Afera koja potresa domaći sport dobila je svoj nastavak u emisiji Otvoreno na HRT-u, gdje su sudionici pokušali analizirati dubinu institucionalnog zakazivanja. Dok nadležne institucije užurbano šalju naloge za uhićenja i izručenja, važno je podsjetiti kako je naš portal Dnevno.hr prvi otvorio ovu Pandorinu kutiju. Naše ranije objave o sumnjivim tokovima novca i netransparentnosti u Skijaškom savezu, o čemu se do tada tek nagađalo, dobile su službenu potvrdu. Slučaj Vedrana Pavleka, bivšeg direktora Skijaškog saveza koji je lociran u inozemstvu, te nestanak nevjerojatnih 30 milijuna eura, pokazali su se kao tek vrh piramide koja se ovih dana urušuva.
Rasprava je razotkrila mrežu koja se, sukladno našim ranijim najavama, proteže kroz više sportskih grana. Ključno pitanje koje dominira javnim prostorom jest kako je moguće da su toliki iznosi godinama prolazili “ispod radara” i je li hrvatski sport postao osobni bankomat pojedinaca dok baza sporta grca u problemima.
Novinar 24sata Ivan Pandžić iznio je preciznu kronologiju financijskog ponora, potvrđujući navode o kojima smo prvi izvještavali. Prema njegovim riječima, šteta u Skijaškom savezu rezultat je dugogodišnjeg, sustavnog izvlačenja sredstava, a ne izoliranog incidenta.
Govorilo se o temi koju je prvi otkrio Dnevno.hr
“U Skijaškom savezu je ogromna šteta, od 30 milijuna eura, koja je nastala kroz godine plaćanja fiktivnih računa, tj. računa za usluge koje nisu obavljene. Novac je završio kod gospodina Pavleka za njegov luksuzni život u njegovoj vili na Ibizi i još za niz drugih troškova”, naveo je Pandžić u emisiji, ukazujući na razmjere nenamjenskog trošenja sponzorskih i javnih sredstava. Njegova analiza pokazala je da skijanje nije usamljen slučaj. Nakon što je pokrenuta prva istraga, nepravilnosti su počele izlaziti na vidjelo i u drugim organizacijama. “Potom se otvorio slučaj sa džudo savezom, gdje su oni trošili nenamjenski, poput ljetovanja i kupnje automobila”, kazao je Pandžić, potvrđujući da je netransparentnost postala uvriježeni model funkcioniranja dijela sportskog sustava.
Kao posebno drzak primjer izvlačenja novca izdvojen je slučaj Odbojkaškog saveza. Tamo su, prema iznesenim podacima, isplaćivane visoke provizije za sponzorstva koja su zapravo dogovorena izravno, bez ikakve potrebe za trećom stranom. “Odbojkaški savez je plaćao 30 posto posredovanja za sponzorstvo od Hrvatske pošte. Kad se to išlo provjeriti, Hrvatska pošta je rekla da nikakvog posredovanja nije bilo. Više od 112 tisuća eura završilo je kod jedne male tvrtke, u vlasništvu kontroverznog poduzetnika”, poručio je Pandžić. Sudionici rasprave složili su se da je zajednički nazivnik svih ovih afera potpuni izostanak kontrole i javne dostupnosti podataka. Netransparentnost je, kako je istaknuto, glavni alat koji omogućuje dugogodišnje potkradanje sustava bez straha od trenutne sankcije.
Kao konkretno rješenje za budućnost, Pandžić je predložio uvođenje digitalne platforme koja bi rad saveza učinila potpuno javnim. “U svemu ovome je zajedničko, da postoji jedna ogromna netransparentnost. To omogućava izvlačenje novca i nema dovoljno kontrole. Moj prijedlog je da Ministarstvo turizma i sporta financira jednu platformu na kojoj bi svi savezi objavljivali svoje plaće i račune. Tako bi sami članovi kontrolirali potrošnju, a ne bi se to ostavljalo reviziji, USKOK-u, policiji, novinarima”, zaključio je.

Krajač: ‘Odjednom sam najveći kriminalac’
Siniša Krajač, glavni tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora, u emisiji Otvoreno odbacio je sve optužbe o umiješanosti u financijske malverzacije, naglasivši kako sustav unutar krovne sportske organizacije počiva na strogim kontrolama. Na izravne upite o aferama i navodima da se njegovo ime spominje u kontekstu istraga, Krajač je poručio kako ne želi komentirati procese koji su u tijeku, ističući da uopće nije upoznat s postojanjem bilo kakvog popisa osumnjičenih na kojem bi se nalazilo njegovo ime.
