Umijeće šivanja mlađim generacijama možda nije tako poznato, no oni stariji itekako dobro pamte vremena kada su se sitni popravci na odjeći rješavali s pomoću igle i konca ili šivaće mašine, a ne odlaskom u trgovinu i kupnjom novog artikla. Profesionalci kojima je šivanje zanat, a i oni koji su šili iz hobija ili potrebe, jako dobro pamte legendarne ‘Bagat’ šivaće mašine koje su bile jedan od najpoznatijih domaćih proizvoda u bivšoj Jugoslaviji.
Bile su izuzetno popularne 60-ih i 70-ih godina zbog svoje preciznosti i izdržljivosti. Zanimljivo, nastale su za potrebe tadašnje vojne industrije, no ubrzo su postale omiljen stroj diljem Jugoslavije. Bagat je bilo poduzeće za proizvodnju šivaćih i alatnih strojeva, alata, plinskih armatura i drvnih proizvoda.
Osnovano je 1950. u Zadru s ciljem proizvodnje uglavnom brodske opreme za potrebe JNA. Ime Vlado Bagat dobilo je po partizanu i narodnom heroju koji je sudjelovao u stvaranju prvih jugoslavenskih mornaričkih jedinica. Poslije je nastavilo djelovati pod skraćenim nazivom Bagat. Tijekom vremena razvilo se u najveće poduzeće u zadarskom gospodarstvu, kao i jedno od najvećih u SFRJ.
Šezdesetih zapošljavali više od 1000 radnika
Tvornica se nalazila u sklopu tadašnje Industrijske škole i zapošljavala je 34 radnika. Sredinom 1950-ih došlo je do preorijentacije na civilnu proizvodnju te su se počeli proizvoditi šivaći strojevi koji su u sljedećem razdoblju postali primarni proizvod. Tvornica se proširila pa je preseljena na novu lokaciju.
1956. godine zapošljavala je čak 550 radnika, napravljen je prototip šivaćeg stroja, a iduće godine je od talijanskog poduzeća Necchi iz Pavije kupljena licenca za proizvodnju šivaćih strojeva ravnoga uboda. Kako bi savladali tehnologiju, zaposlenici su odlazili u Italiju na specijalizaciju.
Prve godine je proizvedeno 1680 šivaćih strojeva, dok su 1962., kada je u potpunosti prestala proizvodnja za potrebe JNA, proizvedena 38 983. Povećanu proizvodnju pratio je i rast broja radnika, kojih je tada bilo 1235. Već od sljedeće godine u Bagatu se proizvodilo oko 50 000 strojeva na godinu, a proizvodnja je pokrivala 91% prodaje šivaćih strojeva u Jugoslaviji.
Mnoge kuće u Jugoslaviji imale su ‘Jadranku’, ‘Danicu’ ili ‘Ružu’
Prva Bagatova prodavaonica otvorena je 1958. u Zagrebu, na današnjem Trgu bana Josipa Jelačića. Na području cijele Jugoslavije u sljedeće dvije godine otvoreno je još 25 prodavaonica, a sredinom 1970-ih bilo ih je 75. U 1960-ima Bagat je nastavio ekspanziju i modernizaciju svoje proizvodnje. Proizvodilo se gotovo 100 000 šivaćih strojeva na godinu. Tvrtka je rasla, otvoreni su novi pogoni 1973., a strojevi koji su se u njoj proizvodili izvozili su se u tadašnji SSSR i Poljsku.
Milijuni domaćinstava diljem Jugoslavije imali su svoj primjerak mašine za šivanje Bagat, koje su nosile popularna ženska imena. Krenulo se s “Jadrankom”, pa je uslijedila prva “cik-cak” šivaća mašina nazvana “Slavica”, stigle su i “Danica” i “Višnja” i “Ruža”.
Sredinom 1980-ih u Bagatu je bilo zaposleno oko 3600 radnika, a proizvodilo se oko 160 000 strojeva na godinu, što je bio vrhunac proizvodnje u povijesti poduzeća, s izvozom od 50%. Bagat je osamdesetih postao četvrti proizvođač domaćinskoga šivaćeg stroja s računalnim upravljanjem u Europi i šesti u svijetu.
Uslijed raspada SFRJ i promjena u zemljama u koje je Bagat dotad izvozio svoje proizvode, od devedesetih kreću veliki gubitci. U Domovinskom ratu oštećeni su pogoni, proizvodnja je u slabijem obujmu nastavljena i nakon rata, no uz velike financijske probleme i često proglašavanje stečaja. Reorganizacijom 1990. osnovano je više novih poduzeća u vidu društava: Bagat – precizna mehanika, Trgovinsko poduzeće Bagat, Tvornica tlačnoga lijeva, Tvornica plinskih armatura, Bagat drvni pogon, Alatnica Bagat.
Poduzeće Bagat – precizna mehanika prestalo je s proizvodnjom 1999., a potpuno je zatvoreno 2002. Nastavila je djelovati Tvornica tlačnoga lijeva u Benkovcu pod nazivom LTH Metalni lijev i Trgovinsko poduzeće Bagat kao Bagat Trgovina. Od 2021. se u organizaciji slovenskog poduzetnika, pod dotad nezaštićenom robnom markom Bagat, prodaju šivaći strojevi azijske proizvodnje.
Čuveni proizvod iz Jugoslavije danas izgleda kao nov: ‘Nikako ne prodajte, to je kvaliteta’
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.