Pentagon je branio zabranu novinarima u svom uredu za tisak tako što ga je pretvorio u povjerljivu sobu.
U posljednjem potezu Trumpove administracije da ometa pristup medija Ministarstvu obrane, ured za tisak je preimenovan u “Objekt osjetljivih informacija”, objavio je u ponedjeljak vd tajnika Pentagona Joel Valdez.
Valdez je rekao da je promjena napravljena jer pisci govora iz ureda ministra obrane Petea Hegsetha dijele ured i oni “rutinski rade s povjerljivim materijalom i trebaju pristup SIPRNet-u.”
SIPRNet, što je kratica za Secret Internet Protocol Router Network, omogućuje Ministarstvu obrane i State Departmentu razmjenu povjerljivih informacija, navodi The Hill.
“Kao rezultat toga, novinarima više neće biti dopušten ulazak u uredski prostor. Tu nema ništa kontroverzno”, rekao je Valdez.

Valdezova najava bila je odgovor na Washington Post priča prijelomna vijest o redizajniranosti.
U priči se navodi da bi nova oznaka zabranila novinarima pristup uredu za medije kako bi postavljali pitanja službenicima za odnose s javnošću.
“Ovo je najtransparentnije ministarstvo rata u povijesti. Nikakvo spinovanje medija lažnih vijesti to neće promijeniti”, rekao je Valdez braneći kontroverzni potez Trumpove administracije.
“Pristup uredu pomoćnika ministra rata za odnose s javnošću @SeanParnellASW i tajniku za tisak ostaje dostupan samo uz najavu”, dodao je Valdez.
The Independent obratio se Pentagonu za komentar.
Mark Schoeff Jr., predsjednik Nacionalnog novinarskog kluba, nazvao je ponovno imenovanje “izvanrednom i zabrinjavajućom eskalacijom u stalnim naporima Ministarstva obrane da ograniči neovisno izvještavanje.”

U listopadu su deseci novinara navodno predali svoje novinarske bedževe Pentagona nakon što su odbacili nova pravila koja je nametnuo Hegeseth tražeći od članova medija da ne izvještavaju o informacijama koje nisu odobrene za objavljivanje ili riskiraju gubitak pristupa Ministarstvu obrane.
Novinarima bi također bila potrebna pratnja Ministarstva obrane za pristup određenim dijelovima Pentagona prema novim pravilima.
“Da, možete biti u prostoru za novinare, u sobi za briefing, ali ako se želite kretati po zgradi, imat ćete bedž, bit će odobren, imat ćete pratnju kada to učinite, a mi očekujemo da ne tražite povjerljive ili osjetljive informacije”, rekao je Hegseth tada za Fox News.
“Mislim da američki narod takve stvari vidi kao apsolutni zdrav razum. Tiskovni zbor Pentagona može cvileći koliko hoće”, rekao je.
Nova pravila uvelike su odbacili glavni mediji, čak i konzervativno nastrojeni mediji Fox News, gdje je Hegseth vodio vikend program, i Newsmax.
U prosincu god. The New York Times podnio tužbu protiv Pentagona zbog novih pravila, tvrdeći da krše slobodu govora i prava na zakonit proces.

Nakon što je savezni sudac u ožujku presudio da su ključni dijelovi Pentagonovih ograničenja za tisak nezakoniti, glavni glasnogovornik Pentagona Sean Parnell najavio je promjene u novim pravilima, tvrdeći da je sudac “poništio ključne sigurnosne odredbe”.
Postojao bi radni prostor za novinare u dodatnom objektu izvan zgrade Pentagona, a pristup svih izvjestitelja Ministarstvu obrane zahtijevao bi pratnju prema revidiranoj politici.
“Posjednici vjerodajnica i dalje će imati pristup Pentagonu za zakazane briefinge za tisak, konferencije za tisak i intervjue dogovorene preko ureda za odnose s javnošću”, napisao je Parnell na X u to vrijeme.
prošli mjesec, NYT je po drugi put tužio Ministarstvo obrane, tvrdeći da je zahtjev da novinari imaju pratnju u Pentagonu neustavan.
Parnell je rekao najnovije SADA tužba “nije ništa više od pokušaja da se uklone prepreke da se dočepaju povjerljivih podataka.”
“Politika Ministarstva potpuno je zakonita i usko osmišljena za zaštitu informacija o nacionalnoj sigurnosti od nezakonitog kriminalnog otkrivanja”, dodao je.

