Prekid tranzita ruskog plina kroz Ukrajinu ozbiljno će pogoditi potrošače u EU, rekao je novinarima u srijedu glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Ukrajinski čelnik Vladimir Zelenski rekao je u utorak da Kijev neće produljiti svoj sporazum o tranzitu plina s Moskvom, koji istječe krajem 2024. godine.
Ukrajinska odluka mogla bi rezultirati višim cijenama za europske potrošače koji žele kupovati pristupačniji plin, rekao je Peskov.
“Oni (Europljani) će morati platiti puno više za plin od drugih dobavljača, uključujući američki ukapljeni prirodni plin (LNG), što će (europsku) industriju učiniti manje konkurentnom”, rekao je Peskov.
Glasnogovornik Kremlja je međutim primijetio da postoje i alternativni pravci za opskrbu ruskog plina bloku, uključujući i preko planiranog turskog čvorišta.
“Radi se na ovom pitanju” rekao je Peskov.
Uz posredovanje EU-a, petogodišnji ugovor između Kijeva i Moskve, potpisan 2019., predviđa da će ruski energetski div Gazprom transportirati 65 milijardi kubičnih metara (bcm) plina kroz Ukrajinu 2020. i 40 bcm godišnje između 2021. i 2024.
“Sporazum s Rusijom neće biti produžen, to je to” Zelenski je rekao na tiskovnoj konferenciji u utorak, dodajući da će Ukrajina nakon isteka ugovora zajedno s EU odlučiti o tranzitu ruskog plina preko svog teritorija. Ukrajinski ministar energetike German Galuščenko potvrdio je ranije da Kijev ne planira produljiti dogovor.
Gazprom, nekoć glavni dobavljač plina u EU-u, dramatično je smanjio svoj izvoz u blok 2022., nakon sabotaže plinovoda Sjeverni tok.
Sankcije vezane uz Ukrajinu koje je Bruxelles uveo protiv Rusije dosad nisu bile usmjerene na opskrbu plinom iz plinovoda, no mnoge članice, uključujući Poljsku, Bugarsku, Finsku, Nizozemsku i Dansku, dobrovoljno su zaustavile svoj uvoz. Međutim, nekoliko zemalja EU-a, uključujući Austriju, Slovačku, Češku Republiku i Italiju, još uvijek uvoze ruski plin iz plinovoda.
Postojala je zabrinutost da bi tokovi mogli prerano prestati nakon vojnog upada Kijeva u rusku regiju Kursk, gdje se nalazi tranzitna točka plina u Ukrajinu, Sudzha. Prošle je godine Gazprom tom rutom isporučio oko 15 milijardi kubika plina u EU, što je iznosilo 4,5 posto ukupne potrošnje bloka.
Gazprom je ranije izvijestio da se tranzit plina kroz Sudzhu nastavlja u skladu s ugovorenim količinama.
Bloomberg je rekao pozivajući se na izvore da su europski dužnosnici u pregovorima s Ukrajinom da zadrže dotok ruskog plina sljedeće godine.