Predsjednik Uprave i glavni izvršni direktor MOL Grupe, Zsolt Hernadi, slobodno putuje izvan mađarske usprkos međunarodnoj tjeralici koju je za njim raspisala Hrvatska zbog davanja mita bivšem predsjedniku Vlade RH Ivi Sanaderu.
Poznato je da je izvršni direktor MOL-a ranije bio i u SAD-u i u Turskoj, a u subotu je boravio u susjednoj Srbiji, gdje se sastao sa srbijanskom ministricom energetike Dubravkom Đedović Handanović. Na taj način ministrica u vladi Srbije potvrdila je da se prvi čovjek MOL-a slobodno kreće po inozemstvu unatoč tjeralici koju je za njim raspisala Hrvatska.
“Dogovor o prodaji NIS-a i našim budućim odnosima u NIS-u nisu laki i postoje crvene linije koje ne možemo prijeći. Naš cilj je da Rafinerija u Pančevu nastavi raditi u punom kapacitetu, ali i da MOL preuzme ili zamjeni obaveze na koje se NIS obavezao u prošlosti a koje su od važnosti za Republiku Srbiju”, objavila je na društvenim mrežama Đedović Handanović uz fotografiju s Hernadijem.
Glavni izvršni odbor mađarske naftne i plinske grupe MOL u predložio je odboru direktora da se dividenda za financijsku godinu 2025. isplati “u trećem tromjesečju”, ne precizirajući datum, prema priopćenju objavljenom u petak.
Dogovor pada u utorak?
“Tema razgovora bio je i način upravljanja kompanijom u budućnosti. Razgovori se nastavljaju i narednih dana u Beogradu, dok MOL nastavlja pregovore i sa Gazpromnjeftom i Gazpromom”, otkrila je Đedović Handanović nakon razgovora s šefom MOL Grupe koja se o razgovorima u Beogradu nije službeno oglasila.
Dio medija u Srbiji procjenjuje kako bi razgovori vlade Srbije i MOL-a zakazani za utorak mogli i finiširati dogovor o budućim vlasničkim odnosima u NIS-u.
S druge strane, o tome u kojoj su fazi pregovori MOL-a i Gazproma o NIS-u nema ni službenih ni službenih informacija. U trenutačnoj vlasničkoj strukturi NIS-a, podsjetimo, Gazprom i Gazpromnjeft sudjeluju s 56,15 posto vlasništva, Srbija s 29,87 posto dionica, a ostatak je u vlasništvu malih dioničara.
Today, I will hold talks with Zsolt Hernádi, Chairman-CEO of @MOL_Group. I will request information from him regarding Hungary’s fuel supply security.
I expect MOL not to pay the 25 billion forint dividend to @MCC_Budapest.— Magyar Péter (Ne féljetek) (@magyarpeterMP) April 16, 2026
‘MOL će postupiti u skladu s propisima’
Prije sastanka s izvršnim direktorom MOL‑a Zsoltom Hernadijem u četvrtak, Peter Magyar, čelnik stranke Tisza koja je pobijedila na nedjeljnim parlamentarnim izborima, napisao je na X‑u kako očekuje da MOL neće isplatiti 25 milijardi forinti dividende Mathias Corvinus Collegiumu (MCC), obrazovnoj instituciji i think tanku, povezanom s premijerom na odlasku Viktorom Orbanom.
Nakon sastanka Magyar je, prema izvješću novinske agencije MTI, rekao da je s Hernadijem razgovarao o dividendi od 25 milijardi forinti koju je MOL bio planirao isplatiti MCC-u. “Rekao sam izvršnom direktoru kakvi su planovi Tiszaine vlade u tom pitanju”, rekao je Magyar, ne navodeći detalje.
“MOL će postupiti u skladu s mjerodavnim propisima”, dodao je šef Tisze. MCC je postao vlasnik 10 posto MOL-ovih dionica, do tada u vlasništvu mađarske države, odlukom parlamenta iz 2020. godine, kada je Orbanov Fidesz još imao većinu zastupničkih mjesta, podsjeća Reuters.

