmanje za građane koji sve teže žive.” Najavila je i da će se 16. travnja na temu korupcije u Državnim nekretninama d.o.o. održati sjednica Antikorupcijskog vijeća: “Na njoj će biti govora o krupnim profiterima HDZ-ovog upravljanja.”

