Mađari danas glasaju na prijelomnim parlamentarnim izborima koji bi mogli okončati 16-godišnju vladavinu premijera Viktora Orbana. Izbori, koje se naziva najvažnijim od dobrovoljnog povlačenja mađarskih komunista s vlasti 1989./90., pomno se prate u Europskoj uniji, Sjedinjenim Državama i Rusiji.
Prvi put od 2010. postoji realna mogućnost da pobijedi oporbena konzervativna stranka Tisza, koju predvodi Orbanov izazivač Peter Magyar. Birališta na izborima za parlament sa 199 mjesta otvorena su u šest sati ujutro, a zatvaraju se u 19 sati.
Ankete javnog mnijenja u posljednja dva tjedna pokazale su da Orbanova stranka Fidesz zaostaje za Tiszom za sedam do devet postotnih bodova. Analitičari upozoravaju da je ishod glasovanja i dalje neizvjestan, navodeći broj neodlučnih birača, prekrajanje izbornih jedinica u Fideszovu korist i visok udio etničkih Mađara u susjednim zemljama, koji uglavnom podržavaju vladajuću stranku.
Peter Magyar says if Tisza wins he will cap the prime minister’s tenure at two terms. He says about 60 reports of election fraud have already come in.
Turnout at 9 AM hit a record 16.98 percent, the National Election Office says. Orban said he came to win, while Peter Magyar… https://t.co/DgPC8ttfPQ
— WarTranslated (@wartranslated) April 12, 2026
Izbore u Mađarskoj pratimo na Dnevno.hr
12:20 Orban: Puno ljudi glasa, to znači samo jedno
Povodom visoke izlaznosti od 37.98 posto oglasio se i mađarski premijer Viktor Orban. Na svom Facebook profilu objavio je poruku biračima, ističući važnost izlaska na glasanje za sigurnost zemlje.
“Puno ljudi glasa. To znači jedno: ako želimo zaštititi sigurnost Mađarske, nijedan domoljub ne smije ostati kod kuće!” poručio je premijer.
12:00 Orbanov gradonačelnik objavio da je na izborima glasao za suparničku stranku
Gradonačelnik Boče, Mihaly Szoke-Toth, koji dolazi iz stranke Fidesz čiji je predsjednik Viktor Orban, objavio je na svom Facebooku da je na parlamentarnim izborima glasao za suparničku stranku Tisza.
Nije izravno napisao da je glasao za svoje suparnike, ali je svojom porukom i pozivom da glasaju za one koji su protiv ruskog utjecaja vrlo jasno pokazao što misli i kako glasa.
“Svima dobrog srca preporučujem: danas, na dan parlamentarnih izbora, uživajte u svom pravu glasa! Glasam za europske vrijednosti protiv ruskog utjecaja. Umjesto slabog učinka vlade i straha od rata koji to pokušava prikriti, podržavam zajednicu koja znači nadu ljudima, koja želi graditi i daje viziju budućnosti”, rekao je gradonačelnik Boče.
11:15 Péter Magyar: Tisza i Mađarska će pobijediti
Péter Magyar, predsjednik stranke Tisza, glasao je u 4. izbornoj jedinici u Budimpešti, nakon čega je održao kratku konferenciju za medije. Poručio je da su ovo ključni izbori te pozvao građane da izađu na glasanje. Očekuje rekordnu izlaznost i naglasio da svaki glas može biti presudan.
Rekao je da su pokrenuli stranicu za prijavu izbornih nepravilnosti, na koju je već stiglo oko 60 prijava. Tvrdi i da se protiv njih provode “false flag” akcije, odnosno da osobe u majicama s natpisom Tisza izazivaju incidente, te je pozvao institucije da rade svoj posao u skladu sa zakonom.
Istaknuo je da će, ako izbori budu pošteni i mirni, “Tisza i Mađarska pobijediti”. Na novinarsko pitanje rekao je da očekuje pobjedu i preuzimanje mandata, zahvalivši aktivistima na radu u protekle dvije i pol godine. Dodao je da su možda griješili, ali da će odgovornost postojati jer “nećemo biti država bez posljedica”.
Peter Magyar says if Tisza wins he will cap the prime minister’s tenure at two terms. He says about 60 reports of election fraud have already come in.
Turnout at 9 AM hit a record 16.98 percent, the National Election Office says. Orban said he came to win, while Peter Magyar… https://t.co/DgPC8ttfPQ
— WarTranslated (@wartranslated) April 12, 2026
11:10 Orban glasao: Došao sam pobijediti
Mađarski premijer Viktor Orban glasao je na izborima i tom prilikom pozvao mlade da izađu na birališta. Podatke o izlaznosti komentirao je riječima: “Vrlo dobro, što nas je više, to bolje”. Novinari su Orbána, koji je na čelu stranke Fidesz već dvadeset i tri godine, upitali koliki bi poraz morao pretrpjeti da bi podnio ostavku. “Veliki”, glasio je njegov kratak odgovor. Na pitanje kakva su mu očekivanja od izbora, poručio je: “Došao sam pobijediti”.
Nakon što je glasao, Orbán odgovorio je na niz pitanja novinara. Upitan bi li čestitao Péteru Magyaru u slučaju pobjede njegove stranke Tisza, Orbán je odgovorio da bi. “Da, uvijek se pridržavam civilizacijskih standarda”, rekao je. No dodao je da bi Fidesz morao pretrpjeti veliki poraz a da bi on podnio ostavku na mjesto čelnika stranke, piše mađarski portal 24.hu.
