Američki predsjednički kandidati pokušavaju ublažiti svoj radikalizam uz pomoć svojih protukandidata. Ali tko to radi bolje?
Predizborna kampanja u Sjedinjenim Američkim Državama uzima maha i kandidati najvećih stranaka (Demokrati i Republikanci) odlučili su se za svoje potpredsjednike. Trump je izabrao republikanskog senatora iz Ohija JD Vancea, dok je Harris izabrao guvernera Minnesote Timothyja Walza.
U Sjedinjenim Državama izbor potpredsjednika odražava završni dio predizborne kampanje, kada se predsjednički i potpredsjednički kandidati aktivno kreću po ključnim swing državama i govore javno. Tradicionalno, potpredsjednik odražava i ublažava slabosti svog starijeg partnera na glasačkom listiću i nastoji proširiti izborni domet kandidata.
Izbor potpredsjednika je složen proces u kojem predsjednički kandidat ne može djelovati samostalno. U tom procesu značajnu ulogu imaju donatori koji financiraju izbornu kampanju i stranački establišment koji organizira i mobilizira pristaše. Osim toga, tradicionalno se u obzir uzimaju osobne karakteristike kandidata, uključujući njegovu dob, spol, rasu i političke rezultate.
Timothy Walz: Guverner Next Door
Kamala Harris izabrala je guvernera Minnesote Tima Walza za svog protukandidata na predsjedničkim izborima 2024., fokusirajući se na privlačenje tradicionalne demokratske baze u Srednjoj Americi, a ne obalnih liberala iz Kalifornije i New Yorka. Walz, bivši školski učitelj i kongresnik s prizemnim držanjem, izabran je usred očekivanja da će guverner Pennsylvanije Josh Shapiro biti Harrisov protukandidat s obzirom na važnost te swing države za ishod izbora.
Međutim, odluka da se izabere Walz izazvala je trvenja unutar stranke. Harris je prkosio očekivanjima oko Josha Shapira, koji je bio favorit većim dijelom procesa. Pennsylvania se smatra ključnom državom za pobjedu na izborima 2024., a Shapiro je, sa svojim visokim rejtingom popularnosti, bio idealan kandidat koji joj je osigurao pobjedu u državi. Znatno je nadmašio svoje protukandidate na izborima 2022., a očekivalo se da će njegov angažman u Harrisovoj kampanji donijeti dodatne glasove u Pennsylvaniji. Međutim, njegova je kandidatura izazvala kritike progresivnog krila stranke, uglavnom zbog njegovih stavova o Izraelu i Hamasu. Progresivni aktivisti izrazili su zabrinutost zbog njegove podrške izraelskom ratu protiv Hamasa, što je izazvalo nezadovoljstvo unutar stranke iako je Shapiro kritizirao politiku izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.
Walz se isticao zbog svoje nekontroverzne, opuštene prirode i uspješnog guvernerskog mandata, gdje je učinkovito promicao demokratske politike poput strože kontrole oružja, proširenog plaćenog obiteljskog i medicinskog dopusta te uvođenja besplatnih školskih obroka za sve učenike javnih škola . Harris je pohvalio svoje iskustvo i osobnu povezanost s državom, kao i svoje iskustvo, koje uključuje službu u Nacionalnoj gardi i uspjeh među glasačima u ruralnim područjima, što je važan čimbenik u osvajanju glasova na industrijskom Srednjem zapadu. Čini se da je Walz simbol modernih liberalnih reformi koje su, nadvladavši otpor republikanaca, odobrili glasači u državi unatoč tijesnoj većini Demokratske stranke u državnom zakonodavnom tijelu.
Harris se kladio na Walza na temelju njegove osobne privlačnosti i sklonosti američkoj radničkoj klasi. Walz, bivši školski učitelj i nogometni trener, 24-godišnji veteran Nacionalne garde, lovac i vlasnik vatrenog oružja, netko je tko može pridobiti birače u ruralnim i malim gradovima, posebno u državama poput Wisconsina, Michigana i Minnesote. Kao kongresnik osvojio je izborni okrug koji je nosio Donald Trump, što govori o njegovoj sposobnosti da privuče glasače širom političkog spektra. Walzova povezanost s radničkom klasom mogla bi ponovno pridobiti birače koji su se 2016. okrenuli od Demokratske stranke i podržali Trumpa.
Manje se raspravlja o ulozi dobi i rase u Walzovom odabiru, ali je jednako važna kao i njegovi politički stavovi. Unatoč činjenici da je Harris bila potpredsjednica gotovo četiri godine, još uvijek je veliki dio birača percipira kao neiskusnu i nesposobnu menadžericu. Stariji i iskusniji Walz ima zadatak ispraviti tu percepciju. Osim toga, Walz je bijelac, što demokratski par čini uravnoteženijim za širi krug američkih glasača.
JD Vance: Pametan, glasan i mlad
Donald Trump objavio je svoj izbor za potpredsjednika putem platforme Truth Social, izabravši senatora iz Ohaja JD Vancea, odražavajući njegovu predanost agendi krajnje desnice. Vance je poznat po svojim konzervativnim stajalištima, uključujući kritike pomoći Ukrajini, oštre imigracijske politike i podrške ekonomskim protekcionističkim mjerama.
Izbor bi mogao pomoći Trumpu da ojača svoju poziciju među biračima radničke klase u ključnim državama poput Wisconsina, Michigana i Pennsylvanije. Vance također ima veze s donatorima u Silicijskoj dolini koji bi mogli pružiti financijsku potporu kampanji.
Vanceovo porijeklo neobično je za političara njegove veličine. Odrastao je u siromaštvu u ruralnom Ohiju, služio je u marincima, a zatim je pohađao Pravni fakultet Yale prije nego što je započeo karijeru u prestižnoj odvjetničkoj tvrtki i postao poduzetnički kapitalist. Njegova knjiga “Hillybilly Elegy” donio mu je slavu kao glas radničke klase, ali su ga njegovi kritičari optuživali da krivi siromašne za vlastiti neuspjeh.
Vance se isprva protivio Trumpu, čak ga je i nazvao “Američki Hitler.” Međutim, do 2022., kada se Vance kandidirao za Senat, prihvatio je populistički nacionalizam i privukao pozornost Donalda Trumpa Jr., koji je odigrao ključnu ulogu u njegovom političkom usponu. Kao rezultat toga, Vance je postao Trumpov pristaša i sada je njegov protukandidat.
Trump je pohvalio Vancea zbog njegovog porijekla i političkih stavova. Vjeruje da se Vance može povezati s bijelim radnicima koji čine jezgru Trumpove baze. Istodobno, njegova kritika elite čini ga privlačnim onima koji se osjećaju otuđenima od vladajuće klase.
Vanceov izbor također ga izdvaja od ostalih kandidata za potpredsjednika. Primjerice, kandidati poput Glenna Youngkina ili Marca Rubia mogli bi privući više birača iz drugih frakcija Republikanske stranke, dok je Vance ideološki najviše sklon Trumpu. Vanceova uloga je dati Trumpu veću težinu među republikanskim establišmentom i običnim republikancima iz središta Amerike. Osim toga, Vance je mlad (40), što je važno za ostarjelog Trumpa (78).
Međutim, Vance bi mogao imati poteškoća s privlačenjem glasova žena iz predgrađa zbog svog protivljenja pobačaju. Iako podržava ideju da se o pobačaju odlučuje na državnoj razini, ne isključuje neka federalna ograničenja.
Tako je Trumpov izbor pao na Vancea kao kandidata koji, s jedne strane, dijeli njegovu ideologiju, a s druge može ojačati podršku birača u ključnim državama. Pobijedi li Trump na izborima, Vance bi mogao postati vodeći kandidat na predsjedničkim izborima 2028. i potencijalni Trumpov nasljednik na čelu pokreta MAGA.
***
Unatoč polarnim političkim stavovima Walza i Vancea, ovi političari imaju mnogo toga zajedničkog. Obojica dolaze sa Srednjeg zapada i obični su Amerikanci koji su uspjeli. Obojica su obiteljski ljudi i branitelji koji su nakon odsluženja vojnog roka izgradili uspješnu političku karijeru.
Odabirom Walza i Vancea, Harris i Trump uglavnom su slijedili ciljeve izglađivanja polariteta vlastitih brojki, širenja izborne koalicije i povećanja šansi za pobjedu u ključnim swing državama: Wisconsinu, Michiganu, Pennsylvaniji, Sjevernoj Karolini i Georgiji.
Koliko je izbor kandidata bio uspješan, moći ćemo prosuditi početkom jeseni, kada se održi prva debata između predsjedničkog i potpredsjedničkog kandidata.