Njemački kancelar Olaf Scholz, čija je popularnost u Njemačkoj sve niža, postaje sve nervozniji nakon nedavnih izbora za Europski parlament na kojima je vladajuća „semafor koalicija“ doživjela pravi potop, osvojivši zajedno svega 31% glasova njemačkih građana. Stranke vladajuće koalicije – socijaldemokrati, zeleni i liberali – zabilježile su teške poraze, a potpuno je podbacio SPD kancelara Scholza, a poglavito Zeleni koji su osvojili svega 12,5 posto (20,5 posto 2019.) pa ih je sve značajno preskočio i desničarski AfD koji je postigao značajan uspjeh usprkos brojnim aferama posljednjih tjedana prije izbora.
Ali osim problema kod kuće, u prilog Olafu Scholzu i Njemačkoj nikako ne idu „mekani“ stavovi službenog Bruxellesa pri sklapanju trgovinskih sporazuma sa svijetom, što je za Njemačku, kao „lokomotivu EU-a“ i izrazito izvozno orijentirano gospodarstvo od goleme važnosti. Zbog toga Scholz kod kuće trpi i sve veće pritiske od strane predstavnika njemačkog krupnog biznisa. O svemu tome svjedoči i slijedeći tekst.
Berlin se nije odrekao svojih ovlasti
Berlin se nije odrekao svojih ovlasti za sklapanje trgovinskih sporazuma ako Bruxelles ne učini ništa, rekao je Olaf Scholz njemačkim zastupnicima uoči summita EU-a. O tome u srijedu piše POLITICO.
Njemački kancelar osudio je u srijedu trgovinsku politiku Europske unije, pozivajući Bruxelles da ubrza pregovore o sporazumima o slobodnoj trgovini.
“Ovdje sasvim jasno kažem kako nisam zadovoljan rezultatima trgovinske politike Europske unije. Nešto se mora dramatično promijeniti.” – kazao je njemački kancelar.
Scholzovi komentari odražavaju njegovu zabrinutost zbog dugotrajne slabosti Njemačke kao najvećeg gospodarstva i industrijske sile bloka. Zemlja je zalutala u nemirne vode od ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022., događaja koji je teško pogodio njezino gospodarstvo ovisno o izvozu, uzrokujući kolaps opskrbnih lanaca, pad globalne potražnje i skok cijena energije.
Međunarodni monetarni fond očekuje rast od 0,9 posto u Njemačkoj ove godine, što je ispod 1,4 posto koliko općenito predviđa za razvijena gospodarstva.
Bruxelles upravlja u ime 27 zemalja članica EU-a u trgovinskim pregovorima — ali trgovinski prijateljski stav briselskih birokrata ne dijeli se u nekim europskim prijestolnicama, s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom koji je poznati skeptik, a i novom nizozemskom koalicijom upravlja (desničar, op.GN.) Geert Wilders koji ima sličan stav.
“Nismo prenijeli svoju nadležnost u trgovinskoj politici i trgovinskim sporazumima na Europsku uniju kako se ne bi sklapali nikakvi sporazumi, već kako bismo osigurali da su ti sporazumi učinkovitiji, veći i brži”, rekao je Olaf Scholz.
Zapelo je na trima sporazumima
Njemački kancelar označio je problematične trgovinske odnose s Indonezijom, Indijom i južnoameričkim blokom Mercosur.
Pregovori sa svo troje su zapeli – iako nije odmah očito da je Scholz pripisivao krivnju u pravom smjeru.
Naime, Indonezija je skeptična prema ekološkim uvjetima koje EU pridaje trgovinskim sporazumima; Indija je pokazala manji interes za sklapanje dogovora prije nedavnih izbora premijera Narendre Modija za treći mandat; a Francuska je vodila kampanju za zaustavljanje sporazuma Mercosur, koji se stvarao dva desetljeća.
Ovdje bismo konstatirali da je POLITICO potpuno u pravu kada govori da je Francuska vodila navedenu kampanju. U tom smislu podsjećamo kako je Francuska najistaknutija u protivljenju sporazumu između EU i Mercosura (zemalja Južne Amerike). Macron je tijekom nedavnog posjeta Brazilu i njegovom predsjedniku Luli da Silvi potvrdio da trenutačni sporazum ne donosi korist objema stranama. Francuski čelnik je označio sporazum „vrlo lošim“ i kazao kako ga treba pokopati u korist novog koji će biti „odgovoran sa stajališta razvoja, klime i bioraznolikosti“. Lula je napomenuo da je „vrlo miran“ i diplomatski naglasio kako Brazil „ne pregovara s Francuskom“, već s EU. „Imamo još vremena“, izjavio je tada brazilski ministar financija Fernando Haddad. „Istina je da smo izgubili priliku krajem prošle godine, ali ne bismo trebali odustati od ovog dogovora.“ Haddad je dodao kako je Lula uložio mnogo vremena u sporazum te da će nastaviti težiti bližem odnosu s tržištem EU. Nešto ranije u ožujku, dužnosnici EU naglasili su kako je „presudan napredak“ moguće ostvariti do srpnja.
Ali vratimo se opet predmetnom tekstu. U njemu se dalje navodi kako Scholza čekaju komplicirani pregovori i kod kuće, prije svega oni o proračunu..
“Predstavit ćemo nacrt proračuna u srpnju”, rekao je kancelar u svom govoru u Bundestagu, govoreći o rupi u proračunu zemlje procijenjenoj na 40 milijardi eura.
Opstanak Scholzove vlade mogao bi ovisiti o tome hoće li njezine sastavne stranke moći postići sporazum o proračunu bez većih sukoba nakon katastrofalnih rezultata europskih izbora,
Njemačka desna stranka AfD druga po anketama unatoč skandalima