Nezadovoljstvo radnika INA Grupe, posebice vozača teretnih vozila odnosno cisterni, uskoro bi moglo eskalirati i dovesti do velikog štrajka koji će rezultirati blokadom cestovnog i zračnog prometa, ali i obustavom opskrbe naftom i plinom na benzinskim postajama.
Kako tvrde upućeni u tematiku, u tijeku su pregovori s predstavnicima Nezavisnog sindikata radnika Hrvatske u INA Grupi, a ako se njihovim zahtjevima ne udovolji, u rujnu su spremni na veliki štrajk koji bi imao nesagledive posljedice. Osim vozača teretnih vozila, radnim uvjetima nezadovoljni su i radnici na benzinskim postajama, kao i radnici avioservisa.
Prema riječima našeg sugovornika koji je i sam vozač cisterne za INA-u, plaća koju prima nije dostatna za život, niti je u skladu s tržištem rada jer vozači teretnih vozila i na razini EU-a spadaju među deficitarna zanimanja, zbog čega bi one koji se tim poslom bave trebalo financijski motivirati.
Mnogo problema
Na razini EU-a, prema riječima našeg sugovornika, vozači cisterni ne rade ispod 2000 eura, a u INA-i je tim ljudima prosječna plaća oko tisuću eura. Uz to, neki se žale na mobbing, nekorektno vođenje rada vozača, kao i raspolaganje vozačima, odnosno na dolaske i odlaske s posla. Pritom misle i na tjedni te mjesečni raspored rada vozača, kao i na vrijeme utovara i istovara te neorganiziranost otpremništva, točnije križanje otpremljene robe, neracionalno korištenje vozila i pogodovanje ugovornim prijevoznicima. Nisu vozači cisterni oduševljeni ni manjkom novih vozila i njihovim rasporedom, a kao primjer navode Zagreb koji je ostao na tri stara šlepera.
Ništa bolje stanje nije ni sa zaštitnom opremom, kapama i nekvalitetnom odjećom, kao i parkiranjima u garaže, gdje se također pogoduje pojedincima. Dok nezadovoljstvo među zaposlenicima tinja, u medijskom prostoru uglavnom se nižu članci o financijskom uspjehu kompanije koja ostvaruje stotine milijuna eura prihoda. Unatoč tim financijskim uvjetima, prema tvrdnjama iz sindikata, mnoge radnike INA-e, poput vozača i radnika na benzinskim postajama, u banci tretiraju kao siromašne pa primjerice sa svojim prihodima ne mogu podići stambene kredite.
Hrvatska vadi posljednje kapi svoje nafte, INA odustaje od potrage i okreće se nečem sasvim drugom
Vozači u prosjeku imaju osnovnu plaću od 1000 eura neto, djelatnici na benzinskoj 800 eura neto, a zaposlenici avioservisa koji su među ostalim zaduženi za punjenje i provjeru ispravnosti goriva zrakoplova u vlasništvu RH 1000 eura. Kako tvrdi naš sugovornik, kap koja im je prelila čašu jest to što se i po INA-i počela spominjati mogućnost dovođenja stranih radnika.
Premda zaposlenici nemaju ništa protiv stranaca, svjesni su da će dovođenje jeftine i strane radne snage spustiti cijenu njihova rada i ionako loše uvjete u kojima rade. Plaće, međutim, prema NSRH-u, nisu jedini problem s kojim se suočavaju radnici INA Grupe, oni ukazuju i na to da na pojedinim mjestima nedostaje radnika pa postojeći moraju uložiti dodatne napore, posebice u turističkoj sezoni, kada se dobar dio djelatnika s kontinenta raspoređuje po benzinskim postajama na Jadranu. To što su radnici nezadovoljni vodstvu INA-i očito nije problem pa oni u svojem očitovanju na ovu temu naglašavaju kako NSHR nije reprezentativan sindikat u INA Grupi, ali su ih svejedno u lipnju primili na sastanak, gdje su iznijeli zahtjev za povećanjem osnovne neto plaće vozača teretnih vozila.
Ogromni bonusi
Naglašavaju i da je na temelju kolektivnih pregovora svim vozačima teretnih vozila s prvim danom siječnja povećana osnovna mjesečna bruto plaća za 8,6 posto, dok su s početkom lipnja povećane osnovne mjesečne bruto plaće za 20 posto njihove ugovorne plaće dodatno usklađene s vanjskim tržišnim uvjetima te je na temelju tih pregovora s prvim danom siječnja osnovna bruto plaća radnicima INA Maloprodajnih servisa podignuta u prosjeku za 16 posto, dok su tijekom sezone uvedeni dodaci i nagrade za posebno opterećena maloprodajna mjesta.
Dodatke ni radnici ne negiraju, no kažu da je problem u tome što se oni ne uzimaju u obzir u bankama pri dizanju kredita, pa i zbog toga smatraju da je važno povisiti osnovnu plaću, a isto tako prstom upiru u Upravu u kojoj vodeći ljudi zarađuju daleko iznad prosjeka.
Ogromna prijevara širi se Hrvatskom: U svemu se spominju INA, jedno ministarstvo, čak i Vlada
Nova predsjednica Uprave Zsuzsanna Eva Ortutay tako u prosjeku zarađuje oko 15.600 eura bruto. Riječ je o plaći s naknadama bez bonusa. Dva mađarska člana Uprave od INA-e ne primaju naknadu jer plaću dobivaju u sustavu MOL Grupe u kojem formalno i jesu zaposleni. Hrvatski članovi Uprave INA-e Miroslav Skalicki, Hrvoje Šimović i Marin Zovko prošle su godine zarađivali oko 13.500 eura bruto mjesečno, u što ulazi i po 31.000 eura bonusa koji im je odjednom isplaćen za dobre rezultate u pretprošloj godini.
Bonus od 31.000 eura isplaćen je i bivšem predsjedniku Uprave Peteru Rataticsu, koji je na toj funkciji bio do konca lipnja prošle godine, a zarađivao je 16.800 eura bruto mjesečno. Predsjednik NO-a INA-e, HDZ-ovac Damir Mikuljan, prima mjesečnu naknadu od oko 6200 eura bruto, a članovi NO-a po 4250 eura. U INA-i je zaposleno oko 2960 radnika, što je stotinjak manje u odnosu na prošlu godinu.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.