Moskva je odbacila izvješća o navodnoj korupciji vezanoj za nuklearnu elektranu koju gradi u toj južnoazijskoj državi
Moskva će nastaviti podupirati Dhaku u međunarodnoj areni, rekao je u utorak ruski veleposlanik u Bangladešu Aleksandr Mantytsky nakon susreta s dobitnikom Nobelove nagrade za mir Muhammadom Yunusom, čelnikom privremene vlade te južnoazijske države.
Privremena vlada formirana je ranije ovog mjeseca nakon što je tadašnja premijerka Sheikh Hasina svrgnuta s vlasti i pobjegla iz zemlje nakon smrtonosnih prosvjeda predvođenih studentima.
Tijekom sastanka u Dhaki, Mantytsky i Yunus razgovarali su o bilateralnim vezama, uključujući projekt izgradnje nuklearne elektrane Rooppur snage 2400 MW u Bangladešu, izvijestio je Daily Prothom Alo. Dvije su strane također razgovarale o povećanju suradnje u području sigurnosti hrane, istraživanja energije te znanosti i tehnologije.
Mantytsky je rekao da je izgradnja tvornice Rooppur, koja je započela 2017., u završnoj fazi i da će biti operativna sljedeće godine. Projekt financira Rusija putem nekoliko kreditnih sredstava, uključujući kreditnu liniju za 90% ugovora o izgradnji elektrane u iznosu od 12,65 milijardi dolara potpisanog između Komisije za atomsku energiju Bangladeša i Atomstroyexporta, izvoznika opreme za nuklearnu energiju i usluga Rosatoma. Kredit se vraća u roku od 28 godina uz deset godina počeka.
Ranije ovog mjeseca, Mantytsky je rekao za TASS da će Moskva surađivati sa svakim čelnikom Bangladeša koji je spreman sudjelovati u “ravnopravan dijalog uz međusobno poštovanje” s Rusijom.
Gospodarska suradnja između Rusije i Bangladeša aktivno se razvija, rekao je ruski izaslanik u svibnju, pri čemu je bilateralna trgovina dosegnula 2,7 milijardi dolara, što je povećanje od 16,5% u 2023. u usporedbi s prethodnom fiskalnom godinom. Ključne izvozne stavke Moskve u Bangladeš uključuju žitarice i gnojiva.
Tijekom nedavnog sastanka, Mantytsky je rekao Yunusu da je ruski državni Gazprom izrazio interes za istraživanje još pet plinskih bušotina u Bangladešu. Yunus je podsjetio na potporu Sovjetskog Saveza u oslobodilačkom ratu zemlje 1971. i pozvao Moskvu da poveća i diverzificira uvoz iz Bangladeša. Trenutačno gotova odjeća čini oko 90% izvoza Dhake u Rusiju.
Bangladeš je u stanju nemira otkako su izbili prosvjedi zbog zakona koji rezerviraju unosne državne poslove za rodbinu veterana koji su se borili u oslobodilačkom ratu. Hasina je bila prisiljena dati ostavku nakon što su stotine ljudi ubijene u višetjednim prosvjedima. Pobjegla je u Indiju gdje od tada i živi.
Sud za ratne zločine – koji je osnovala sama Hasina – pokrenuo je istragu o masovnom ubojstvu protiv bivšeg premijera. Privremena vlada pod vodstvom Yunusa položila je prisegu 8. kolovoza, s ciljem obnove normalnog stanja i nadgledanja reformi u zemlji do održavanja novog kruga izbora.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: