Među najvećim balkanskim prijateljima svrgnutog mađarskog čelnika Viktora Orbana bio je nekadašnji čelnik Republike Srpske, a danas ‘samo’ predsjednik vladajuće stranke u tom entitetu u BiH Milorad Dodik.
Čini se kako se Milorad Dodik ne miri s činjenicom da je vladavina Viktora Orbana, započeta još davna 2010. godine, stvar prošlosti i da u Mađarskoj pljušte valovi koji bi uzročno-posljedično mogle zapljusnuti i Srbiju i Republiku Srpsku.
Naime, Dodik je istaknuo da Viktor Orban ostaje njegov osobni prijatelj, ali i saveznik čija je uloga bila ključna u trenucima kad je Republika Srpska bila pod pritiskom međunarodne zajednice.
Европска унија је злоупотребљавала причу о европским интеграцијама БиХ и наметала централизацију, што је Република Српска одбијала у прошлости, а то ће чинити и у будућности.@MiloradDodik https://t.co/yWK4vVDpAE pic.twitter.com/2Bbkgz963v
— СНСД (@SNSDDodik) April 13, 2026
Proveo tranziciju vlasti
“Pokazao je da su mnoge laži koje mu se pripisuju u smislu diktature apsolutno izgubljene, jer je priznao izbore bez ikakvih ograničenja i proveo tranziciju vlasti. Već prvog dana je dokazao da su te optužbe neutemeljene”, rekao je Dodik.
Kazao je i da narod Republike Srpske duguje Orbanu zahvalnost jer je bio jedan od rijetkih lidera koji je pružio objektivnu podršku.
“Ovdje smo uvijek bili na neki način sami, osim Srbije i Rusije, a protiv nas smo imali neoliberalni svijet. Orban je tamo bio glas razuma. Želim ga što prije vidjeti i razgovarati o tome kako ćemo nastaviti”, rekao je.
Osvrnuo se i na nastavak započetih gospodarskih i poljoprivrednih projekata koji su se provodili u suradnji s Orbanovom vladom koji su i koji su već u značajnoj mjeri u fazi provedbe.
“Ako dođe do prekida, bit će to jednostrani prekid s mađarske strane. S naše strane, krenut ćemo naprijed ako je to moguće. Ako ne, živjeli smo bez toga prije pet ili šest godina”, zaključio je Dodik.

