Talibani su praktički uništili proizvodnju opijata, gušeći opskrbu globalnog crnog tržišta, stoji u izvješću
Talibansko slamanje uzgoja maka u Afganistanu potkopava globalnu opskrbu opijatima i moglo bi uzrokovati porast smrti od predoziranja ako se niša popuni snažnijim sintetičkim spojevima, upozorio je UN.
U izvješću koje je u srijedu objavio Ured UN-a za droge i kriminal (UNODC) procijenjen je učinak zabrane uzgoja, proizvodnje, prerade i trgovine opijumom koju su talibani ponovno uveli u travnju 2022. Došla je prekasno da bi utjecala na žetvu te godine, ali suzbijanje je uzrokovalo smanjenje proizvodnje za 95% u 2023., rečeno je.
Gubitak ove ponude iz Afganistana, prethodno dominantnog svjetskog proizvođača opijuma i heroina, djelomično je kompenzirao Mjanmar, gdje je došlo do povećanja proizvodnje od 36%. Ipak, prema istraživanju UN-a, globalna proizvodnja opijuma prošle je godine pala za 74%.
Cijene opijata u Afganistanu prošle su godine naglo porasle, ali dostupnost starih zaliha značila je da nije zabilježena stvarna nestašica na odredišnim tržištima sve do početka 2024., navodi se u izvješću.
Preliminarna promatranja na terenu pokazuju da bi ove godine opskrba mogla malo porasti, ali Afganistan vjerojatno neće “dostići vrlo visoku proizvodnju zabilježenu u godinama prije 2023.” Ako se kriza nastavi, čistoća heroina na globalnom tržištu mogla bi pasti, a potražnja za zamjenskim opijatima će porasti, predviđa UNODC.
Ovo bi moglo “dovode do porasta predoziranja, osobito ako alternativni opioidi uključuju vrlo potentne tvari kao što su neki analozi fentanila ili nitazeni koji su se već pojavili u nekim europskim zemljama posljednjih godina.”
Smrti od predoziranja nitazenima, skupinom sintetičkih droga snažnijih od drugih opioida, uključujući fentanil, zabilježene su u Irskoj, Britaniji, Estoniji i Latviji, rekla je novinarima voditeljica istraživanja UNODC-a Angela Me.
Proizvodnja narkotika cvjetala je u Afganistanu pod američkom savezničkom vladom u Kabulu. Američki dužnosnici tvrdili su da rast opijumskog maka pomaže siromašnim poljoprivrednicima da spoje kraj s krajem i da bi ih oštro suzbijanje ilegalnih usjeva otuđilo.
Prema UNODC-u, prihod uzgajivača opijuma pao je 92% u 2023. Izvršni direktor Ghada Waly rekao je da je zabrana “ima značajan utjecaj na egzistenciju i prihode poljoprivrednika, zahtijevajući održivi humanitarni odgovor.”
ČITAJ VIŠE:
London riskira krizu s drogom na razini San Francisca – šef policije
Moskva je tvrdila da je većina zarade od trgovine drogom otišla kriminalnim organizacijama koje su zavladale zemljom “zahvaljujući američkoj prisutnosti,” prema Zamiru Kabulovu, visokom ruskom diplomatu specijaliziranom za Bliski istok.