Posljednjih godina pitanje životnog standarda u Hrvatskoj postalo je jedno od najčešćih tema javnih rasprava, od televizijski emisija i novinskih članaka, preko društvenih mreža pa sve do svakodnevnih razgovora u kafićima i na kavama. Dok se jedni žale i upozoravaju na rast cijena, skupe nekretnine i sve skuplji svakodnevni život, drugi ističu kako se usprkos žalbama kafići i restorani ne prazne, trgovački centri su puni, a putuje se više nego ikada. .
Zato smo vas upitali, slažete li se s premijerom da se u Hrvatskoj dobro živi, a odgovori su bili razni. Neki su istaknuli kako nikada nije bilo gore, dok drugi ističu kako se Hrvati previše žale te kako situacija nije uopće tako loša kako će mnogi predstaviti.
Jedna Hrvatica je komentirala: “On normalno živi i odmah svi dobro živimo“. Potom se javio Hrvat koji je dodao: “Ako si u HDZ-u”, dok je jedna korisnica kratko komentirala: “Ja živim jako loše”.
Razni su komentari
“E kad Plenki tako nešto objavi, vjerojatno je opet na nekim lošim travama pa onda halucinira”, komentirala je jedna korisnica. Jedna je Hrvatica samo kratko komentirala: “Ha, ha!”, dok je druga dodala: “On i njegovi sigurno“. “Da, ako je mislio na sebe”, “Kako tko”, “Samo tko?”, “Dobro žive samo lopovi”, “On da”, “Političari i lopovi svugdje dobro žive”, pisali su ljudi.
Jedna je korisnica napisala: “Pa njemu je super, valjda po sebi sudi. Lopinama isto super jer se nikad nije moglo tako krasti i toliko pokrasti koliko sada otkad je HDZ na vlasti.. Uhljebima super, dobili dobro plaćena izmišljena radna mjesta. Socijalcima koji dobivaju socijalne a zdravi, a ne moraju raditi isto je odlično, lažnim braniteljima sa dobrim mirovinama odlično, jedino radnici i umirovljenici koji su radili 40 i više godina nakraju najteže žive.. Toliko o tome tko kako živi.”
No, bio je i velik broj onih koji tvrde kako je u Hrvatskoj i više nego dobro. Jedan je korisnik napisao: “Da živi se dobro , evo i zašto, kad god dođete pred robne, trgovačke centre, sve puno kao šipak. Kolica puna do vrha, gepeci auta puni, benze red kao da nema sutra. Samo pogledajte koliko auta ima po jednoj obitelji. Kupuju se stanovi, kuće ne pita se za cijenu. Na kraju da budem potpuno jasan ima i onih koji nemaju, to su vam penzići s naj manjom mirovinom. Imamo i ove koji su na socijali ali se postavlja pitanje, zašto uvozimo 200 tisuća radnika izvana , zašto ovi koji su na socijalnoj pomoći neće da rade. Iz svega ovog bi izostavio ljude koji su teško bolesni i kojima treba naša pomoć ali da budemo pošteni i iskreni, ovi koji su na socijali, odmah treba poslati da rade. Zato tvrdim da nama je itekako dobro, dok god se ima popiti po kafićima desetke kava, pića, nema brige da se nema ili samo to ja sanjam pa pišem bez veze i kritiziram.”
‘Da je loše, žalili bi se’
“Naravno da se lijepo živi sve dok smo zdravi i imamo krov nad glavom. To je druga stvar što se pati na ljetovanje od 2 tjedna, auto od 40.000€ te svakodnevna dugotrajna ispijanja kave. Muž i ja, s dvije prosječne plaće jako lijepo živimo..”, smatra jedna naša čitateljica. Druga je dodala: “Svaka kuća ima dva ,tri auta svi u kući mobitele na preplatu, odjeća markirana ,proslava rođendana krizmi, pričesti po restoranima sa sve dekoracijama itd. trgovine pune, kafići puni pa onda recite da se ne živi dobro”.
“Koliko se hrane baca, a pogotovo kruha izgleda da živimo čak odlično!”, “Naravno da dobro živimo, kukaju oni koji imaju previše i opet im malo”, “Pa živi se super. Ne vidim da se itko buni. Vidim da se po mnogim EU zemljama bude tj. prosvjeduje, ali ne i u HR. Da je loše, ljudi bi se bunili“, pisali su ljudi.
“Kad bi mi u Hrvatskoj živjeli životom ljudi u Njemačkoj…. Hrvati bi bili milijunaši….. Nema ulaska u kafić možda jednom godišnje… Doručak…. Šnita kruha s namazom i čaj…. Frižideri su mali i poluprazni…. A u Hrvatskoj… Kafići prepuni… Doručak… Kao šumski radnici… A u frižideru kao da je svaki dan Božić….”, napisao je jedan korisnik.

