Karim Khan zatražio je od suda da odluči o izdavanju naloga za uhićenje Netanyahua i vođe Hamasa Sinwara
Glavni tužitelj Međunarodnog kaznenog suda (ICC) pozvao je suce da “hitno donijeti svoje odluke” o tjeralicama za čelnike Izraela i Hamasa.
U svibnju je Karim Khan podnio zahtjev za izdavanje naloga za izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i izraelskog ministra obrane Yoava Gallanta, kao i za najviše dužnosnike Hamasa Ismaila Haniyeha, Yahya Sinwara i Mohammeda Deifa. Tužitelji su tvrdili da su bili suučesnici u “ratni zločini i zločini protiv čovječnosti” počinjeni u Izraelu i Gazi.
Sud je od tada dao dopuštenje 18 država, uključujući SAD, Njemačku i Južnu Afriku, te desecima organizacija i pojedinaca da daju svoje mišljenje o nadležnosti ICC-a po tom pitanju, s obzirom da “Palestina ne može provoditi kaznenu jurisdikciju nad izraelskim državljanima (prema) sporazumu iz Osla.”
U dokumentu od 49 stranica, Khan je zatražio od sudaca da ubrzaju proces, naglašavajući to “svako neopravdano odugovlačenje u ovom postupku štetno utječe na prava žrtava.”
“Ustaljeno je pravo da Sud ima nadležnost u ovoj situaciji,” napisao je tužitelj u pravnom podnesku, a prenosi AP. Tvrdio je da sugestije da sud ne može preuzeti slučaj postoje “bez zasluga,” a da tvrdnja o suprotnom “pogrešno razumije osnovne koncepte nadležnosti prema međunarodnom pravu.”
I Izrael i Hamas odbacili su optužbe o ratnim zločinima, a Netanyahu je tu optužbu nazvao “sramota.” Hamas je osudio Khanov zahtjev za nalog za uhićenje, rekavši da je to jednako “žrtva s krvnikom.”
Izrael nije član ICC-a, što znači da se Netanyahu i Gallant neće suočiti s neposrednim rizikom od kaznenog progona, iako bi aktivni nalog za uhićenje mogao značajno ograničiti njihovo putovanje u inozemstvo.
Haniyeh je ubijen prošlog mjeseca u Teheranu, a Sinwar je izabran da ga zamijeni. Izrael je tvrdio da je Deif ubijen u zračnom napadu na južni dio Pojasa Gaze u srpnju. Međutim, Hamas inzistira da je Deif još uvijek živ.
Više od 40.000 Palestinaca ubijeno je u Gazi od izbijanja rata između Izraela i Hamasa u listopadu. Sukob je započeo iznenadnim napadom Hamasa na Izrael, u kojem je poginulo oko 1200 ljudi. Militantna skupina također je uzela više od 200 talaca, od kojih su neki kasnije pušteni razmjenama zarobljenika ili ih je spasila izraelska vojska.
U prosincu je Južnoafrička Republika podnijela tužbu za genocid protiv Izraela Međunarodnom sudu pravde, međunarodnom tijelu koje je odvojeno od ICC-a. Izrael je odbacio optužbe dok je optužio Hamas da koristi civile u Gazi kao živi štit.