Odlazeći mađarski premijer Viktor Orban prvi je put nakon parlamentarnih izbora u Mađarskoj održao televizijski intervju u kojem je govorio o porazu, političkim posljedicama i stanju unutar desnog političkog spektra. Izbori su održani 12. travnja, a Orban je istaknuo kako je rezultat označio kraj jedne političke ere.
U uvodnom dijelu razgovora Orban je ocijenio da razmjeri poraza nadilaze uobičajene promjene vlasti te da se radi o dubokom političkom zaokretu. Naveo je kako desničarska politička zajednica više ne može funkcionirati na dosadašnji način te da su rezultati izbora pokazali ozbiljne slabosti u kampanji.
Istaknuo je i da je tijekom izbornog procesa doživio snažan emocionalni pritisak te da su konačni rezultati bili neočekivani u odnosu nainterne procjene njegove stranke Fidesz, piše Telex.hu.
‘U nedjelju bol, u ponedjeljak praznina’
Govoreći o osobnom doživljaju poraza, Orban je opisao kako je izborna noć na njega ostavila snažan emocionalni trag. “U nedjelju samo bol, u ponedjeljak praznina, i od tada se liječim radnom terapijom”, rekao je Orban, dodajući kako je rezultat izbora za njega bio “emocionalni rolerkoster”.
Istaknuo je i kako je već nakon prvih rezultata shvatio da će ishod izbora biti nepovoljan za njegovu stranku. Orban je poručio kako vjeruje da su njegovi birači postupili ispravno te da imaju razloga biti ponosni na dosadašnje rezultate vlade. “To se mora podnijeti dostojanstveno. Ovo je test snage“, rekao je.
Dodao je i kako, prema njegovu mišljenju, politički protivnici imaju snažniju poruku u ovom trenutku, što je, kako je naveo, presudilo ishodu izbora. Na pitanje o odgovornosti za izborni poraz, Orban je kratko odgovorio: “Ja. Ja sam predsjednik stranke.” Govoreći o budućnosti, Orban je ocijenio kako je završilo jedno političko razdoblje te da slijedi nužna reorganizacija unutar desnog političkog bloka u Mađarskoj. Komentirao je i neočekivani uspon oporbene stranke Tisza Petera Mađara, istaknuvši kako ne želi ocjenjivati odluku birača kao pogrešnu, ali smatra da se tek treba vidjeti je li ona bila ispravna. Dodao je kako “nikada neće navijati protiv vlastite zemlje”. Zaključio je kako bi, da je unaprijed znao izborni rezultat, kampanju vodio drugačije, ali da su njegove poruke, kako je rekao, “dolazile iz srca”.