Posebno oštar bio je prema prozivkama koje se tiču Judo saveza, nazvavši ih neutemeljenim napadima koji su prešli sve granice civilizirane komunikacije. “Radim 30 godina u sportu, sada, odjednom sam najveći kriminalac i provlačim se kroz medije”, izjavio je Krajač, dodajući kako iza pritisaka stoji “oporba” koja se služi najnižim blaćenjem njega i njegove obitelji kako bi ostvarila svoje interese.
Što se tiče samog novca, Krajač je istaknuo da je HOO u zadnjih desetljeće Skijaškom savezu dodijelio 16 milijuna eura te da su, prema njihovoj dokumentaciji, svi računi opravdani. “Hrvatski olimpijski odbor ima stroge kontrole. Mi ne možemo znati niti odgovarati za račune koje nam dostave drugi nacionalni savezi zato što su njihova računovodstva zadužena za ispravnost dokumenata”, zaključio je Krajač, uz tvrdnju da je, prema njihovim procedurama, nemoguće da se na taj način izvlači novac ili plaćaju privatna ljetovanja.

Pavić: ‘Zatražili smo dodatnu kontrolu’
Državni tajnik u Ministarstvu turizma i sporta, Josip Pavić, potvrdio je kako institucije aktivno rade na uvođenju strožih mehanizama nadzora nad financijama sportskih saveza. Pavić je naglasio kako u odnosu između Ministarstva i Hrvatskog olimpijskog odbora uvijek ima prostora za napredak, istaknuvši kako su upravo medijska otkrića o sumnjivim transakcijama pomogla u lociranju slabih točaka sustava.
Fokus Ministarstva u narednom periodu bit će na potpunoj digitalizaciji i transparentnosti, po uzoru na prakse u jedinicama lokalne samouprave. Pavić je najavio razvoj novih rješenja koja će omogućiti javnosti uvid u trošenje sredstava koja se isplaćuju za 87 nacionalnih sportskih saveza. “Apsolutni cilj je povećanje transparentnosti koji će biti najbolji mogući način kontrole svih utrošaka javnih sredstava”, poručio je Pavić, dodajući kako država nema apsolutno ništa za skrivati.
Što se tiče konkretnog slučaja u Skijaškom savezu, državni tajnik je izvijestio da su već zatražene dodatne kontrole svih izvješća. Iako su savezi samostalni pravni subjekti čije su odgovorne osobe dužne poslovati po zakonu, Ministarstvo će kroz pojačani nadzor pokušati spriječiti buduće malverzacije. “Zatražili smo dodatnu kontrolu što se tiče utroška svega iz Hrvatskog skijaškog saveza i tu će se provesti dodatna kontrola da vidimo možemo li poboljšati sami sustav”, zaključio je Pavić.
Šimunić: U HOO-u su vijećali kako da mi ne daju podatke o trošenju
Gradonačelnik Oroslavja Viktor Šimunić, koji je u javnosti postao prepoznatljiv po razotkrivanju netransparentnosti, u emisiji Otvoreno pojasnio je kako njegovo djelovanje nije institucionalno, već građansko. Odbacio je titulu “državnog revizora”, ističući kako on samo koristi zakonsko pravo na pristup informacijama koje je dostupno svakom pojedincu u državi. Šimunić je otkrio kako je analiza podataka bila volonterski pothvat njega i njegovih suradnika.
Posebno se osvrnuo na otpor unutar krovnih sportskih institucija, zapitavši se zašto su njegovi upiti izazvali toliku uzbunu. “Moj upit je onda zašto se u Olimpijskom odboru održao sastanak s jednom temom, a to je bila tema ‘Moji zahtjevi za pravo na pristup informacijama’, gdje se navodno donio zaključak da se podaci ne daju”, naveo je Šimunić. Prema njegovim riječima, jedino rješenje za sprječavanje afera je potpuna digitalna objava svih izvoda i računa, čime bi se prostor za manipulacije svela na nulu.
Šimunić je upozorio kako je slučaj Skijaškog saveza samo početak, jer mu se nakon prvih objava javio veliki broj ljudi iz cijele Hrvatske. “Dobio sam informacije od još desetaka saveza, ljudi se javljaju iz cijele Hrvatske, dostavljaju niz nepravilnosti”, apostrofirao je, naglasivši kako su analize radili vikendima i u slobodno vrijeme bez podrške službenih aparata. “Nisam Uskok i nemam iza sebe stotinu ljudi koji rade u uredu. Ovo smo napravili u moje slobodno vrijeme”, zaključio je Šimunić.

