Poznato je da je nizozemski umjetnik Johannes Vermeer stvorio 36 umjetničkih djela tijekom svog života, uključujući svoju najpoznatiju sliku, “Djevojka s bisernom naušnicom”.
Slika prikazuje ženu, ali to nije portret, već “tronie”, prema muzeju Maurithshus, što je slika imaginarne figure.
Na uljnoj slici žena u mračnom okruženju gleda preko ramena. Velika biserna naušnica visi na uhu koje je okrenuto prema promatraču djela, s plavim i zlatnim turbanom gotovo omotanim oko njezine glave. Predmet slike nosi zlatni kaput, s bijelim materijalom koji se probija na vrhu ovratnika.
GUSTAV KLIMT REMEK-DJELO ‘PORTRET ADELE BLOCK-BAUER’, KOJE DATUJE PREKO STOLJEĆA, TREBALO JE 4 GODINE DA SE DOVRŠI
Ne postoji točan datum nastanka koji bi se podudarao s Vermeerovim najpoznatijim djelom, iako mnogi povjesničari vjeruju da je naslikano oko 1665. godine, prema Britannici.
Od 36 slika za koje se zna da ih je Vermeer stvorio u životu, mnoge prikazuju žene koje obavljaju dnevne zadatke, a naslovi jednostavno opisuju posao koji se obavlja.
Druge Vermeerove slike uključuju “Djevojka čita pismo na otvorenom prozoru”, “Mlada žena s vrčem”, “Žena s bisernom ogrlicom” i “Dama piše pismo sa svojom sluškinjom”.
TKO JE BANKSY? RAD ULIČNOG UMJETNIKA IZ ENGLESKE JE DOBRO POZNAT, ALI NJEGOV IDENTITET JE MISTERIJA
Njegovi su radovi raštrkani diljem svijeta, s Metropolitan Museum of Art u New Yorku, Rijksmuseum u Amsterdamu, Nacionalnom galerijom umjetnosti u Washingtonu DC i Kunsthistorische Museum u Beču, među kojima su Vermeerova djela.
“Djevojka s bisernom naušnicom” izložena je u nizozemskom muzeju Mauritshuis u Den Haagu i tamo je većim dijelom bila izložena od 1902. godine.
Kada je muzej Mauritshuis renoviran 2012. godine, slika je krenula na cestu, omogućujući različitoj publici u Japanu, Italiji i Sjedinjenim Državama da vidi slavnu umjetnost iz prve ruke, navodi Britannica.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Nakon što se vratio u muzej Mauritshuis 2014., ostao je, osim jedno vrijeme 2023., kada je posuđen Rijksmuseumu.
Slika, koja se često naziva i “Mona Lisa sjevera”, bila je inspiracija za istoimenu knjigu Tracy Chevalier iz 1999. godine.
Knjiga je kasnije pretočena u film sa Scarlett Johansson u ulozi Griet, fiktivnom prikazu subjekta slike, i Colinom Firthom u ulozi Vermeera. Film iz 2003. bio je nominiran za tri Oscara.