Do kraja ovog tjedna trebao bi biti poznat epilog presude Europskog suda za ljudska prava u slučaju u kojem je bivši gazda Dinama Zdravko Mamić tužio Hrvatsku.
Da je tome tako na društvenim mrežama dao je naslutiti njegov nekadašnji suradnik Tomislav Marčinko koji je na društvenim mrežama objavio fotografiju sa odvjetnikom Željkom Olujićem tvrdeći da je bivši glavni državni odvjetnik uvjeren u presudu Europskog suda u korist Mamića. ”Znat ćemo sve 29.kolovoza” naznačio je Marčinko.
Riječ je o predmetu u kojem Zdravko Mamić, njegov brat Zoran Mamić i bivši poreznik Milan Pernar navode kako im je povrijeđeno pravo na pravično suđenje, a koji se odnosi na sudski proces u Osijeku koji se vodio zbog izvlačenja 116 milijuna kuna iz Dinama. Proces je to u kojem Zdravko Mamić i jest osuđen na šest i pol godina zatvora nakon čega je progovorio o tome da je podmitio suce osječkog suda koje je prijavio za mito.
Uskok je već podigao optužnicu protiv sudaca
Poznato je da je u lipnju prošle godine Uskok podigao optužnicu protiv braće Mamić, ali i protiv sudaca Darka Krušlina, Zvonka Vekića i Ante Kvesića te osječkog poduzetnika Drage Tadića kao i partnerice jednoga od sudaca Nataše Sekulić. Još je tada svoj stav o ovom slučaju iznosio i ustavnopravni stručnjak Mato Palić.
“Ukoliko država tvrdi (podnošenje optužnice od strane USKOK-a) da je sudac koji je sudjelovao u donošenju presude protiv Zdravka Mamića počinio kazneno djelo, onda je presuda u čijem je donošenju taj sudac sudjelovao kontaminirana do te mjere da je pravno neodrživa”, napisao je Palić na društvenim mrežama dodajući kako proizlazi da u postupku nije bilo osigurano ustavno i konvencijsko pravo na pravično suđenje jer nije bilo nepristranosti suca.
“Nakon ovoga nije teško pretpostaviti kakvu će odluku donijeti Europski sud za ljudska prava”, zaključio je svojedobno Palić. No, ono što je u Mamićevom slučaju sa Europskim sudom zanimljivo jest to što bi o njegovoj sudbini mogao odlučivati Davor Derenčinović koji je početkom 2022. godine imenovan na mandat u trajanju od osam godina u toj instituciji.
Da priča bude do kraja interesantna Derenčinović je spominjan i u svibnju 2023. godine kada je Mamićev odvjetnik Filip Glavaš sudu dostavio podnesak u kojem je istaknuo prigovor apsolutne nadležnosti Županijskog suda u Osijeku za vođenje postupka protiv Zdravka Mamića, njegova brata Zorana i sina Marija te još četvero optuženih.
Tko odlučuje o Mamićevoj sudbini?
Uz podnesak Glavaš je tada priložio pravno mišljenje profesora Derenčinovića koje je izraženo 2019.godine po nalogu Zdravka Mamića. Derenčinovića je svojedobno angažirao Mamićev odvjetnik Veljko Miljević, a on je tada bio zaposlenik na zagrebačkom Pravnom fakultetu. Inače je Derenčinović bio i predsjednik nekadašnje Komisije za pomilovanje u mandatu bivše predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović koja je tu Komisiju naprasno usred mandata i ukinula.
“Isključivi razlog je izjava gospodina Šeksa da je utjecao na rad Komisije te je zbog toga sam rad Komisije do te mjere kompromitiran da je nastavak njezinog rada bio krajnje upitan, a samim tim i ustavne i zakonske ovlasti predsjednice Republike u pogledu pomilovanja”, komentirao je Derenčinović tada ukidanje Komisije.
Mamić se zamjerio krivima: ‘U gepeku ćemo te prevesti u Metković ako odmah ne prestaneš’
Prema službenoj biografiji Derenčinović je dugogodišnji predstojnik Katedre za kazneno pravo koji je početkom siječnja 2022.godine stupio na dužnost europskog suda za ljudska prava u poprilično jakoj konkurenciji pošto su pored njega kandidati za tu funkciju bili ustavna sutkinja Lovorka Kušan i sudac Vrhovnog suda Marin Mrčela. Derenčević je u svojem rodnom Zagrebu završio Pravni fakultet. Doktorirao je 2000.godine, a usavršavao se i u inozemstvu- u Sjedinjenim Državama, Velikoj Britaniji i Njemačkoj.
Predavao je na poslijediplomskim studijima na Pravnim fakultetima u Rijeci i Osijeku te Sarajevu i Mostaru, a kao predavač gostovao je i u Britaniji, SAD-u te susjednoj Sloveniji. Jedno je vrijeme obnašao dužnost predsjednika Hrvatskog udruženja za kaznene znanosti i praksu. Bio je sudionik u zakonodavnom radu i pisac zakonskih komentara te zamjenik predsjednica stručnog tijela u Vijeću Europe protiv trgovine ljudima- GRETA-i. Skoro deset godina bio je ad hoc sudac na Sudu za ljudska prava, ali i član stručnih skupina pri Vijeću Europe za borbu protiv terorizma i korupcije.
U više navrata bio je u Etičkom izbornom povjerenstvu, a osim toga u svojoj biografiji spominje članstvu u Komisiji Iustitia et pax Hrvatske biskupske konferencije kao i u Pravnom odboru Komisije biskupskih konferencija EU-a.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.