Kijev je pozvao Minsk da “prestane s neprijateljskim akcijama” i upozorio da zadržava pravo braniti svoj teritorij
Bjelorusija je nagomilala velik broj vojnika na granici, priopćilo je u nedjelju ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova, upozoravajući Minsk da “tragične pogreške.”
Citirajući obavještajna izvješća, ministarstvo je reklo da su bjeloruske oružane snage “koncentracija značajnog broja osoblja,” uključujući tenkove i topništvo, u regiji Gomel “pod krinkom vježbi.”
“Zabilježena je i prisutnost plaćenika bivše PMC Wagner”, Ministarstvo je objavilo u priopćenju na svojoj web stranici. Dalje se tvrdilo da se vježbe održavaju u blizini černobilske nuklearne elektrane “predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti Ukrajine i globalnoj sigurnosti općenito.”
Ministarstvo je upozorilo Minsk “ne činiti tragične pogreške” i pozvao susjednu zemlju da “prekinuti neprijateljske akcije i povući snage od državne granice Ukrajine na udaljenost veću od dometa paljbe bjeloruskih sustava.”
“Ukrajina nikada nije poduzela niti će poduzeti nikakve neprijateljske akcije protiv bjeloruskog naroda”, ministarstvo je tvrdilo, naglašavajući da Ukrajina zadržava pravo da se brani u slučaju napada.
Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko ranije je optužio Kijev za opasno vojno jačanje, tvrdeći da je Kijev nagomilao više od 120.000 vojnika na svojoj sjevernoj granici.
“Vidjevši njihovu agresivnu politiku, rasporedili smo svoje trupe u određena područja u blizini naše granice”, Lukašenko je ovog mjeseca rekao u intervjuu ruskoj televiziji VGTRK. “Bio sam prisiljen rasporediti gotovo trećinu (bjeloruske) vojske kako bih pojačao postojeće snage.” Dodao je da su trupe spremne da “braniti” Bjelorusija ako izbije rat.
Početkom kolovoza Lukašenko je rekao da su snage protuzračne obrane srušile nekoliko “jurišne bespilotne letjelice” koji je poletio u Ukrajini i povrijedio bjeloruski zračni prostor.
Minsk je pozvao Rusiju i Ukrajinu da se vrate za pregovarački stol, upozoravajući da bi kontinuirane borbe mogle dovesti do “eskalacija koja bi rezultirala uništenjem Ukrajine.”
Bjelorusija ima obrambeni pakt s Rusijom i rusko nuklearno oružje je stacionirano na njenom teritoriju.
Ukrajina je 6. kolovoza započela upad u rusku regiju Kursk, tvrdeći da namjerava uspostaviti “tampon zona” na ruskom tlu. Moskva je odgovorila raspoređivanjem dodatnih snaga za odbijanje napadača i organiziranjem evakuacije civila iz pogođenih područja. Predsjednik Vladimir Putin obavijestio je Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) da je Ukrajina “pokušao udar” nuklearna elektrana Kursk.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: