Među vodećim ljudima koji sjede na pozicijama predsjednika uprava državnih tvrtki jedno od interesantnijih imena zasigurno je i ono Kristijana Pavića koji prema podacima iz njegove imovinske kartice na čelu ACI-ja mjesečno uprihodi 3.985 eura.
Pavić je prema službenoj biografiji diplomirao Pomorski menadžment na dubrovačkom Pomorskom fakultetu. Jedno je vrijeme radio na mjestu glavnog direktora za elektroniku u tvrtki Carnival Cruise Line sa sjedištem u Miamiju u Sjedinjenim Američkim Državama.
Iduća postaja u njegovoj karijeri bila je ona ravnatelja Županijske lučke uprave Dubrovnik nakon čega je postavljen za ravnatelja Lučke uprave Dubrovnik gdje se zadržao do imenovanja predsjednikom Uprave ACI-ja. Bio je član Upravnog odbora udruge MedCruise zadužen za financije, a godinu dana bio je i predsjednik navedene udruge.
Impresivna biografija
Tijekom karijere vodio je mnoštvo razvojnih projekata među kojima se posebice ističe izgradnja Gate 14 u luci Dubrovnik. Riječ je o ulaganju vrijednom devet milijuna eura. Projekt kojeg treba istaknuti jest i onaj vrijedan 20 milijuna eura, a koji se odnosi na izgradnju ACI Marine Rovinj. No, najvećim projektom smatra se izgradnja ACI Marine Rijeka koji je predstavljen kao najveća investicija u nautički turizam u povijesti hrvatske države procijenjena na 48,5 milijuna eura.
Bez obzira na sve te projekte o Paviću se pisalo i zbog ugovora kojega je potpisao s jednom od najprestižnijih kompanija na svijetu navodeći da će poslovni rezultati opravdati riskantnu investiciju. Prema pisanju Telegrama kupoprodajni ugovor kojim je ACI nabavio šest jedrilica Club Swan 36 vrijedan 2,28 milijuna eura smatra se jednim od težih ugovora koji neki od predsjednika Uprava poduzeća u većinskom vlasništvu države može potpisati. U ACI-ju država ima 78 posto udjela.
Plenkoviću slijede neočekivani mini udari: Ovi ljudi će morati dobro razmisliti s provokacijama
Iznos utrošen za nabavu sportskih jedrilica problematizirao se utoliko što su one bez WC-a i kabina, a u vrijeme da se vodstvo ACI-ja odlučilo za tu kupnju kritičari toga poslovnog poteza tvrdili su kako plovila nemaju veze sa temeljnom djelatnošću ACI-ja upozoravajući kako nema dovoljno jahtaša koji bi mogli platiti najam za takve specifične jedrilice prilagođene za sport pa se stoga postavljalo pitanje hoće li takav projekt uopće biti profitabilan.
Afera s jedrilicama
“Ne govorimo o kupnji nego o paketu koji ide. Govorimo o brandingu s Nautorom Swanom i razvoju nautičke akademije, gdje imamo ekskluzivno pravo i za Hrvatsku i za svijet, da razvijemo takav proizvod. Najprije idemo u Hrvatsku, a kasnije u svijet”, tvrdio je u to doba Pavić za RTL Potragu kada su novinari dovodili u pitanju ovu nabavu provedenu bez javnog natječaja. Tvrdio je i da je ugovor s Naturom- tvrtkom koja proizvodi Swanove povoljan za tvrtku na čijem je čelu kao i da nije riječ samo o investiciji u nove brodove već i o ulaznici u prestižni klub jahtaša. S vremenskim odmakom uspostavilo se da se taj pompozno najavljivani projekt pretvorio u fijasko te da je bankrotirao.
Poslovna jedinica ACI Sali koja uz šest jedrilica Swan posjeduje i katamaran koji postiže bolje rezultate od Swanova u 2022.godine poslovala je s gubitkom od 170.571 eura, a prihodi se nisu pretjerano istaknuli ni u prošloj godini, no to očito nije utjecalo na poziciju HDZ-ova Pavića u ovoj strateški važnoj kompaniji.
Plenković ima novog saveznika: Izgradio je čak 37 luksuznih apartmana u Istri
Kada je riječ o Pavićevoj imovinskoj kartici u njoj se može pronaći podosta zanimljivih podataka. Tako se primjerice ondje navodi da njegova supruga zaposlena u Alexandra hotel collectionu mjesečno zarađuje 1.385 eura. Još 12.671 euro uprihodi godišnje od nesamostalne djelatnosti. Gospođa Pavić u Čibači je vlasnica građevinskog zemljišta od 1600 m2 procijenjenog na 159.267 eura te zemljišta od 501 m2 procijenjenog na 13.272 eura.
U Sincu se nalazi Pavićevo građevinsko zemljište od 1282 kvadrata vrijedno oko 20.000 eura. Uz to on i supruga posjeduju stan od 36 m2 u Dubrovniku vrijedan 103.523 eura. Supruga je vlasnica VW T-Crossa iz 2022.godine vrijednog 21.000 eura, dok Pavić posjeduje zrakoplov iz 79-te Piper PA-28 kojeg je procijenio na 35.000 eura. Prvi čovjek ACI-ja vlasnik je 69 dionica Hrvatskog telekoma pojedinačne nominalne vrijednosti od 13,27 eura. Jednak broj dionica Hrvatskog telekoma iste nominalne vrijednosti posjeduje i njegova supruga. Pavić je ujedno i vlasnik 82 dionice Profico d.o.o. čija pojedinačna vrijednost iznosi 1,33 eura, baš kao i njegova supruga koja je vlasnica Trapita d.o.o. U svojoj imovinskoj kartici Pavić je upisao i ušteđevinu od 86 tisuća eura.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.