🇭🇺 Today, Hungary votes! We’ve cast our ballots.
🟠 Fidesz is the safe choice. pic.twitter.com/u9r39tu2aS
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) April 12, 2026
11:00 Palić: Velika izlaznost u Mađarskoj ide u korist vođi oporbe Peteru Magyaru
Parlamentarni izbori u Mađarskoj mogli bi označiti prekretnicu nakon 16 godina vlasti Viktora Orbana, a visoka izlaznost upućuje na neizvjestan ishod i snažnu mobilizaciju birača, ocijenio je u emisiji “Studio 4″ HRT-a stručnjak za digitalni politički marketing Marijan Palić. Govoreći o odazivu birača, Marijan Palić je istaknuo da je izlaznost znatno veća nego na prethodnim izborima.
“Izlaznost je velika, sve ono što se očekivalo i pričalo upravo se događa. U 07:00 izlaznost je već bila 3,46 posto. Kada se pogleda izlaznost u 09:00, na izbore je izašlo već 16,89 posto birača, a na prošlim izborima je bilo 10,31 posto”, rekao je. Dodao je kako se posebno ističe jedna izborna jedinica. “Ono što je možda najzanimljivije, u četvrtoj izbornoj jedinici izašlo je već 20,44 posto birača, a na prošlim 13,29. Čini se da idemo prema velikoj izlaznosti. Možemo reći da se izbori pretvaraju u referendum budući da imamo samo dva aktera”, istaknuo je Palić.
Visoka izlaznost, smatra, ide u korist oporbenom kandidatu. “Po svemu sudeći da. Velika izlaznost ide u korist Peteru Magyaru. Većinom manja izlaznost odgovara onima koji su na vlasti, a s druge strane, jako puno Mađara je izrazilo želju za promjenom. Ako pogledamo njegov posljednji skup u Budimpešti, bilo je 100 tisuća ljudi i to je pokazatelj da on ima zamah. Reakcija Viktora Orbana kroz negativnu i agresivnu kampanju te pozive Donaldu Trumpu pokazuju da je on svjestan da nije u tako lakoj situaciji”, rekao je.
Osvrnuo se i na način vladanja aktualnog premijera. “Orban je na vlasti od 2010. godine. Svoju je politiku većinom bazirao na tome da pomogne ljudima i riješi probleme, ali je usporedno s time učvršćivao svoju vlast, promijenio izborni sustav, a prema nekim tvrdnjama preuzeo je oko 80 posto medija u Mađarskoj. Zamjera mu se to što je blokirao dosta odluka Europske unije, poput podrške Ukrajini, a dosta je na strani Vladimira Putina. To su stvari koje su okrenule Bruxelles protiv njega. Zanimljivo je što je njegova stranka Fidesz izašla iz EPP-a. To mu je išlo u korist što se tiče prikazivanja njega kao branitelja Mađarske”, rekao je Palić.
Važnost glasača centra i ljevice
Istaknuo je i ključne slabosti vlasti. “Ono što mu je definitivno naštetilo je loša ekonomska situacija i velika inflacija. To je potaknulo Mađare da počnu razmišljati o promjeni”, dodao je. Govoreći o optužbama za autokratsko vladanje, ocijenio je da se izborni proces ipak održava. “Može se nešto govoriti u tom smjeru, ali on organizira izbore koji su slobodni i prema onome što vidimo, neće biti nikakvih nepravilnosti”, rekao je.
Magyara zovu ‘mali Orban’
Analizirajući oporbenog kandidata Petera Magyara, istaknuo je sličnosti s Orbanom. “Zovu ga “mali Orban” jer nema velikih razlika između njega i Viktora Orbana u stavovima. Što se tiče migrantskih pitanja, ima i ekstremnije stavove od Viktora Orbana, ali je u kampanji bio fokusiran na ekonomski rast. Ne želi se odreći milijardi iz Europske unije kojoj se približava i s kojom želi surađivati”, rekao je.
Dodao je kako su financijski odnosi s Europskom unijom važan faktor. Mnogi analitičari istaknuli su da su Orbanovi problemi nastali u trenutku kada su ukinuta sredstva iz Europske unije. Onda je morao preusmjeravati novce iz drugih projekata, istaknuo je Palić.
Jedna od ključnih tema kampanje bila je i korupcija. “Jako im smeta. To je jedna od tema o kojoj je cijelo vrijeme govorio Magyar. Mađari smatraju da su mnogi u sustavu koruptivni, da je sustav zatvoren i ima mnogo novih bogataša koji su do novca došli upravo zbog toga”, rekao je.
Osvrnuo se i na vanjskopolitičku dimenziju kampanje. “To će mu definitivno pomoći u mobiliziranju vlastitih birača. On sebe nastoji prikazati kao jakog lidera koji može komunicirati s bilo kime iz svijeta, dok je Magyar netko tko je na konopcima Bruxellesa. To je njegov narativ”, rekao je. Zaključno je istaknuo važnost birača centra i ljevice. “I Magyar i Orban su desni kandidati, ali netko će trebati doći do lijevih glasova i glasova centra. To ide u korist Magyaru. Moglo bi se dogoditi da ti birači začepe nos i glasaju za Magyara samo da maknu Orbana”, zaključio je Palić.

